تاپ خبر۲۴:  مدیرعامل بانک مسکن از پیشنهاد وام خرید ۶۰ میلیونی مسکن به بانک مرکزی خبر داد و درباره وام مسکن ۸۰ میلیونی نیز توضیح داد که هنوز در مرحله کارشناسی بانک مرکزی قرار دارد. محمد هاشم بت‌شکن امروز در نشستی خبری از ارائه طرح بانک متبوعش برای افزایش وام خرید مسکن سخن گفت و […]

تاپ خبر۲۴:  مدیرعامل بانک مسکن از پیشنهاد وام خرید ۶۰ میلیونی مسکن به بانک مرکزی خبر داد و درباره وام مسکن ۸۰ میلیونی نیز توضیح داد که هنوز در مرحله کارشناسی بانک مرکزی قرار دارد.

محمد هاشم بت‌شکن امروز در نشستی خبری از ارائه طرح بانک متبوعش برای افزایش وام خرید مسکن سخن گفت و اعلام کرد: بانک مسکن پیشنهاد وام ۶۰ میلیون تومانی را جدا از پیشنهاد وام ۸۰ میلیونی که پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی بوده است به بانک مرکزی ارائه کرد.

وی همچنین درباره‌ی اظهارات اخیر مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی مبنی بر تورم‌زا بودن پیشنهاد وام ۸۰ میلیونی مسکن همچنین نبود منابع کافی برای اجرای آن اظهار کرد: این طرح توسط بانک مسکن به بانک مرکزی پیشنهاد نشد، بلکه پیشنهاد وزارت مسکن بود که اکنون منتظر بررسی کارشناسی بانک مرکزی بر تمامی ابعاد از جمله تاثیر آن بر شاخص تورم و تامین منابع برای آن و همچنین جبران کسری‌های ناشی از اجرای چنین طرحی هستیم.

مدیرعامل مسکن با بیان این‌که بانک مسکن به دنبال افزایش قدرت خرید مردم در زمینه‌ی مسکن است، یادآور شد: هدف ما از راه‌اندازی صندوق پس‌انداز مسکن این است که بتوانیم با پس‌اندازی که خود متقاضیان انجام می‌دهند با کاهش دوره زمانی تسهیلات را برای آنها بپردازیم.

بت‌شکن یادآور شد: در صورت اعلام نظر بانک مرکزی درباره‌ی صندوق پس‌انداز مسکن جزییات آن در بانک مسکن نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد.

مدیر عامل بانک مسکن همچنین در رابطه با فعالیت لیزینگ این بانک در حوزه مسکن نیز گفت: با توجه به این که بانک مرکزی تاکنون مجوز فعالیت لیزینگ‌ها در حوزه مسکن را ارائه نکرده است، لیزینگ این بانک نیز تنها به طور محدود در حوزه اداری فعالیت می کند.

بت شکن همچنین به ارائه آخرین آمار از تسهیلات پرداختی در مسکن مهر پرداخت و گفت: با توجه به تاکیداتی که مبنی بر اتمام هر چه سریع تر مسکن مهر وجود دارد کلیه قراردادهای منعقده در این حوزه تاکنون به دو میلیون و ۳۷۰ هزار واحد رسیده که مبلغی بالغ بر ۴۷ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان را در بر می‌گیرد.

وی با بیان این‌که تاکنون یک میلیون و ۳۷۰ هزار واحد مسکن مهر فروش اقساطی شده اند یادآور شد: طی ۱۰ ماهه سال جاری ۳۱۳ هزار واحد فروش رفته که رشد ۳۰ درصدی را نسبت به مشابه سال قبل به همراه دارد.

مدیرعامل بانک مسکن در ادامه به ارائه آخرین آمار از عملکرد بانک مسکن پرداخت و گفت: از مجموع تسهیلات پرداختی شبکه بانکی در ۹ ماهه سال جاری ۲۹ هزار میلیارد تومان در بخش مسکن و ساختمان بوده است.

بت شکن توضیح داد: در ۱۰ ماهه اول امسال ۱۵ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان در بانک مسکن تسهیلات پرداخت شده است، این در حالی است که از نظر تعداد واحدهایی که در سال جاری تامین مالی کرده‌ایم ۷۴ هزار واحد برای تسهیلات ساخت و ۱۰۱ هزار واحد برای خرید مسکن بوده است که در مجموع در ۱۰ ماهه سال جاری ۵۴۶ هزار واحد مسکونی توسط بانک مسکن تامین مالی شد.

وی همچنین مانده تسهیلات بانک مسکن را بالغ بر ۱۰۷ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: این رقم بزرگترین مانده تسهیلات اعطایی در بین کلیه بانک ها است.

مدیر عامل بانک مسکن در ادامه به میزان معوقات بانکی این بانک اشاره داشت و گفت: با توجه به این که تسهیلات بانک مسکن عمدتا خرد و پراکنده بوده همچنین وثیقه ملکی برای آن ها دریافت می‌شود و از سوی دیگر آحاد مردم متعهد به بازپرداخت تسهیلات خود هستند، کمترین میزان مطالبات معوق به بانک مسکن تعلق دارد. به گونه‌ای که نسبت آن به زیر پنج درصد می رسد و اگر معوقات مسکن مهر را نیز از آن کم کنیم نسبت مطالبات معوق بانک مسکن حدود دو درصد خواهد بود.

بت شکن همچنین به ارائه توضیحاتی درباره ابزارهای بانک مسکن در رابطه با افزایش امکان تسهیلات دهی این بانک گفت: اخیرا با مجوزی که از شورای عالی بورس برای ایجاد صندوقی به منظور تامین سرمایه مسکن دریافت کرده‌ایم، امیدواریم که در هفته آینده با تایید بانک مرکزی نهایی شده و در بهمن ماه راه اندازی شود که این صندوق می تواند به کلیه خریداران و سازندگان امکان تامین مالی غیر سپرده‌ای را بدهد.

وی همچنین راه‌اندازی صندوق زمین و ساختمان در چند ماه گذشته را از دیگر ابزارهای بانک مسکن برای تامین مالی عنوان کرد و یادآور شد: در صورت موافقت با اجرایی شدن صندوق پس انداز مسکن می توانند کمک بزرگی به تامین مالی مسکن متقاضیان باشد.