تاپ خبر۲۴:مدیر عامل شرکت دخانیات ایران اعلام کرد: ۲۵ درصد سیگار مصرفی در کشور قاچاق است. معصوم نجفیان امروز در نشست خبری با بیان اینکه سالانه ۵۶۰۰ میلیارد نخ در جهان مصرف می شود که ۳۸ درصد آن در چین است، گفت: روسیه با مصرف سرانه حدود ۲۵۰۰ نخ بالاترین و افغانستان ، پاکستان و […]

تاپ خبر۲۴:مدیر عامل شرکت دخانیات ایران اعلام کرد: ۲۵ درصد سیگار مصرفی در کشور قاچاق است.

معصوم نجفیان امروز در نشست خبری با بیان اینکه سالانه ۵۶۰۰ میلیارد نخ در جهان مصرف می شود که ۳۸ درصد آن در چین است، گفت: روسیه با مصرف سرانه حدود ۲۵۰۰ نخ بالاترین و افغانستان ، پاکستان و هندوستان با مصرف حدود ۵۰۰ نخ پایین ترین سرانه مصرف سیگار را در دنیا دارند.

وی افرود: چین با تولید سالانه ۲۲۵۰ میلیارد نخ معادل ۴۳ درصد از کل سیگار تولیدی جهان ، بزرگترین تولید کننده محسوب می شود و مصرف سیگار در این کشور ۵ درصد کمتر از میزان تولید ان است.

نجفیان از هلال طلایی شامل ایران ، پاکستان و افغانستان و مثلث طلایی شامل برمه ، لائوس و تایلند به عنوان دو قطب اصلی قاچاق سیگار در جهان یاد کرد و افزود : سالانه بیش از ۱۸ میلیارد نخ سیگار به ایران قاچاق می شود که بیشترین میزان قاچاق سیگار در دنیا بعد از برمه است.

وی با بیان اینکه سالانه ۶۵ میلیارد نخ سیگار در ایران مصرف می شود، تصریح کرد: ۴۰ میلیارد نخ از سیگار مصرفی در شرکت دخانیات ایران یا به صورت مشارکتی در داخل کشور تولید می شود و حدود ۱۸ میلیارد نخ به صورت قاچاق و بقیه از مبادی رسمی وارد کشور می شود.

مدیرعامل شرکت دخانیات ایران با اشاره به اینکه تا پایان سال ۹۱ ضمن تقویت واحدهای صنعتی خود تولید ملی کشور در حوزه سیگار را ۴۰ میلیارد تومان انجام داده‌ایم، تصریح کرد: طبق آمار ۷ میلیارد نخ سیگار در سال ۹۱ به کشور وارد شده است که در مجموع می‌توان گفت قریب به ۱۸ میلیارد نخ سیگار به کشور قاچاق می‌شود که حجم زیادی از این محصولات قاچاق از طریق گرجستان صورت می‌گیرد.

وی با بیان این پرسش که باید بررسی کرد چین با وجود آنکه با ۱۷ کشور همسایه بوده و حجم اندکی از قاچاق را به خود اختصاص داده اما ایران با وجود فقط ۷ کشور همسایه دارای ۱۸ میلیارد قاچاق است، اظهار داشت: این رقم معادل ۲۵ درصد مصرف کل کشور به شمار می‌رود. به عبارتی، ۲۵ درصد از مصرف سرانه کشور به صورت قاچاق و از مراجع غیررسمی وارد کشور می‌شود.

نجفیان یادآور شد: حجم زیادی از سیگارهای قاچاق شده به کشور از استانداردهای بین‌المللی برخوردار نبوده و هیچ مرجعی تاکنون تصمیم موثری را برای کاهش قاچاق به کشور اتخاذ نکرده است.

مدیرعامل شرکت دخانیات گفت: از نظر ریالی مصرف کشور حدود ۴۵۰۰ میلیارد تومان است که از این میزان، ۲۵۰۰ میلیارد تومان به صورت ریالی توسط قاچاق وارد کشور می‌شود. این حجم را باید ۵۵ درصد از نیاز داخل  به شمار آورد.

وی در ادامه اعلام کرد: یک میلیون و ۵۰۰ نخ سیگار توسط واردات وارد کشور شده که این امر ۳۴ درصد نیاز داخل را به خود اختصاص می‌‌دهد. در این میان شرکت دخانیات با تولید ۳۰ میلیارد تومان سیگار در کشور فقط ۱۱ درصد از حجم بازار را به خود اختصاص داده است. بدین ترتیب می‌توان گفت صنعت تولید سیگار در کشور هر روز با تهدید قاچاق روبرو و هر ساله نیز با ارقام بیشتری روبرو می‌گردد.

مدیرعامل شرکت دخانیات درباره صادرات محصولات این شرکت اظهار داشت: صادرات محصولات تنباکوی زرد طلایی این شرکت که در خمینی‌شهر تولید می‌شود، هم اکنون در دفتر لبنان به فروش می‌رسد که درصددیم حجم صادرات خود را هر ساله افزایش دهیم.

وی تصریح کرد: در سال گذشته ۹ هزار تن تولید توتون در کشور انجام گرفته است که امیدواریم امسال این حجم تولید به ۱۱ هزار تن برسد.

نجفیان با یادآوری نامه وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت به وزارت امور اقتصادی و دارایی، گفت: وی در نامه‌ای خواستار واگذاری برندها به بخش حاکمیتی شد که ما ضمن بیان انتقاداتی، آن را به هیچ عنوان کارشناسی و تخصصی نمی‌دانستیم، چرا که دریافت برند از این شرکت هویت آن شرکت را از بین خواهد برد که البته در نهایت با نامه‌نگاری‌های متعدد این درخواست منتفی شد.