تاپ خبر۲۴: مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی تصریح کرد: ۱۵ میلیون تن از برنامه به ظرفیت رساندن واحدهای تولیدی پتروشیمی عقب هستیم. عباس شعری مقدم، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در نشستی خبری در بیستمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی همچنین از نیاز ۷٫۵ میلیارد دلاری برای تحقق ظرفیت تولید روزانه ۶۰ […]

تاپ خبر۲۴: مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی تصریح کرد: ۱۵ میلیون تن از برنامه به ظرفیت رساندن واحدهای تولیدی پتروشیمی عقب هستیم.

عباس شعری مقدم، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در نشستی خبری در بیستمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی همچنین از نیاز ۷٫۵ میلیارد دلاری برای تحقق ظرفیت تولید روزانه ۶۰ میلیون تن محصولات پتروشیمی خبر داد.

شعری مقدم با بیان این که هم اکنون همه سرمایه ها و دارایی های مشهود ما از دست رفته و با دارایی های نامشهود خود یعنی دانش، اطلاعات و تجربه های کارکنان خود پیش می رویم، گفت: با این شرایط هم اکنون نمی توانیم برای صنعت پتروشیمی برنامه ریزی کنیم زیرا برای برنامه ریزی باید سرمایه و پول در اختیار داشته باشیم تا بتوانیم این برنامه ریزیها را اجرایی کنیم، اما هم اکنون چنین شرایطی فراهم نیست و باید طبق یک نقشه راه بخش خصوصی را فعال و برای رسیدن به چشم انداز طبق همین برنامه حرکت کنیم.

وی با اشاره به تدوین نقشه راه پتروشیمی در ۶ جلد گفت: به ظرفیت رساندن واحدهای تولیدی موجود تا سقف ۶۰ میلیون تن یکی از مهمترین برنامه های ماست که تاکنون تنها ۴۵ میلیون تن آن محقق شده است، تلاش ما رساندن این رقم در سال ۹۴ به ۵۰ میلیون تن و بیش تر است اما این تفاوت ۱۵ میلیون تنی نیاز به ۷٫۵ میلیارد دلار پول دارد و ما تلاش می کنیم بدون نیاز به پول و از طریق تامین خوراک که شرکت ملی نفت ایران قول آن را داده است و همچنین تلاش و تدبیر مدیریتی این ۶۰ میلیون تن را عملیاتی کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در ادامه به ۶۷ طرح نیمه کاره پتروشیمی اشاره کرد و گفت: این پروژه ها ۲۰ تا ۹۰ درصد پیشرفت دارند که باید برای تکمیل آنها برنامه ریزی صورت گیرد، بسیاری از این واحدها مشکلات ملک، خوراک و یا سرمایه گذاری ندارند و تنها منتظر ارز هستند.

شعری مقدم در ادامه افزود: تعدادی از این واحدها از طریق فاینانس ۲ تا ۳٫۶ میلیارد یورویی چین تامین مالی شده اند که امیدواریم این تامین مالی هر چه زودتر نهایی شود، همچنین ۱۵ طرح از این ۶۷ طرح نیازی به ارز ندارند و با پیگیری محدودی بدون شک امسال به بهره برداری می رسند.

وی با اشاره به برنامه آینده این مجموعه برای تامین خوراک قابل دسترس اظهار کرد: پس از بررسی شرایط تولید، به این نتیجه رسیدیم که از گاز متان جز کود و متانول نمی توان تولید کرد و در عین حال افزایش میزان متانول روی قیمتهای بازار تاثیر می گذارد به همین دلیل به این فکر افتادیم که از متانول پروپیلن تولید کنیم و همسو با این هدف ٣۶ پروژه طراحی کردیم که ١۴ پروژه آن همان پروژه های GTP در سواحل خلیج فارس هستند.

معاون وزیر نفت با اشاره به روند مذاکرات ایران با کشورهای عضو ١+۵ و فضای امیدی که در جریان این تفاهم به وجود آمده است، گفت: امیدوارم محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه و همکارانشان در روند این مذاکرات موفق باشند، زیرا ما برای رسیدن به اهدافمان نیاز به سرمایه و فناوری داریم و هر دو این موارد با رفع تحریمها قابل دستیابی خواهد بود.

وی با اشاره به ملاقاتهای اخیر خود با گروههای اروپایی و آسیایی گفت: این کشورها به طور عمده میزان علاقمندی و برنامه ریزیهای خود را برای حضور در بازار ایران اعلام می کنند، اما در عین حال همه این موارد را منوط به رفع تحریم و رسیدن به توافق نهایی می کنند.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در ادامه ضمن گلایه از برخی رسانه ها که صحبتهای وی را متناقض منتشر کردند، گفت: من در باره حضور شرکتهای آمریکایی صحبتی نکرده بودم، اما گفته شد که من اعلام کردم قرار است شرکتهای آمریکایی در هفته منتهی به نمایشگاه نفت در ایران حضور داشته باشند که این موضوع کذب محض بود.

شعری مقدم گفت: من در دیداری با یک شرکت اروپایی متوجه شدم که آنها یک شریک آمریکایی دارند و در واقع شریک آمریکایی از طرف اروپایی خواسته است تا ضمن حضور در بازار ایران برای حضور در پروژه های مختلف نوبت بگیرند، اما از صحبتهای من این گونه برداشت شد که قرار است هیئتی از امریکایی ها به ایران بیایند که این موضوع به طور کامل دور از واقعیت است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در ادامه با اشاره به تصویب قانونی در باره الزام حضور شرکت ملی صنایع پتروشیمی در صنایع پایین دست گفت: با این مصوبه که در هیئت مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز به تصویب رسید، ما موظف شدیم تا در زمینه ورود و کاهش مشکلات صنایع پایین دستی را بررسی و برای توسعه آن برنامه ریزی کنیم و یکی از همین زمینه ها تولید پروپیلن است.

شعری مقدم ادامه داد: به عبارتی باید پروپیلن تولید شود تا بتوان خوراک صنایع پایین دستی را تولید کرد البته از نظر من تولید در صنایع پایین دست به جز تامین خوراک مشکلات دیگری دارد که ما این مشکلات را بررسی و شناسایی کرده ایم.

در ادامه این جلسه شعری مقدم در پاسخ به سوال خبرنگاران در باره نرخ خوراک گاز پتروشیمی ها گفت: درباره خوراک پتروشیمی ها از فازهای ١٢، ١۵ و ١۶ و ١٧ و ١٨ نگرانی نداریم و شرکت ملی نفت نیز قول داده تا اتان موردنیاز را تا اواخر تابستان به میزان ٧٠٠ تا ٨٠٠ هزار تن به ما تحویل دهد.

این روند به ما اجازه می دهد تا واحد کاویان و کاویان ٢ و زیرمجموعه های آن شامل لرستان، مهاباد و کردستان را که منتظر سوخت است راه اندازی کنیم.

شعری مقدم همچنین درباره قیمت خوراک پتروشیمی ها هم گفت: دولت آیین نامه لازم را به وزارتخانه های نفت، صنعت و معدن و تجارت و نیز اقتصاد و دارایی تحویل داده و در حال بررسی آن هستند و به زودی پیشنهادهایی را ارائه خواهند کرد. با این مصوبه تکلیف قیمت خوراک را برای درازمدت تعیین می کند.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پنروشیمی با اشاره به دیدارهای متعددی که با شرکتهای خارجی داشته اند گفت: عمده این شرکتها در مورد تفاوت قیمت ایران و کشورهای دیگر تردید دارند و اولین سوال آنها مشخص بودن نرخ خوراک پتروشیمی ها در دوره حداقل ١٠ ساله است که متاسفانه به دلیل نبود چنین پیش بینی بسیاری از آنها با تردید روبرو می شوند.

شعری مقدم افزود: بسیاری از شرکتهای خارجی بازار ایران را به دلیل تفاوت قیمتها نسبت به آمریکا ترک کرده اند و نمونه آن همان شرکت آریا ساسول آفریقا بود این شرکت به دلیل ارزان بودن قیمت خوراک در امریکا سرمایه گذاری ٨ میلیارد دلاری را در امریکا آغاز کرد و با فشار امریکا سهم خود در بازار ایران را فروخت.