تاپ خبر۲۴ :مدیرعامل بانک سرمایه با اعلام اینکه بدهکاران کلان منشا شایعات اخیر پیرامون بانک هستند، گفت: آخرین مهلت حضور مفسدان به مراجع قضایی ساعت ۱۶ امروز است. به گزارش خبرنگار تاپ خبر۲۴ ؛ محمدرضا خانی امروز شنبه در نشستی خبری در خصوص شایعات اخیر ورشکستگی بانک سرمایه افزود: از زمانی که بانک سرمایه مبارزه […]

تاپ خبر۲۴ :مدیرعامل بانک سرمایه با اعلام اینکه بدهکاران کلان منشا شایعات اخیر پیرامون بانک هستند، گفت: آخرین مهلت حضور مفسدان به مراجع قضایی ساعت ۱۶ امروز است.

به گزارش خبرنگار تاپ خبر۲۴ ؛ محمدرضا خانی امروز شنبه در نشستی خبری در خصوص شایعات اخیر ورشکستگی بانک سرمایه افزود: از زمانی که بانک سرمایه مبارزه با مفسدان را آغاز کرد شایعات علیه این بانک قوت گرفت.

وی ادامه داد:‌ تا سال گذشته شایعاتی پیرامون بانک سرمایه وجود نداشت زیرا بانک با مفسدان، کلاهبرداران و کاسبان کاری نداشت، اما از زمانی که مبارزه با آنها آغاز شد اینگونه بی اخلاقی ها نیز شروع شده است.

وی افزود:‌ یک زمان بحث ادغام را پیش کشیدند و اعلام کردند که بانک سرمایه با بانک ملت ادغام می شود که مدیران هر دو آن را تکذیب کردند سپس از باب ورشکستگی وارد شدند این در حالی است که یک گروه بیرونی این گونه کارها را انجام می دهند که در حال شناسایی هستند و جزو بدهکاران کلان محسوب می شوند و با اهداف مخرب خود به این شایعات دامن می زنند.

وی در بیان اینکه این شایعه پراکنان روز جاری را زمان ورزشکستگی بانک سرمایه اعلام کرده بودند؟ گفت:‌ این در حالی است که امروز آخرین مهلت این بدهکاران کلان بود و با هماهنگی نهادهای نظارتی، معاون دادستانی و سرپرست دادسرای پولی این زمان ساعت ۱۶ امروز به اتمام می رسد. تمام این افراد که ۱۱ سال فرار کردند همگی احضار شدند تا تکلیف نهایی آنها روشن شود.

خانی تعداد بدهکاران کلان بانک را ۲۱ نفر با بدهی ۵۵ هزار میلیارد ریالی اعلام کرد و افزود: این افراد با معرفی خود تا ساعت ۱۶ امروز که آخرین مهلت آنها محسوب می شود یا باید پول بانک را بپردازند یا اینکه تحت تعقیب قرار گیرند این در حالی است که این پول بانک است که در دست آنها بوده و در مسیر ناصحیح استفاده شده است.

خانی گفت: بدهکاران کلان امروز را برای شایعه معیار قرار دادند زیرا آخرین مهلت و آخرین نفسشان خواهد بود. اما مشتریان بانک از این شایعه و شایعات شبیه به آن تاثیر نگرفته اند، این افراد کاسب که منافعشان به خطر افتاده فکر می کنند که مشتریان بانک باهوش نیستند این در حالی است که دیگر دوران شایعات به سر آمده است.

مدیرعامل بانک سرمایه اضافه کرد: مشتریان به بانک مراجعه کردند و پس از استعلام از بانک مرکزی و مشاهده اینکه موارد مطرح شده که شایعه ای بیش نیست و آثاری نداشته از آن گذشتند؛ اما ما همچنان منتظر شایعات بعدی هستیم و تصور نمی کنیم که شایعات تمام شده است. تا زمانی که مبارزه با فساد وجود دارد این شایعات همچنان ادامه داشته و شایعه سازی صورت می گیرد.

وی با بیان اینکه، بدهکاران بانک قبلا رقیب هم بودند اما هم اکنون رفیق هم هستند، زیرا یک فصل مشترک دارند و آن این است که نمی خواهند پول بانک را پس دهند، تاکید کرد: در بحث پیگیری وصول مطالبات تعدادی از بدهکاران بازداشت شدند که برخی از آنها بخشی از مطالبات را پرداختند و یا اینکه املاک مرغوبی را بانک معرفی کردند، البته این به آن معنا نیست که بخواهند به خواسته خودشان این کار را انجام داده باشند بلکه با فشارهای نهادهای نظارتی همچون وزارت اطلاعات، دادسرای پولی و بانکی، دادسرای کشور و ناجا صورت گرفته که بخشی به صورت نقد و یا املاک سهل البیع تحویل بانک داده شده است.

خانی با بیان اینکه عده ای که قبلا گردن کشی می کردند اعلام آمادگی کرده و عده ای نیز امروز تعیین تکلیف خواهند شد، گفت: سهامداران به تیم مدیریت جدید بانک سرمایه اعتماد کردند و به این یقین رسیدند که هدف مبارزه با فساد است؛ این در حالی است که هیات مدیره نیز زمانی که شایعات را می شنود بلافاصله با برگزاری جلسه ابعاد شایعه را بررسی می کند.

مدیرعامل بانک سرمایه در پاسخ به این سوال که آیا پس از انعکاس شایعات چند روز اخیر منابعی از بانک خارج شده و یا خیر؟ افزود: عملکرد روزانه مهم است، روزانه منابعی به بانک وارد و از آن خارج می شود. در پایان روز گذشته عملکرد شعب ما مثبت بوده به عبارت دیگر ورود منابع جدید نسبت به خروج مثبت بود. همچنین تراز بانک نسبت به روز گذشته نیز با توجه به شایعه اثر مخربی نداشت.

خانی میزان مطالبات معوق بانک را ۷۳ هزار میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۳ هزار میلیارد ریال از این رقم وصول شده و در دو ماهه اخیر ۵ هزار میلیارد ریال وصولی داشته ایم که ۳ تا ۴ هزار میلیارد ریال آن املاک مرغوب معرفی شده است که مشخصات آن را به دادسرای پولی و بانکی ارسال کردیم که مورد ارزیابی قرار گیرد و با بدهی بانک تهاتر شود.

وی درباره نحوه پرداخت سود در شعب بانک سرمایه تصریح کرد: سودی که همه بانک ها پرداخت می کنند به صورت علی الحساب است. پرداختی علی الحساب بانک سرمایه طبق شرایط بانک مرکزی انجام و سود قطعی در پایان بسته به عملکرد بانک اعلام می شود.

خانی با بیان اینکه عده ای که قبلا گردن کشی می کردند اعلام آمادگی کرده و عده ای نیز امروز تعیین تکلیف خواهند شد، گفت: سهامداران به تیم مدیریت جدید بانک سرمایه اعتماد کردند و به این یقین رسیدند که هدف مبارزه با فساد است؛ این در حالی است که هیات مدیره نیز زمانی که شایعات را می شنود بلافاصله با برگزاری جلسه ابعاد شایعه را بررسی می کند.

وی آخرین راهکار نظام بانکی را اقدامات قضایی ذکر کرد و افزود: همه بانک ها در ابتدا از طریق مذاکره وارد می شوند و پس از آن به مرحله هشدار می رسند که ما تمام این اقدامات و راهکارها را انجام دادیم و پس از آن به برخی مهلت دادیم، پس از آن نیز با بررسی پرونده ها مشخص شد که پول های پرداختی در مسیر اصلی هزینه نشده، این در حالی است که این افراد پول بانک را پس نمی دهند. بر این اساس ما این موضوع را علنی کردیم؛ به همین دلیل نیز از مهر ماه نیز به دلیل اینکه مذاکراتمان با برخی افراد به نتیجه نرسیده بود نتایج عیان تر شد و شدت گرفت، در عین حال با بدهکارانی که پول بانک را پس بدهند کاری نداریم اما اگر پرداخت نکنند تحت تعقیب قرار می گیرند.

خانی با بیان اینکه ۳۸ درصد سهامداران بخش خصوصی هستند که تسهیلات دریافت کردند، افزود: اما این منابع معوق شده بود و به جای آن اموال مرغوبی را به بانک معرفی کردند که البته ارزش آنها بیشتر از بدهی شان بود که در حال تسویه و تهاتر است. بدهکاران کلان شرکت ها و اشخاص حقوقی هستند که پشت آنها افراد حقیقی قرار دارند. شرکت های صوری و کاغذی شکل گرفته و تعدادی اسامی را به عنوان هیات مدیره معرفی و مبالغی دریافت کرده اند که پول های ما دست آنها است و پس نمی دهند و این در حالی است که همین پول ها را بر علیه ما خرج می کنند.

وی با اعلام اینکه ۴ درصد مطالبات معوق نظام بانکی متعلق به بانک سرمایه است که زیاد نیست، تصریح کرد: بدهکاران بانکی نه فقط به بانک سرمایه بلکه به همه بانکها بدهکارند. از بدهکاران بانکی به سختی پول می‌گیریم و اگر املاکی از آنها دریافت نشود نمی توانیم مطالباتمان را وصول کنیم و سوخت می شود؛ این در حالی است که دادستانی اعلام کرده که بانکها می توانند املاک را هم به عنوان مطالبات دریافت کنند.

مدیرعامل بانک سرمایه درباره تایید صلاحیت هیات مدیره بانک سرمایه توسط بانک مرکزی اظهارداشت: ۳ منفر به بانک مرکزی معرفی شده اند که صلاحیت فنی یک نفر از آنها تایید شده است و دو نفر دیگر هنوز وضعیت‌شان مشخص نشده است.

همچنین در این جلسه علیرضا زارعی معاون مالی بانک سرمایه نیز اظهارداشت: بانک سرمایه در روزهای آتی شفاف سازی سهام را انجام خواهد داد و برنامه های مدیریتی بانک نیز به بازار ارائه خواهد شد. در بهمن ماه امسال مصوبه افزایش سرمایه ۶۰۰ درصدی را اعلام کرده ایم که مورد اقبال بانک مرکزی قرار گرفت.

وی با بیان اینکه اطلاعات بانک به ذی‌نفعان خواهد رسید و صورت‌های مالی به سازمان بورس ارائه خواهد شد، تصریح کرد: شفاف سازی نیازمند اجرای موارد خاص است و IFRS چالش‌هایی را برای کلیه بانک‌ها ایجاد کرد و تاخیر در ارائه صورت های مالی کل بانک ها به این موضوع مربوط می شود و دلیل بسته بودن نماد بانک طی ۴ ماه اخیر هم به شفاف سازی، اقدامات حقوقی و غیره باز می‌گردد.