تاپ خبر۲۴ : مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در با انتشار گزارشی، بانک آینده را موفق ترین بانک در طرح ادغام موسسات مالی و اعتباری، معرفی کرد. به گزارش تاپ خبر۲۴ ، مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، در گزارشی که از سوی معاونت پژوهش های اقتصادی تهیه شده است، با بررسی عملکرد بانک […]

تاپ خبر۲۴ : مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در با انتشار گزارشی، بانک آینده را موفق ترین بانک در طرح ادغام موسسات مالی و اعتباری، معرفی کرد.

به گزارش تاپ خبر۲۴ ، مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، در گزارشی که از سوی معاونت پژوهش های اقتصادی تهیه شده است، با بررسی عملکرد بانک مرکزی در ساماندهی موسسات مالی و اعتباری فاقد مجوز، این طرح را موفق ارزیابی کرد.

بر اساس این گزارش، طرح ادغام موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز که منجر به ادغام و حذف چند موسسه غیر مجاز شد، باعث اصلاح زیر ساخت های مالی و بانکی شده است. ارزیابی عملکرد بانک مرکزی در ارتباط با موسسات اعتباری فاقد مجور حاکی از آن است که تا ۱۳۹۴، نظارت بر موسسات مورد بررسی موفقیت چشمگیری نداشته است. اما به دنبال تلاش های صورت گرفته توسط نهادهای بالادستی و بعد از تصویب ماده ۱۴ قانون برنامه ششم توسعه، بانک مرکزی موفق به نظارت بر عملکرد بانک ها، موسسات اعتباری و صرافی ها شده است.

در حال حاضر از ۲۱ بانک فعال در اقتصاد ایران تنها یک بانک بدون مجوز ( در شرف اخذ مجوز) است و از ۹ موسسه اعتباری، ۵ موسسه مجوز دارند و ۴ موسسه در شرف ساماندهی هستند.

بر اساس گزار ش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، مجموع سپرده های بانک ها و موسسات اعتباری ساماندهی شده از زمان صدور مجوز تا پایان سال ۹۵، از حدود ۷۰۰ هزار میلیارد ریال به رقمی معادل ۳٫۱۵۰ هزار میلیارد ریال افزایش یافته که معادل رشد ۴٫۵ برابر است. همچنین مجموع سهم بازاری بانک های و موسسات اعتباری ساماندهی شده در پایان سال ۹۵ با رشد ۲۵ رصدی مواجه شده که رشد قابل ملاحظه ای است.

این گزارش می افزاید از زمان صدور مجور تا پایان سال ۱۳۹۵ بالاترین رشد متعلق به بانک آینده است.

چرا موفقیت بانک آینده، مهم است!
ادغام موسسات مالی و اعتباری غیر مجازی به منظور ساماندهی فضای فعالیت های ملی و بانکی کشور و ایجاد شفافیت عملکرد ها و از همه آنها مهم تر تقویت بنیه مالی بانک های ساماندهی شده انجام گرفته است. ادغام هایی که باعث شد تا با سخت گیری در انضباط مالی، مسیر اعتماد سازی برای مردم جهت سپرده گذاری و تعاملات مالی با بانک های ساماندهی شده به وجود آید.

کاهش میزان انتخاب ها در انتخاب یک بانک برای فعالیت اقتصادی در گام اول کمی سخت بود. تعدد موسسات غیر مجاز، فعالیت های ریسکی و غیر شفاف و پرداخت های خارج از موازین برخی از موسسات، باعث ایجاد نابسامانی اقتصادی در کشور شده بود و موجودیت ساختار بانکی کشور را با بحران روبرو کرده بود. اما عملکرد سخت گیرانه بانک مرکزی و پافشاری این نهاد بر اعمال قانون بر کلیه مراکز پولی و اعتباری، موسسات را در مسیر ادغام با یکدیگر قرار دارد.

کاری که در دنیا متداول است و حتی تلاش می شود و با ادغام صنایع کوچک، هولیدنگ های بزرگ ایجاد شود و با کاهش هزینه های تولید، بهره وری و حاشیه سود را افزایش داد. مثال روشن این کار ادغام های صورت گرفته در صنعت اتوموبیل سازی است. جنرال موتورز غول اتوموبیل سازی در آمریکا از ادغام چند برند کوچک شکل گرفت یا گروه خودروسازی هیدوندای حاصل ادغام شرکت های هیوندای، کیا و جنسیس شکل گرفت. مثال های بانکی در این زمینه بیشمار هستند، چون بانک دارها بیشتر از صاحبان صنایع دیگر به مزیت های هم افزایی ناشی از ادغام پی برده اند. کاری که بانک آینده در آن سرآمد دیگران شده ا و گزارش اخیر مرکز پژوهش های مجلس موید این موضوع است.

بانک آینده، همچنین به دلیل توانایی مدیریت بازار مالی و بانکی، مدیریت و پرداخت وجوه سپرده گذاران تعاونی افضل توس را بر عهده گرفته است.