تاپ خبر۲۴: طبق اعلام توانیر، بخش‌های خانگی و تجاری بیش از ٨٠ درصد کل مشترکان برق کشور را تشکیل می‌دهند؛ تا جاییکه در دوره اوج بار ۵۰ درصد برق تولیدی تنها در این دو بخش مصرف می‌شود. بنابراین اصلاح الگو و مدیریت مصرف در این دو بخش از اهمیت بسزایی برخوردار است.

از طرف دیگر، در فصول گرم سال به‌خاطر تغییر شیوه مصرف، هزینه برق خانگی بیشتر خواهد شد. در این شرایط محاسبه پلکانی هزینه برق، باعث می‌شود که تأثیر مقادیر اندک مصرف نیز بیشتر از آن‌چه تصور می‌کنیم باشد. در این میان، یخچال و فریزر از دستگاه‌هایی هستند که به‌طور مداوم به جریان برق متصل هستند و نمی‌توان با تغییر زمان و یا میزان استفاده از آن‌ها در مصرف برق صرفه‌جویی کرد. به‌ناچار باید راهکارهایی را برای بهینه‌سازی این مصرف در پیش گرفت.

شایان ذکر است که در همین رابطه وزارت نیرو در سال جاری ضمن راه اندازی پویش با انرژی با هدف آگاه سازی و فرهنگ سازی در زمینه مصرف بهینه برق، جوایز ویژه‌ای نیز برای مشترکان همراه و افرادی که در جهت کاهش و مدیریت مصرف برق گام بر می‌دارند در نظر گرفته است.

کاماپرس در این گزارش به معرفی ۱۰ نکته کلیدی برای کاهش مصرف برق یخچال و فریزر می‌پردازد.

۱- اطمینان از سلامت و تمیزی نوار لاستیکی درب یخچال و فریزر

با گذشت مدتی از استفاده یخچال و فریزر، انعطاف نوار لاستیکی دور درب آن‌ها کم خواهد شد. این موضوع باعث نشت هوای سرد داخل یخچال به بیرون و به تبع آن، افزایش فشار به موتور یخچال و بالا رفتن مصرف برق می‌شود. با قرار دادن یک اسکناس بین درب و بدنه یخچال می‌توانید سلامت این نوار لاستیکی را امتحان کنید؛ به‌این‌صورت‌که افتادن اسکناس به معنای فرسودگی لاستیک است و باید نسبت به تعویض آن اقدام کرد.

۲- استفاده از حالت اکو یا اقتصادی

حالت اکو در لوازم برقی مختلف به‌معنای حالت بهینه و اقتصادی است که کارخانه سازنده در نظر گرفته‌است و با فعال کردن آن می‌توان مصرف انرژی را کاهش داد. حالت اکو از ۲ طریق کاهش زمان کارکرد موتور و تنظیم دمای یخچال در بازه‌ای خاص، این کاهش مصرف را میسر می‌کند. با فعال کردن گزینه اکو می‌توان تا ۲۰ درصد مصرف برق را کاهش داد. البته برای فعال کردن آن لازم است شرایطی را مانند پر نبودن بیش از حد یخچال، برفک‌زدایی و سایر عواملی که برای انجام این دستورالعمل لازم هستند را رعایت کرد. مزیت‌های دیگر استفاده از گزینه اکو، کاهش صدای یخچال و افزایش عمر موتور آن است.

۳- اطمینان از تمیز بودن کویل یخچال

عملکرد کلیه یخچال‌ها بر پایه انتقال گرما از مواد غذایی به محیط بیرون استوار است. این کار از طریق شبکه لوله‌هایی (کویل‌ها) صورت می‌گیرد که در پشت یخچال قرار دارند. بنابراین هر عاملی که در روند انتقال گرما از این لوله‌ها به محیط اطراف تداخل ایجاد کند، با کاهش بازدهی یخچال باعث افزایش مصرف انرژی آن می‌شود. کثیف بودن لوله‌های یخچال یکی از این عوامل است که با غبارروبی منظم می‌توان آن را رفع کرد.