تاپ خبر۲۴: در سال جاری پرداخت پنج هزار و ۷۲۷ میلیارد تومان در هیات وزیران برای اختصاص به بخش تولید تصویب و سازمان مدیریت و برنامه ریزی موظف شد که به تفکیک ۱۲۰۰ میلیارد تومان به بخش صنعت، ۱۲۰۰ میلیارد تومان به حوزه حمل و نقل و یکهزار میلیارد تومان به بخش کشاورزی و دیگر […]

تاپ خبر۲۴: در سال جاری پرداخت پنج هزار و ۷۲۷ میلیارد تومان در هیات وزیران برای اختصاص به بخش تولید تصویب و سازمان مدیریت و برنامه ریزی موظف شد که به تفکیک ۱۲۰۰ میلیارد تومان به بخش صنعت، ۱۲۰۰ میلیارد تومان به حوزه حمل و نقل و یکهزار میلیارد تومان به بخش کشاورزی و دیگر بخش ها پرداخت نماید. رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه در سال جاری چه میزان از یارانه بخش تولید به این بخش پرداخت شده، گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۵۰۰ میلیارد تومان یارانه به بخش تولید پرداخت گردیده است،
به گزارش تاپ خبر۲۴ به نقل از ایرنا، محمدباقر نوبخت عصر دوشنبه در حاشیه دومین روز کنفرانس اقتصاد ایران در گفت و گو با خبرنگاران افزود: در سال جاری پرداخت پنج هزار و ۷۲۷ میلیارد تومان در هیات وزیران برای اختصاص به بخش تولید تصویب و سازمان مدیریت و برنامه ریزی موظف شد که به تفکیک ۱۲۰۰ میلیارد تومان به بخش صنعت، ۱۲۰۰ میلیارد تومان به حوزه حمل و نقل و یکهزار میلیارد تومان به بخش کشاورزی و دیگر بخش ها پرداخت نماید.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی با بیان آنکه در حال حاضر ۵۰۰ میلیارد تومان از این یارانه ها پرداخت شده، افزود: به بخش کشاورزی ۳۲۵ میلیارد تومان، ۱۷۵ میلیارد تومان هم به بخش حمل و نقل پرداخت شده اما پرداخت های ما به چند بخش به صورت اعانه نخواهد بود بلکه ما از طریق تقبل و تضمین مابه التفاوت تسهیلات ارزان قیمت با نرخ آن در بانک ها یارانه می دهیم.

وی تصریح کرد: امروز نیز با مدیرعامل بانک ها جلسه ای داشتیم و همکاران بنده سلسله جلساتی را با نظام بانکی برگزار کرده اند تا سازوکاری تعریف شود که بنگاه هایی که شایسته دریافت تسهیلات ارزان قیمت هستند به بانک ها ارائه شوند. در این زمان سازمان مدیریت و برنامه ریزی اعلام ضمانت می کند و بانک ها این تسهیلات را در اختیار متقاضیان قرار می دهند.

نوبخت با بیان اینکه در حال حاضر منتظر معرفی بنگاه ها از سوی وزارت صنعت، معدن وتجارت برای پرداخت تسهیلات هستیم، گفت: همین امروز صبح هم از وزیر صنعت درخواست کرده ایم تا در معرفی بنگاه های متقاضی سرعت بیشتری داشته باشد. همانطور که ۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان مرتبط با طرح سلامت اضافه شده یارانه تولید را نیز در دستور کار خود قرار داده ایم.

معاون رئیس جمهوری افزود: همانطور که در زمان مقرر اقدام به پرداخت یارانه نقدی به خانوارها می کنیم، دو مرحله هم تا پایان امسال به پرداخت یارانه غیرنقدی به خانوارهای کم درآمد از طریق سبد امنیت غذایی اقدام خواهیم کرد و ظرف روزهای آینده سبد سوم امنیت غذایی توزیع خواهد شد زیرا اعتبار آن تامین شده است.

وی با بیان اینکه در حوزه بهداشت و درمان نیز اعتبارات، سهمیه بندی شده است، خاطرنشان کرد: علاقه مند هستیم علاوه بر ۵۰۰ میلیارد تومانی که در حال حاضر به بخش تولید اختصاص یافته تسهیلات دیگری را نیز تا پایان سال در اختیار واحدهای متقاضی قرار دهیم.

سخنگوی دولت گفت: علاوه براین در سال آینده یکهزار و ۳۰۰ میلیارد تومان به ویژه برای مسکن زوج های جوان و زنان سرپرست خانوار و افرادی که باید با اولویت از تسهیلات استفاده کنند، تخصیص داده خواهد شد.

نوبخت تأکید کرد این موضوع مربوط به بودجه سال ۹۴ است و درسال آینده اجرا خواهد شد، علاوه براین ۱۳۰۰ میلیارد تومان که به صورت تسهیلات ارزان قیمت ارائه خواهد شد قبل از اتمام پایان امسال آیین نامه های اجرای این بند را نیز قبل از سال ۹۴ تصویب می نماییم.

نوبخت ادامه داد: با وجود کسری منابع بهینه ای را به بخش های متقاضی تخصیص خواهیم داد البته هزار میلیارد تومان دیگر نیز بودجه درنظر گرفته شده تا علاوه بر سایر فعالیت هایی که برای سرمایه گذاری انجام می شود بتوانیم نسبت به آنچه تحت عنوان برنامه های خاص اشتغال به ویژه برای جوانان و فارغ التحصیلان در نظر گرفته شده منابعی را تعیین کنیم.

وی در پاسخ به این پرسش که دولت به صورت مشخص چه برنامه ای برای بازپرداخت بدهی خود به سیستم بانکی دارد، افزود: در ارتباط با چگونگی سیاست دولت برای بازپرداخت بدهی های خود باید بگویم با توجه به لایحه ای که به مجلس برده ایم مشخص شده که دولت باید در یک بازه زمانی تعهدات خود را نسبت به نظام بانکی ایفا نماید.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی با اشاره به اینکه این اقدام باعث انقباض پایه پولی خواهد شد و می تواند در کاهش نقدینگی و مهار تورم موثر باشد، تاکید کرد که دولت مصمم است با یک برنامه زمانبندی شده تعهدات و بدهی های خود را به نظام بانکی پرداخت کند.

نوبخت افزود: عده ای از تسهیلاتی برخوردار شده اند که شاید از ابتدا شایستگی دریافت آن را نداشته اند و در حال حاضر در ارتباط با پرداخت مطالبات تعلل می کنند که قطعا نسبت به این بخش باید توسط دستگاه قضایی اقدامات متناسب صورت گیرد.

وی با بیان اینکه بدهی افرادی را که معلول شرایط اقتصادی و سیاسی تحمیل شده را نیز باید مورد توجه قرار داد، تصریح کرد: این دسته در پیدایش بدهی خود مقصر نبوده اند اما بالاخره شرایطی بوجود آمده که این بدهی برای آنها اتفاق افتاده بنابراین باید این دسته را از بدهکاران بانکی مجزا بدانیم.

سخنگوی دولت اضافه کرد: تشخیص این بدهکاران در دستور کار بانک مرکزی قرار دارد تا با تفکیک های لازم بتوانیم بدهی های بخش ها را به سیستم بانکی بازپرداخت نماییم.

اگر قیمت نفت به نصف رقم فعلی هم برسد با کسری بودجه مواجه نخواهیم شد
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در پاسخ به سئوالی مبنی بر اقدامات دولت برای مقابله با کاهش احتمالی بیشتر قیمت نفت و تاثیر آن بر بودجه سال آینده، گفت: در صورتی که قیمت نفت به نصف رقم فعلی نیز کاهش یابد دولت با کسری بودجه مواجه نخواهد شد.محمدباقر نوبخت افزود: رسانه ها باید به دو واژه عدم تحقق منابع و کسری بودجه توجه و هنگام کاربرد این دو واژه آنها را از هم تفکیک کنند.وی ادامه داد: در صورتی که منابع پیش بینی شده دولت از سهم نفت برای بودجه سال آینده تحقق پیدا نکند، مصارف را هوشمندانه کنترل خواهیم کرد به طوری که دولت به هیچ عنوان با کسری بو دجه مواجه نخواهد شد.

وی یادآور شد: با کاهش قیمت نفت به نصف نرخ فعلی بین ۳۰ تا ۳۵ هزار میلیارد تومان از درآمدهای دولت تحقق نخواهد یافت.

معاون رئیس جمهور تصریح کرد: منابع لازم برای عدم تحقق درآمدهای پیش بینی شده دولت از محل هزینه های جاری، عمرانی و تملک دارایی های سرمایه ای جبران خواهد شد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در عین حال اظهار داشت: دولت تدبیر و امید در بدبینانه ترین شرایط مصمم به تخصیص بیشترین اعتبار به طرح های عمرانی است به طوری که دولت تاکنون حدود ۲۴ هزار میلیارد تومان به طرح های عمرانی پرداخت کرده است.

نوبخت با تاکید بر آنکه تا پایان سال جاری اعتبارات عمرانی لازم در خصوص تکمیل ۲۴۶ طرح عمرانی ناتمام در استان ها از سوی دولت پرداخت خواهد شد، یادآور شد: به طور حتم بخش مهمی از رشد اقتصادی اتفاق افتاده در سه ماهه نخست و همچنین سه ماهه دوم سال جاری ناشی از سرمایه گذاری مطلوب دولت در بخش عمرانی کشور است که این امر کمک کرده تا سیاست خارج از رکود دولت به بار بنشیند.