تاپ خبر۲۴: کیت توسعه نرم‌افزاری یا همان SDK تایزن از تاریخ ۱۱ شهریور ۱۳۹۵ با نام استودیوی تایزن کار خودش را شروع می‌کند تا توسعه‌دهندگانی که علاقه دارند در اکوسیستم سامسونگ اپلیکیشن تولید کنند، راحت‌تر این کار را انجام دهند. به گفته سامسونگ استودیو تایزن محیطی سریع و پایدار را در اختیار توسعه‌دهندگان نرم‌افزارهای موبایل […]

تاپ خبر۲۴: کیت توسعه نرم‌افزاری یا همان SDK تایزن از تاریخ ۱۱ شهریور ۱۳۹۵ با نام استودیوی تایزن کار خودش را شروع می‌کند تا توسعه‌دهندگانی که علاقه دارند در اکوسیستم سامسونگ اپلیکیشن تولید کنند، راحت‌تر این کار را انجام دهند.

به گفته سامسونگ استودیو تایزن محیطی سریع و پایدار را در اختیار توسعه‌دهندگان نرم‌افزارهای موبایل قرار می‌دهد که رابط کاربری و کاربردپذیری آن طراحی بهتری به نسبت نسخه قبل این SDK دارد. برنامه‌نویسان در هنگام نصب استودیو تایزن این امکان را دارند تا فقط پلتفرم‌ها و پروفایل‌ها مورد نظرشان را انتخاب کنند و دیگر ناچار به نصب بخش‌های اضافه این پلتفرم ندارند.
برای تولید و توسعه اپلیکیشن‌های سازگار با ساعت هوشمند جدید سامسونگ یعنی Gear S3 هم، برنامه‌نویسان می‌توانند از نسخه اولیه استودیو تایزن (Tizen Studio 1.0) استفاده کنند. استودیو تایزن در حقیقت از این جهت منتشر شد که برای توسعه‌دهندگان و برنامه‌نویسان محیطی یک‌پارچه ایجاد شود تا نیازی نداشته باشند به مانند SDK قبلی برای توسعه هر پلتفرم یک SDK جدید و جداگانه نصب کنند. به این ترتیب برنامه‌نویسان با کمک استودیو تایزن می‌توانند با صرف وقت کمتر و بدون سختی برای همه محصولات تایزنی سامسونگ اپلیکیشن‌های مخصوص تولید کنند. برای استفاده از تایزن استودیو کافی است به سایت http://developer.tizen.org بروید و این نرم‌افزار آزاد را دانلود کنید.
چند کلیک و تمام
پیش از این سختی‌های بسیاری در هنگام نصب SDK تایزن وجود داشت، این موضوع وقتی پای رفع خطاها به میان می‌آمد، حتی دشوارتر هم می‌شد. استودیو تایزن این مشکل را یک‌بار و برای همیشه حل کرده. برای توسعه اپلیکیشن‌های تایزنی کافی‌است نرم‌افزار را اجرا کنید و با فشردن چند کلیک و زدن دکمه پایان به محیط توسعه اپلیکیشن تایزن برسید.
تبدیل هفت به یک
وقتی اپلیکیشنی تایزنی با SDK سامسونگ توسعه می‌یافت، باید هفت‌خوان رستم طی می‌شد تا بتوان آن را تست کرد. توسعه‌دهندگان برای توسعه و تست اپلیکیشن‌ها باید از مرحله کسب تاییده هفت مرحله‌ای گذر می‌کردند که کاری طاقت فرسا و البته حوصله سر بر بود. تایزن استودیو این تاییده عریض و طویل را درون خود جای داده و تنها گذر از یک مرحله تایید اعتبار لازم است تا بتوان اپلیکیشن موردنظر را توسعه داد و تست کرد. البته برای اینکه تایزن استودیو همه فن حریف باشد، منوی تایید اعتبار سامسونگ در بخش «مدیریت تایید اعتبار» (Certificate Manager) گنجانیده شده است.
تجمیع کاربرد‌ها و تجارب
کاربردی‌پذیری تا قبل از استودیو تایزن بی‌معنی بود. درواقع تا قبل از این استودیو نمی‌توان تعریف درستی برای کاربرد پذیری در SDK (قبل از نسخه ۲.۴) مطرح کرد. رابط کاربری گرافیکی (GUI) و کاربردپذیری درست با تایزن استودیو پیش روی توسعه‌دهندگان قرار می‌گیرد. تا دیگر با دیدن هر رابط کاربری مجبور نباشند کاربردپذیری‌های مختلف را تجربه کنند.
آزمایش‌های شبیه سازی
منوها، اسم‌ها و طرح‌های مختلف و پیچیده سبب می‌شد تا توسعه‌دهنده در هنگام استفاده از شبیه‌ساز سردرگم شوند و عطایش را به لقایش ببخشد. تجمیع و بهینه سازی کاربردپذیری در استودیو تایزن کمک بزرگی به برنامه‌نویسان می‌کند که با خیال راحت اپلیکیشن‌ها را تست کنند. علاوه بر این قالب دستگاه‌ها به عنوان یک ویژگی به استودیو اضافه شده است و برای هر پروفایلی می‌توان از فیلتر ویژگی‌های مخصوص استفاده کرد تا مدیریت بهتر صورت گیرد.
آنالیز به دنیال پویایی
طرح و ترکیب ویژگی‌های بهبود پیدا کرده و المان‌های گرافی باز طراحی شده‌اند تا کاربران به راحتی و سادگی با استودیو تایزن ارتباط برقرار کنند. علاوه بر این‌ها، طرح‌های مقیاس‌پذیری به خوبی برای ویژگی‌های جدید امن شده‌اند . مانند پروفایل‌سازی در حافظه و CLI.
سایر پیشرفت‌های استودیو تایزن
انتشار استودیو تایزن با ویرایش ۱.۰ سبب شده تا محتوایی که در سایت مخصوص توسعه‌دهندگان قرار می‌گیرد، به شکل مطلوب‌تری منتشر شود و بخش جستجوی آن نیز بهبود یافته است. در کنار این بهبودها، ۵۰ نمونه اپلیکیشن نمونه با کیفیت بهبودیافته در کتابخانه این استودیو قرار دارند تا توسعه دهندگان سریع‌تر با چم و خم توسعه اپ تایزنی آشنا شوند.
تولیدکنندگان تایزن ضمانت می‌کنند که همیشه در تلاش باشند تا محیط تازه تاسیس تایزن، به سرعت رشد کند و نیازهای توسعه دهندگان را پوشش دهد تا تبدیل به استودیویی تمام و کمال شود.