تاپ خبر۲۴: ده پروژه کلان همراه اول به ارزش ۲۴۵۰۰ میلیارد ریال صبح امروز و همزمان با هفته دولت، با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افتتاح شد. به گزارش تاپ خبر۲۴ به نقل از اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران، در این مراسم که علاوه بر دکتر محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری […]

تاپ خبر۲۴: ده پروژه کلان همراه اول به ارزش ۲۴۵۰۰ میلیارد ریال صبح امروز و همزمان با هفته دولت، با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افتتاح شد.

به گزارش تاپ خبر۲۴ به نقل از اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران، در این مراسم که علاوه بر دکتر محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، مهندس سیدحسین هاشمی استاندار تهران، دکتر علی اصغر عمیدیان رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، دکتر احمد معتمدی وزیر اسبق ارتباطات، مهندس نصرالله جهانگرد معاون وزیر ارتباطات، مدیرعامل و اعضای هیأت مدیره همراه اول و جمعی از مدیران و مسؤولان صنعت ارتباطات کشور حضور داشتند، وزیر ارتباطات و مدعوین از مرکز عملیات و مدیریت شبکه، مرکز عملیات بخش core، شبکه ارتباطات IP و مدیریت فضا، که مرکزی برای پیش بینی های انجام شده برای Redundancy در مواقع اضطراری است بازدید کردند و با وظایف، فرآیندها و نحوه کار هر کدام از این مراکز آشنا شدند. سپس بخش سیستم مشترکین اعتباری که مشکلات فنی مشترکین را پیگیری می کند با ارائه نمونه هایی از مشکلات مشترکین مورد بازدید قرار گرفت. در ادامه وزیر ارتباطات و هیأت همراه از بخش های عملیات سرویس های VAS‌، SMS و SDP پردیس با ارائه نحوه کنترل کیفیت سرویس مشترکین، عملیات شبکه دیتا و نحوه مدیریت عملیات بر روی لینک های اینترنت و سرویس های دیتای مشترکین، عملیات پشتیبانی شبکه شامل مدیریت لایسنس، مدیریت ظرفیت و مدیریت به روزرسانی تجهیزات بازدید کردند.
دسته بندی پروژه‌ های توسعه و بهبود کیفیت، شامل «پروژه ‌های بهینه‌ سازی و ارتقای کیفیت شبکه»، «نوسازی و توسعه نودهای BSC  (۳۶ نود)»، «نوسازی و توسعه سایت‌های نسل دو (۳۸۲۷ سایت)» و «ایجاد مرکز مدیریت عملیات و سرویس‌های همراه اول» و دسته بندی  پروژه ‌های توسعه شبکه نسل سه نیز شامل «نوسازی و توسعه بخش core (۱۳۵ نود)»، «نودهای جدید RNC (۳۶ نود)»، «سایت‌های جدید نسل سه (۴۴۰۰ سایت در ۲۵۷ شهر)»، «ایجاد شبکه ‌وای فای آفلودینگ(۴۶ نود)» و همچنین «ایجاد موبایل باند پهن (۴۹ سایت) در خطوط مترو تهران» از جمله پروژه‌ های افتتاح شده امروز همراه اول به ارزش۲۴۵۰۰میلیارد ریال در بخش توسعه و بهبود کیفیت بود.
در جریان این بازدید، مهندس وحید صدوقی مدیر عامل شرکت ارتباطات سیار ایران، گزارش جامعی از عملکرد و دستاوردهای این اپراتور به وزیر ارتباطات و مدعوین ارائه کرد.
صدوقی با اشاره به اینکه سال ۹۴، سال «دولت و ملت، همدلی و همزبانی» نام گذاری شده است، اظهار داشت: دستاورد بزرگ دولت همراه برای مردم این است که با همدلی و همزبانی، خدمات با کیفیت را به عموم مردم ارائه کنیم.
صدوقی در ادامه با اشاره به چشم انداز همراه اول اظهار امیدواری کرد: تلاش می کنیم محبوب جامعه، محبوب مشتریان، محبوب سهامداران، محبوب شرکای تجاری، محبوب کارکنان و در نهایت محبوبترین شرکت ایرانی باشیم.
وی ادامه داد: کسب عنوان برترین اپراتور تلفن همراه کشور برای دومین سال پیاپی از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، دریافت گواهینامه اشتهار به کیفیت ۴ ستاره از پنجمین جشنواره ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات، دریافت تندیس زرین سرآمدی روابط عمومی از اهم دستاوردها و افتخارات همراه اول در چند ماه نخست سال ۹۴ است.
مدیرعامل اپراتور اول در ادامه با اعلام اینکه گزارش مالی همراه اول در دو سال گذشته از نظر حسابرس هیچ بندی نداشته و با عنوان مقبولیت تأیید شده است، اظهار داشت: ارتقاء ۷۷ رتبه ای در رتبه بندی شرکت های پذیرفته شده در بورس از نظر کیفیت افشاء و اطلاع رسانی مناسب در پایان سال ۹۴ منتهی به ۹۳.۱۲.۲۹ نسبت به ۹۳.۰۹.۳۰، از دیگر دستاوردهای مالی همراه اول است.
صدوقی در خصوص مبالغ پرداختی به دولت با اشاره به اینکه از سال ۸۸ که همراه اول به بخش خصوصی واگذار شده، ۳۴۳ درصد رشد داشته است، گفت: طبق صورت های مالی در سال گذشته، ۴۹۹۴ میلیارد تومان به دولت پرداخت شده است که عمده آن سهم سازمان تنظیم مقررات و مالیات بوده است.
ضریب نفوذ ۸۰ درصدی همراه اول
مدیرعامل همراه اول گفت: هم اکنون سهم بازار سیم کارت های فعال همراه اول ۶۱ درصد و ضریب نفوذ آن ۸۰.۵ درصد است. همچنین همراه اول با ۲۶۵ اپراتور در ۱۱۰ کشور قرارداد رومینگ بین الملل دارد.
صدوقی ادامه داد: هم اکنون همراه اول از طریق کانال های حضوری مستقیم و غیرمستقیم و کانال های غیرحضوری مستقیم و غیرمستقیم مشغول خدمت رسانی به مشترکین خود است.
وی گفت: همراه اول از طریق بیش از ۴۰۰ هزار کانال حضوری مستقیم نظیر کیوسک و فروشگاه های زنجیره ای، توزیع کنندگان اصلی و نقاط فیزیکی فروش و حدود ۱۳۴۰۰ کانال حضوری غیرمستقیم نظیر ادارات مشترکین، دفاتر بخش خصوصی، مراکز تلفن ثابت، دفاتر ICT روستایی و فروشندگان عمده به مشترکین خود خدمت می کند. همچنین اپراتور اول از طریق بیش از ۳ میلیون کانال غیرحضوری مستقیم نظیر خودپردازها، پایانه های فروشگاهی و درگاه های خرید شارژ بر بستر USSD و با بیش از ۳۵ میلیون کانال غیرحضوری غیرمستقیم نظیر سرویس دهنده  تلفن گویا(IVR)، مشترک فعال جیرینگ و وب کیوسک خدمات خود را ارائه می کند.
افزایش ۶۶ برابری ترافیک دیتا
مدیرعامل اپراتور اول با اشاره به دستاوردهای فنی و توسعه شبکه این اپراتور گفت:‌ روند استفاده از دیتا از ۲۶۱۲ ترابایت در فروردین ۹۳ به ۸۲۶۱ ترابایت در مرداد ماه ۹۴ رسیده است. همچنین از فروردین ۹۲ تا مرداد ۹۴ ترافیک دیتای همراه اول  ۶۶ برابر شده است. تعداد سایت های راه اندازه شده نسل سوم در این مدت نیز ۴۴۰۰ سایت در ۲۵۷ شهر بوده است.
مدیرعامل شرکت ارتباطات سیارایران با اشاره به دستاوردهای فنی و توسعه شبکه این اپراتور گفت: تا پایان سال گذشته ۷۹۵۹ سایت جدید تلفن همراه در کشور نصب شده است. ۱۲۴۲ شهر(۱۰۰ درصد)، ۴۳۷۷۰ روستا(۸۶.۹ درصد) و تمام جزایرمسکونی کشور تحت پوشش شبکه همراه اول است. بدین ترتیب ۹۶.۴ درصد (۷۷ میلیون و ۸۶۸ هزار و ۸۷۵ نفر) جمعیت کشور تحت پوشش شبکه این اپراتور هستند.
صدوقی افزود: ۲۸۸۰۹ کیلومتر از جاده های اصلی، ۶۷۵۵ کیلومتر از جاده های ریلی، ۲۰۱۶۰ کیلومتر از جاده های فرعی(بین فرمانداری) و در مجموع بیش از ۷۰ هزار کیومتر از جاده های کشور تحت پوشش شبکه همراه اول است که ۱۴۳۷۹ کیلومتر آن مازاد تعهدی است.
وی در ادامه با اشاره به کاهش نرخ قطع مکالمه در شبکه همراه اول، بیان داشت: نرخ قطع مکالمه به ۰.۵۲ درصدکاهش یافته است. همچنین با افزایش نرخ موفقیت تماس(CSSR) در سال گذشته، این شاخص به ۹۸.۹۱ درصد رسیده است.
رشد ۱۲ درصدیEPS
مدیرعامل همراه اول از درآمد ۸۹۲۱ میلیاردتومانی حاصل از سرمایه گذاری های تلفیقی گروه در سال ۹۳ و رشد ۱۲درصدی این شاخص نسبت به سال ۹۲ خبرداد و افزود: سود خالص تلفیقی گروه در سال گذشته ۲۵۲۹میلیارد تومان بوده که نسبت به سال قبل از آن ۱۴ درصد رشد را نشان می دهد.
صدوقی تصریح کرد EPS :همراه اول نیز نسبت به سال قبل ۱۲ رشد داشته و به ۶۳۱ تومان رسیده است.
وی در ادامه با اشاره به مبالغ پرداختی به دولت طی سال های گذشته اظهار داشت: همراه اول در سال ۱۳۹۳ بیش از ۴۹۹۴ میلیارد تومان به دولت پرداخت کرده است که نسبت به سال ۸۷ رشد ۳۴۳ درصدی را نشان می دهد.

جایگاه نخست همراه اول در خاورمیانه
صدوقی ضمن برشمردن دستاوردها و افتخارات همراه اول در سال ۹۳ به جایگاه این اپراتور در صنعت تلفن همراه اشاره کرد و گفت: همراه اول از نظر تعداد مشترک در کشور و خاورمیانه اول، در آسیای جنوبی هشتم و در دنیا بیست و پنجم است.
وی با بیان اینکه طبق رتبه بندی ۱۰۰ شرکت برتر کشور در سال ۹۳ توسط سازمان مدیریت صنعتی، همراه اول تنها اپراتور تلفن همراه کشور در میان ۱۰ شرکت برتر از نظر ارزش افزوده و ارزش بازار بوده است، افزود: در این ارزیابی همراه اول از نظر ارزش بازار رتبه ۶ و از نظر ارزش افزوده رتبه ۱۰ را کسب کرده است.

تقدیر وزیر ارتباطات از همراه اول به عنوان  اپراتور پیشرو
در ادامه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ضمن تبریک به شرکت ارتباطات سیار ایران گفت:‌ کاری که امروز اپراتور اول انجام داد، بسیار گسترده بود و باید به همراه اول تبریک گفت که به عنوان مجموعه ای چابک با بالا بردن کیفیت خدمات، به طور مستقیم به مردم سود می رساند.
وی در ادامه ضمن تبریک هفته دولت به تمام افرادی که با خلاقیت و نوآوری باعث شادی روح شهید باهنر و شهید رجایی شدند، گفت: به عنوان دولت خوشحال هستیم که هفته دولت با دهه کرامت و میلاد علی بن موسی الرضا (ع) همزمان شد و امیدواریم که با عنایت آن حضرت این موفقیت تا سال آینده ادامه داشته باشد.
وزیر ارتباطات در خصوص کیفیت ارائه خدمات به مردم گفت:‌ این موضوع باید اساس کار همه مسؤولان قرار بگیرد. ما باید بدانیم که روند جهانی در حال تغییر است و ضمن حفظ مشترکین کنونی باید به سرعت به سمت خدمات ارزش افزوده بر پایه بومی سازی برویم؛ کاری که همراه اول روی آن تاکید دارد و این شرکت آنقدر ظرفیت دارد که محدود به چند شرکت و دانشگاه نشود.
دکتر واعظی در ادامه با تبریک مجدد به همراه اول در خصوص استفاده از توان داخلی گفت:‌ چه از نظر منابع انسانی، چه تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری باید از توان داخلی استفاده کنیم؛ زیرا در نهایت هم شرکت ها و هم مردم با خدمات رسانی مطلوب از آن سود می برند.
وزیر ارتباطات در خصوص پوشش دهی همراه اول در جاده ها و روستاها گفت: کار خوبی در این زمینه انجام شده و اگر همراه اول با شبکه عظیم خود همچنان همچنان بخواهد اپراتور پیشرو باشد، باید تمام سرزمین ایران را جزو منطقه تحت پوشش خود قرار دهد.
واعظی در مورد شبکه ملی اطلاعات و دسترسی آزاد به اطلاعات گفت:‌ دولت این قانون را جدی گرفته و در این زمینه سرمایه گذاری کرده است. مردم حتماً باید به شبکه های مفید دسترسی داشته باشند و هرچه در این زمینه اطلاعات به مردم بدهیم، آنها سود می کنند. امید ما این است که به کمک اپراتورها بخش قابل توجهی از این نیازها تأمین شود.
وزیر ارتباطات در پایان ضمن تشکر از تمامی مدیران و کارمندان همراه اول گفت:‌ آنچه امروز به دست آمده است، شروع راه است و امید است همراه اول با اتکا به توانمندی های داخلی و استمرار توسعه و خدمت رسانی با کیفیت به مردم، همچنان اول باشد.