تاپ خبر۲۴:وزیر امور خارجه تاکید کرد: ما به نقش چین در رسیدن به راه حل خوب در موضوع هسته ای بسیار امیدواریم.تاکنون هم دوستان چینی نقش خوبی ایفا کرده اند و پیشنهادهای مفیدی ارایه داده اند. امیدواریم این روش ادامه پیدا کند.  وزیر امور خارجه با تاکید بر این که چین از اعضای کلیدی ۱+۵ […]

تاپ خبر۲۴:وزیر امور خارجه تاکید کرد: ما به نقش چین در رسیدن به راه حل خوب در موضوع هسته ای بسیار امیدواریم.تاکنون هم دوستان چینی نقش خوبی ایفا کرده اند و پیشنهادهای مفیدی ارایه داده اند. امیدواریم این روش ادامه پیدا کند. 

وزیر امور خارجه با تاکید بر این که چین از اعضای کلیدی ۱+۵ است، گفت: جمهوری اسلامی ایران در موضوع هسته ای به نقش چین در رسیدن به راه حل بسیار امیدوار است.

گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از ایرنا، محمد جواد ظریف روز یکشنبه در نشست خبری مشترک با «یانگ یی» وزیر امور خارجه چین به نقش کلیدی چین در مذاکرات هسته ای ایران اشاره کرد و اظهارداشت: چین یکی از کشورهای دوست ایران و از اعضای کلیدی ۱+۵ در مذاکرات هسته ای است. در این زمینه باهم تبادل نظر مفصلی داشتیم .
وزیر امور خارجه تاکید کرد: ما به نقش چین در رسیدن به راه حل خوب در موضوع هسته ای بسیار امیدواریم.تاکنون هم دوستان چینی نقش خوبی ایفا کرده اند و پیشنهادهای مفیدی ارایه داده اند. امیدواریم این روش ادامه پیدا کند.
ظریف گفت: اطمینان داریم با وجود اراده سیاسی زمینه برای رسیدن به یک راه حل جامع در آینده نزدیک فراهم است امیدواریم این اراده سیاسی و تصمیم سیاسی در طرف مقابل هم وجود داشته باشد.
وی در ادامه ضمن آرزوی سال خوب برای مردم چین افزود: ما بسیار خوشحال هستیم که در طول یکسال و نیم گذشته در دولت جدید چندین دیدار بین ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران و ریاست محترم خلق چین صورت گرفته و انشاالله در آینده میزبان رییس جمهور چین در ایران خواهیم بود.
وزیر امورخارجه یادآور شد: تعداد سفرهای مقامات عالی رتبه از دو کشور در یک سال و نیم گذشته به نحو چشمگیری افزایش یافته که نشان دهنده اهمیتی است که دو کشور برای این روابط دراز مدت و راهبردی قائل هستند.
وزیر امورخارجه کشورمان به مباحث جلسه دوجانبه خود و یانگ یی اشاره کرد و گفت: ما امروز در ملاقات دو و نیم ساعتی که داشتیم مسائل مختلف دو جانبه، بین المللی، موضوع هسته ای و زمینه گسترش خوب روابط را بحث و بررسی کردیم.
ظریف گفت: من اطمینان دارم که حضور موثر ایران و چین در اقتصاد یکدیگر می تواند برای منافع دو کشور و دو ملت بسیار مثمرثمر باشد.
وی ادامه داد: ما حوزه های مختلف همکاری از انرژی تا انرژی صلح آمیز هسته ای، همکاری های صلح آمیز در سایر حوزه ها، همکاری های صنعتی، اقتصادی، فایناس و سایر زمینه های همکاری را بررسی کردیم و درباره سفرهای بسیار خوبی که از سوی مقامات دو کشور انجام شد نیز صحبت کردیم.
وزیر امور خارجه در ادامه گفت: در مورد موضوعات منطقه ای و بین المللی هنوز فرصت صحبت نشده است و در زمان صرف ناهار به عنوان ناهار کاری در این زمینه ها صحبت خواهیم کرد.
ظریف خاطرنشان کرد: من با توجه به سوابق ایران و چین می دانم که دو کشور در اکثر زمینه ها اگر نگوییم در همه زمینه ها مواضع یکسان، مشترک و نزدیک به هم دارند.
وزیرامورخارجه کشورمان خطاب همتای چینی خود گفت: یکبار دیگر به شما خوش آمد می گویم و امیدوارم فرصت کنید علاوه بر برنامه سنگین کاری که در این سفر برای شما تدارک دیده شده است قدری هم از زیبایی های ایران بهره ببرید.