تاپ خبر۲۴:معاون صدر اعظم و وزیر اقتصاد و انرژی آلمان به همراه هیئت بلندپایه اقتصادی – تجاری با رییس کل بانک مرکزی و مسئولان این بانک در ساختمان میرداماد دیدار کرد. دوطرف در این دیدار برگسترش همکاری‌های بانکی تهران و برلین تاکید کردند. به گزارش تاپ خبر۲۴ به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، رییس […]

تاپ خبر۲۴:معاون صدر اعظم و وزیر اقتصاد و انرژی آلمان به همراه هیئت بلندپایه اقتصادی – تجاری با رییس کل بانک مرکزی و مسئولان این بانک در ساختمان میرداماد دیدار کرد. دوطرف در این دیدار برگسترش همکاری‌های بانکی تهران و برلین تاکید کردند.
به گزارش تاپ خبر۲۴ به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، رییس کل بانک مرکزی در این دیدار آلمان را مطمئن‌ترین شریک تجاری ایران توصیف کرد و گفت: با توجه به تحولات اخیر در زمینه توفیقات هسته‌ای، ایران خواستار بازگشت روابط اقتصادی با آلمان به مانند دوران پیش از تحریم ‌ها است.
دکتر ولی اله سیف ضمن ابراز امیدواری نسبت به گسترش روابط اقتصادی و سیاسی ایران و آلمان در آینده نزدیک، تاکید کرد: ایران مسیر ورود آلمان به کشورهای منطقه و آلمان دروازه ورود ایران به اتحادیه اروپا است.
وی بر گسترش دامنه فعالیت کمیته مشترک ایران و آلمان تاکید و خاطرنشان کرد: با توجه به این که ممکن است ورود بانک‌های ایرانی به بازار آلمان مشکلاتی را برای آنها به دنبال داشته باشد، بنابراین کمیته مشترک می‌تواند در صورت بروز مشکل، به سرعت مسائل را حل و فصل کند.
سیف به همکاری‌های بانکی دوکشور در زمان پیش از تحریم ها اشاره کرد و گفت: قبل از تحریم ها بانک های سپه، ملی و صادرات در آلمان فعال بوده اند که علاوه بر ارتباطات کارگزاری قوی با دویچه بانک و کامرز بانک، نقش چشمگیری در حجم مبادلات دو کشور داشته‌اند که امیدواریم در آینده نیز شرایط برای حضور مجدد آنها فراهم شود.
سیف از برگزاری نخستین نشست کمیته مشترک بانکی دو کشور ایران و آلمان در ماه سپتامبر خبر داد و افزود: بانک‌های ملی، ملت، صنعت و معدن و بانک ایران و اروپا در این کمیته حضور خواهند داشت.
سیف در خصوص شرکت بیمه هرمس و مطالبات آن از ایران گفت: این مطالبات در حالی بوده که ایران به دلیل شرایط تحریم قادر به پرداخت آن نبوده لذا با توجه به برطرف شدن تحریم ها امکان تعیین تکلیف آن‌ها وجود خواهد داشت و مشکل خاصی در این رابطه وجود ندارد.
زیگمار گابریل معاون صدراعظم و وزیر اقتصاد و انرژی آلمان نیز در این دیدار گفت: ما نمایندگان بهترین شرکت‌های آلمانی را به ایران آورده‌ایم که سال‌ها روابط بسیار خوبی با ایران داشته‌اند و در زمان تحریم ها نیز سعی کرده اند این روابط را پابرجا نگه دارند و حال پس از موفقیتی که در مذاکرات هسته ای حاصل شده به دنبال گسترش این روابط هستیم.
وزیر اقتصاد و انرژی آلمان با تاکید بر احیای کمیسیون اقتصادی ایران و آلمان تصریح کرد: این کمیسیون زمانی موفق خواهد شد که مشکل ضمانت نامه هرمس با حمایت‌های مسئولان بانک مرکزی برطرف شود.
گابریل گفت: علاقه مندیم پس از برداشته شدن تحریم‌ها هرچه سریعتر ارتباط بانکی ایران و آلمان برقرار شود.