تاپ خبر۲۴:دکتر اسحق صلاحی در مراسم بزرگداشت استاد عبدالحسین حائری گفت: استاد حائری شیوه کارش بدین گونه بود که تا وقتی تمام یک کتاب را تورق نمی کرد و به نتیجه دقیق نمی رسید، دست به قلم نمی برد و قضاوتی درباره کتاب نداشت و کتابداران امروز می بایست چنین روشی را سرلوحه کار خود […]

تاپ خبر۲۴:دکتر اسحق صلاحی در مراسم بزرگداشت استاد عبدالحسین حائری گفت: استاد حائری شیوه کارش بدین گونه بود که تا وقتی تمام یک کتاب را تورق نمی کرد و به نتیجه دقیق نمی رسید، دست به قلم نمی برد و قضاوتی درباره کتاب نداشت و کتابداران امروز می بایست چنین روشی را سرلوحه کار خود قرار دهند.

امروز سه شنبه ۲۶ شهریور مراسم بزرگداشت استادعبدالحسین حائری به مناسبت بیش از نیم قرن خدمت به نسخ خطی و فهرست نویسی در تالار شهید مدرس (تالار مشروطه) کتابخانه مجلس شورای اسلامی، برگزار شد و جمعی از اصحاب علم و فرهنگ، شاگردان استاد حائری و علاقه مندان به وی در این همایش حضور داشتند.

کتر صلاحی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی که به عنوان یکی از سخنرانان این مراسم حضور داشت، در بیان ویژگی های حرفه ای استاد حائری گفت: استاد حائری در زمینه نسخه شناسی، کتاب شناسی و فهرست نویسی، تبحر بالایی دارند و کارنامه و آثار ایشان چنین چیزی را دقیقا نشان می دهد. صلاحی ادامه داد: امروز نیاز جامعه ما بیش از وجود یک کتابدار صرف، یک کتاب شناس است و در واقع کتابداران ما مانند استاد حائری می بایست کتاب شناس و نسخه شناس باشند و البته خود فهرست نگاری نیز بر دو وجه است: یکی کتاب شناسی و دیگری نسخه شناسی. دکتر صلاحی با انتقاد از وضعیت آموزش کتابداری در کشور تصریح کرد: متاسفانه این روزها تعجیل در دادن مدرک به دانشجویان و به ویژه کتابداران، باعث گشته که یک کتابدار در حد یک کتاب شناس نباشد در حالی که در گذشته کتابداران ما نسخه شناس و کتاب شناس بودند و تا حد یک فیلسوف علم عمل می کردند. بنابراین دانشگاه ها و نظام آموزش عالی کشور باید در این زمینه تجدید نظر کنند. رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی در ادامه گفت: یکی از دغدغه های بزرگ استاد حائری این است که معتقد بودند به بحث تاریخ علم جفا شده است و از این نظر راه و شیوه درستی انتخاب نشده است. باید عرض کنم که کتاب شناسی می تواند به این جفا و مهجوریت جواب بدهد و مراکزی مثل دانشگاه تربیت مدرس که با کمک سازمان اسناد و کتابخانه ملی اقدام به تأسیس رشته کتاب شناسی در مقاطع تحصیلات تکمیلی کرده اند، می توانند از این نگرانی بکاهند. صلاحی در ادامه سخنان خود با اشاره به وجود نسخه های خطی ایران و زبان فارسی در کشورهای دیگر گفت: متأسفانه اکنون که بین ۳۳۰ تا ۳۴۰ هزار نسخه خطی در ایران شناخته شده، چند برابر این میزان فقط در کشور هند موجود است که در شرایط نامطلوبی نگهداری می شوند. دکتر صلاحی اهمیت زحمات استاد حائری و کسانی که کتاب شناس و فهرست نویس هستند را والا خواند و گفت: امروز بر ملت ایران جفا و ظلم بسیار شده است. بسیاری از علوم را در ایران و به ویژه بعد از ورود اسلام، تولید کردند، آموختند و منتقل کردند اما بعضی در کشورهای غربی این علوم را به نام خود ثبت کردند و بسیاری از نسخه های اصلی علوم ما را با خود به یغما بردند. وی ادامه داد: امروز ما نیاز به سه نهضت مهم داریم تا به حق خود در این عرصه برسیم: ۱- باید تمام آثارمان را به دنیا و به نام ایران معرفی کنیم ۲- باید محتوای آن را تصویربرداری کنیم تا کسی آن را دوباره به نام خود ثبت نکند و ۳- باید آن را به شکل متن ورد قابل جست و جو در اینترنت درآوریم تا محققان برای استفاده و تولید علم ازآن بهره مند باشند. این کار توسط اساتید گرانقدری نظیر استاد حائری انجام شده و می شود و بسیاری از آنان هم اکنون در گمنامی به سر می برند. صلاحی در پایان برای استاد حائری طلب طول عمر، صحت و سلامتی جسم کرد.

کتاب گنجینه ایست که پایانی ندارد

استاد عبدالحسین حائری که مراسم به افتخار بزرگداشت وی برگزار گردید در پیامی که توسط مجری برنامه قرائت شد گفت: کتاب گنجینه ای است که پایانی ندارد و برشما باد که لحظه ای از عمرتان را دور از کتاب و مطالعه نگذرانید. اسنتاد حائری در ادامه پیام خود بر اهمیت کتاب به عنوان یک رسانه اصلی تأکید کرد و بیان داشت: با وجود رسانه هایی مانند اینترنت و رسانه های جدید دیگر، کتاب همچنان جایگاه خود را حفظ کرده و بر سایر رسانه ها الویت دارد. حائری در پایان از دست اندرکاران این مراسم و حضار تشکر و قدردانی کرد. گفتنی است استاد عبدالحسین حائری با اینکه در سالن برگزاری مراسم حاضر بود اما به دلیل کسالت و بیماری نتوانست، سخنرانی کند و پیام وی را مجری برنامه قرائت کرد.

فهرست نگاری های استاد حائری، گنجینه ایست برا نسل آینده

در ادامه این مراسم که عده ای از اصحاب سرشناس فرهنگ و علم حضور داشتند، علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز پیامی به مراسم فرستاد که توسط منصور واعظی، رئیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور قرائت شد. جنتی در پیام خویش، استاد حائری را دارای خانواده ای اصیل و دارای قدمت فرهنگی و دینی بالا برشمرد و فهرست نگاری های ایشان را همچون گنجینه ای برای نسل آینده کشور برشمرد. در ادامه نیز به ترتیب دکتر محمد رجبی، رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد کتابخانه مجلس شورای اسلامی، دکتر کاظم جلالی، رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، حجت الاسلام دعایی مدیرمسئول روزنامه اطلاعات، حجت الاسلام ابهری، رئیس سابق کتابخانه مجلس و دکتر غلامرضا اعوانی، رئیس انجمن بین المللی فلسفه اسلامی در وصف شخصیت و اهمیت آثار و خدمات استاد عبدالحسین حائری سخنرانی کردند. در حاشیه این مراسم نیز نمایشگاهی از تصاویر منتشرنشده استاد حائری به همراه رونمایی از کتاب “نامه حائری” برگزار شد. شایان ذکر است در این مراسم علاوه بر دکتر اسحق صلاحی، چندتن از معاونان سازمان اسناد و کتابخانه ملی نیز حضور داشتند.

اضافه می شود استاد عبدالحسن حائری به عنوان یکی از نسخه شناسان و فهرست نویسان نامی کشور، در همان کودکی، قرآن و خواندن و نوشتن را در مکتب فراگرفت. سپس نزد پدرش، مقدمات عربی و بعضی کتاب‌های لغت و دروس مدرسه‌ای را خواند . سپس سطوح عالی فقه و اصول را تا سن نوزده سالگی نزد اساتیدی چون مرتضی حائری (دایی‌اش)، محمد صدوقی و سید محمدرضا گلپایگانی به پایان رساند . بعد از آن نزد کسانی همچون آیات عظام محمدتقی خوانساری، صدرالدین صدر، محمد حجت و حسین طباطبایی بروجردی دروس خارج را گذراند و در سن ۲۴ سالگی به درجه اجتهاد نائل شد. سپس به تهران آمد و هفده سال عضو هیئت مؤلفان لغت نامه دهخدا بود و بر چاپ چند جلد از آن نیز نظارت داشت. حائری بیش از نیم قرن (از سال ۱۳۳۱ تا کنون) در کتابخانه مجلس شورای اسلامی مشغول به خدمت بوده و نزدیک به ۲۰ سال از این دوران را عهده‌دار سمت ریاست کتابخانه مجلس بوده است. وی صاحب نظریه “بازنویسی تاریخ علم بر اساس بازنویسی فهارس نسخ خطی” است که جایزه‌ای جهانی را نیز برای وی به ارمغان آورده است.