تاپ خبر۲۴ : روز چهارشنبه ۸ دی ماه ، در پی ثبت اولین معامله اختیار فروش سکه سررسید اسفند ۹۵ در ساعت ۱۱ و ۱۸ دقیقه و ۲۲ ثانیه با قیمت اعمال هر سکه ۱٫۲۰۰٫۰۰۰ تومان ، معاملات قرارداد های اختیار فروش سکه طلا در بورس کالای ایران بطور رسمی راه اندازی شد. به گزارش […]

تاپ خبر۲۴ : روز چهارشنبه ۸ دی ماه ، در پی ثبت اولین معامله اختیار فروش سکه سررسید اسفند ۹۵ در ساعت ۱۱ و ۱۸ دقیقه و ۲۲ ثانیه با قیمت اعمال هر سکه ۱٫۲۰۰٫۰۰۰ تومان ، معاملات قرارداد های اختیار فروش سکه طلا در بورس کالای ایران بطور رسمی راه اندازی شد.

به گزارش تاپ خبر۲۴ از روابط عمومی و امور بین الملل بورس کالای ایران، این معاملات که به دنبال راه اندازی معاملات اختیار خرید سکه در تاریخ ۲۴ اذر ماه امسال، مورد مطالبه اکثر فعالان این حوزه بود با همت کارشناسان بورس کالای ایران در تمامی حوزه ها راه اندازی شد تا زنجیره ابزار معاملاتی در بورس کالای ایران روی سکه بهار آزادی تکمیل شود.
گفتنی است از این پس معامله گران این حوزه می توانند از استراتژی های مختلفی که قابل تعریف است به طور کامل استفاده نمایند و این خود یک پدیده ای قابل ثبت در تاریخ بازار سرمایه کشور است. تکرار این سناریو روی کالاهای دیگر به عنوان دارایی پایه ابزار مشتقه، در کنار راه اندازی بازار نقد قابل اتکای محصولات مزبور، می تواند مسیر ایجاد قابلیت برنامه ریزی موثر و پوشش ریسک روی معاملات آن کالاها را در کنار جذب فعالان مختلف اقتصادی به این بازار ها تسهیل کند. در این بین به طور قطع برای تحقق چشم انداز محوری بورس کالای ایران یعنی «مرجعیت قیمتی» کالاهای مختلف، راه اندازی این ابزارها نقش محوری خواهد داشت.
لازم به ذکر است معاملات مشتقه بر روی سکه بهار آزادی، علاوه بر ایجاد چشم انداز مثبت توسعه این زنجیره ابزارهای معاملاتی به کالاهای دیگر، می تواند کمک شایانی به مدیریت ریسک پرتفوی فعالان بازار سهام کند، به این ترتیب که آنها خواهند توانست در کنار ابزار فعلی خود برای سرمایه گذاری که عمدتا سهام عادی و اوراق با درآمد ثابت را تشکیل می دهد از استراتژی های ممکن بر روی کالای سکه بهار آزادی نیز استفاده کنند.
گفتنی است نخستین معاملات اختیار معامله سکه بهار آزادی که برای اولین بار در بازار سرمایه کشور انجام شد، بر روی اختیار خرید سکه به سررسید دی ماه ۹۵ و در تاریخ ۲۴ آذر در بورس کالای ایران انجام شد.