تاپ خبر۲۴: فغان نیزارها روز نوشته های مصور و مستند مجید کریمیان عکاس و خبرنگار جانباز از ۱۰ روز حضور در عملیات بدر در سرای اهل قلم نمایشگاه بین المللی کتاب رونمایی شد. به گزارش خبرنگار ایران اکونومیست؛ در مراسم رونمایی از کتاب فغان نیزارها محبوب شهبازی مدیر کل اسناد و انتشارات بنیاد شهید و […]

تاپ خبر۲۴: فغان نیزارها روز نوشته های مصور و مستند مجید کریمیان عکاس و خبرنگار جانباز از ۱۰ روز حضور در عملیات بدر در سرای اهل قلم نمایشگاه بین المللی کتاب رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار ایران اکونومیست؛ در مراسم رونمایی از کتاب فغان نیزارها محبوب شهبازی مدیر کل اسناد و انتشارات بنیاد شهید و امور ایثارگران، محمد مهدی شاکری از پژوهشگران حوزه مفهوم شناسی ایثار و شهادت و برخی نویسندگان، صاحب نظران و دوست داران کتاب حضور داشتند.
فغان نیزارها در ۲۵۱ صفحه و به همراه ۸۰ قطعه عکس روایت مستند و مصوری از روزهای ۱۸ تا ۲۸ اسفند ماه سال ۱۳۶۳ است که ۱۰ روز آن مربوط به حضور مجید کریمیان در عملیات بدر می باشد.
این کتاب بعد از گذشت ۳۳ سال از عملیات بدر به دست چاپ سپرده شده تا خوانندگان برای اولین بار با چگونگی حضور خبرنگاران، عکاسان و تصویربرداران در دوران جنگ تحمیلی آشنا شوند.
تلفیق تصاویر با دست نوشته ها در این اثر حقیقت را پر رنگ تر و متن را برای خواننده ملموس تر و خواندنی تر کرده است.
تمامی عکس های چاپ شده در این کتاب برای اولین بار منتشر شده اند و توسط مجید کریمیان که در دوران دفاع مقدس به عنوان عکاس ایرنا در عملیات ها حضور می یافت، گرفته شده اند و در آرشیو اداره عکاسی خبرگزاری جمهوری اسلامی موجود است.

کتاب حاضر خاطرات او را از زمان عزیمت به جبهه، حضور در پادگان دو کوهه، منطقه عملیاتی بدر، رفتن به خط مقدم با قایق های تندرو، حضور در کنار رود دجله به همراه رزمندگان، مواضع و سنگرهای فتح شده، عکاسی از اسرای عراقی، نقل و انتقال مجروحین و شهدا، ترک منطقه عملیاتی و بازگشت به تهران را به رشته تحریر در آورده است.
کریمیان در این کتاب چگونگی آشنایی خود و همراهی با دو خبرنگار شهید جاویدالاثر عبدالمناف معراجی نیا و حسین آذرنیا را نوشته و به تصویر کشیده است.
در انتهای کتاب نیز زندگی نامه دو شهید جاویدالاثر معراجی نیا و آذرنیا و اهداف و نتایج عملیات بدر برای آشنایی بیشتر خوانندگان آورده شده است.
کریمیان این کتاب را به دو خبرنگار جاویدالاثر معراجی نیا و آذرنیا و خانواده آنان، تمامی خبرنگاران و عکاسان دوران جنگ تحمیلی، شهدا و جانبازان و خانواده آنان و همه آزادگان، رزمندگان و سنگرسازان بی سنگر جهاد سازندگی که در طول هشت سال دفاع مقدس از سرزمین پدری و مادریشان دفاع و بدون هیچ چشم داشتی برای سر بلندی کشورشان تلاش کردند، تقدیم کرده است.
او در انتهای مقدمه کتاب آورده است: و این کتاب را تقدیم می کنم به همسر عزیز، مهربان، شجاع و سخت کوشم که هیچ گاه مانع حضورم در جبهه های جنگ نشد و در آن شرایط جنگی کشور به تنهایی مسئولیت تربیت و بزرگ کردن دو دخترمان مهدیه و زینب را بر عهده داشت و جای خالی مرا که برای آنان همسری و پدری نکردم، پر کرد.
مجید کریمیان از اوایل سال ۱۳۶۲ کار عکاسی خبری را در سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی شروع و از اواخر همان سال با شروع عملیات خیبر کار عکاسی جنگ را آغاز کرد.
کریمیان تا مرحله پذیرش قطعنامه ۵۹۸ در بیش از ۱۳ عملیات بزرگ و کوچک از جمله خیبر، بدر، والفجر ۸ و ۱۰، کربلای ۴ ، ۵ و ۱۰، بیت المقدس ۲ ، ۵ و ۷، نصر ۸، عملیات بدر ۵ و عملیات مرصاد به عنوان عکاس خبری حضور داشته است.
وی در سیزدهم شهریور ماه سال ۱۳۶۰ در عملیات باز پس گیری شهر بستان، دراثر اصابت گلوله توپ به تانکی که در آن بود، از ناحیه هر دو پا و گوش به سختی مجروح شد و تا مدتی نیز شنوایی خود را از دست داد و به همین خاطر حدود یک سال بستری بوده است.
او بیش از ۳۱ سال به عنوان عکاس و خبرنگار حرفه ای در ایرنا مشغول به کار بوده و اواسط سال ۹۳ از سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی بازنشسته شده و در حال حاضر سردبیر سایت خبری ایران اکونومیست است.
کتاب فغان نیزارها توسط نشر شاهد وابسته به معاونت فرهنگی و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران منتشر شده است.