تاپ خبر۲۴: معاون فن آوری اطلاعات بانک ایران زمین گفت: امروز مفهومی به اسم بانکداری دیجیتال پیش روی ماست، که با توجه به آن می توان گفت بانکداری الکترونیک ما اکنون یک بانکداری سنتی است و ما بعد از این باید به سمت بانکداری دیجیتال حرکت کنیم. به گزارش تاپ خبر۲۴ ؛ فرهاد اینالوئی معاون […]

تاپ خبر۲۴: معاون فن آوری اطلاعات بانک ایران زمین گفت: امروز مفهومی به اسم بانکداری دیجیتال پیش روی ماست، که با توجه به آن می توان گفت بانکداری الکترونیک ما اکنون یک بانکداری سنتی است و ما بعد از این باید به سمت بانکداری دیجیتال حرکت کنیم.

به گزارش تاپ خبر۲۴ ؛ فرهاد اینالوئی معاون فن آوری اطلاعات بانک ایران زمین، در جریان امضاء تفاهم نامه همکاری کارت های هوشمند چند منظوره این بانک و دانشگاه علم و فرهنگ در جمع اساتید واعضای هیات علمی این دانشگاه، مفهوم بانکداری دیجیتال را تشریح کرد.
اینالوئی سخن خود را اینگونه آغاز کرد که به نظر شما بانکداری حال حاضر ما به چه سمت و سویی خواهد رفت؟ اینکه ما بتوانیم در یک لحظه پولی را از یک حساب به حسابی دیگر در نقطه ای دیگر از دنیا منتقل کنیم؛ این یعنی بانکداری الکترونیک؟ آیا بانکداری الکترونیک غیر از این چیز دیگری برای عرضه دارد یا نه؟ آیا تکنولوژی بیش از این هم می تواند به بحث بانکداری کمک کند؟
وی در پاسخ به این سوالات افزود: امروز مفهومی به اسم بانکداری دیجیتال پیش روی ماست، که با توجه به آن می توان گفت بانکداری الکترونیک ما اکنون یک بانکداری سنتی است و ما بعد از این باید به سمت بانکداری دیجیتال حرکت کنیم.
اینالوئی تصریح کرد: در آینده شعب بانکها به شکل امروزی وجود نخواهند داشت و دلیل آن این است که مشتری ها هم در حال تغییر هستند و ابزارهایی که استفاده می کنند دیجیتال است و این موضوعی است که تمام بخش‌های بانک از جمله شعب، بازاریابی، تبلیغات و روابط عمومی را تحت تاثیر خود قرار می دهد.
معاون فن‌آوری اطلاعات اظهار داشت: در بانکداری دیجیتال ما دیگر با چشم بسته برای همه تبلیغ نمی کنیم، بلکه به صورت هوشمند مشتری به مشتری و با شناخت تبلیغ خواهیم کرد. در حوزه تبلیغات، بانک با شناخت مشتریان خود و با توجه به جنسیت، تحصیلات ، شغل، درآمد، جایگاه اجتماعی و … برای آنها بصورت اختصاصی تبلیغ می‌کند. بطور مثال شما زمانی که برای دریافت پول به ATM مراجعه می کنید با توجه به وضعیت شما بانک بسته‌ای از خدمات خود را برای شما که دانشجو، استاد، پزشک و کارمند هستید تهیه و بر روی صفحه نمایش موبایل، ATM و سایر ابزارهای دیجیتال ارائه می‌کند.
اینالوئی ادامه داد: مشتری در بانکداری دیجیتال می تواند از پیش تعیین کند که زمانیکه قصد استفاده از خدمات بانکداری دیجیتال را دارد تنها بخش‌های مورد نیاز او فعال باشد یعنی شما در مقابل دستگاه‌های ATM بانک هستید این دستگاه‌ از قبل توسط خود شما و برای استفاده خودتان شخصی سازی شده است.
وی در خصوص یکپارچگی سیستمهای دیجیتال در ارائه خدمات گفت: کانال ارتباط مشتری دیجیتال کانال خاص خودش است، شما می توانید کاری را در ATM شروع کنید، در اینترنت تمام و در موبایلتان پیگیری کنید. در حقیقت یکپارچگی این کانالهای ارتباطی به شما این امکان را می دهد که هر تغییری در یکی از کانال ها در همه کانال های ارتباطی اعمال شود.
اینالوئی در خصوص چگونگی ارتباط مراکز دانش بنیان و کارآفرین با یک بانک دیجیتال اظهار داشت: ما در حال حاضر با استارتاپ ها و فین تک های زیادی روبرو هستیم. نحوه برخورد بانک دیجیتال با این شرکت‌ها و مراکز از طریق مفهوم« بانکداری باز» خواهد بود.
وی افزود: در سیستم سنتی یا بانکداری الکترونیک بانک سرویسی را آماده می کرد و در اختیار مشتری قرار می داد و مشتری هم استفاده می کرد. اما مشتری محوری در بانکداری دیجیتال این فرایند را معکوس می کند.
امروزه این شرکت های دانش بنیان هستند که با ترکیب خدمات یک محصول متفاوت تولید می کنند و آن محصول در اختیار همه قرار می گیرد و این یک نکته کلیدی است که تا الان بانک در حال تولید محصول بود اما از این به بعد یک شرکت فین تک با شناخت نیاز مشتری یک محصول تولید می کند و با کمک بانک آن را در اختیار مشتری قرار می دهد.
وی در انتهای سخنان خود افزود: بانک می تواند در حوزه های بانکداری باز، شعبه دیجیتال، روابط عمومی دیجیتال از پروژه های مختلف دانشجویی در سطح کارشناسی ارشد و دکترا که در این زمینه انجام می شود حمایت کند و دانشجویان رشته های کارآفرینی، بازاریابی، علوم اجتماعی و فن آوری اطلاعات می توانند در این حوزه ها از حمایت بانکها برخوردار شوند.
بانک ایران زمین در راستای فعالیت های توسعه ای خود در آینده نزدیک ضمن ارائه خدمات بانکداری دیجیتال تلاش خواهد کرد در حوزه های مختلف بانکداری دیجیتال محصولات جدیدی را به مشتریان خود عرضه کند.