تاپ خبر۲۴: با انتشار نامه احمد توکلی نماینده مجلس شورای اسلامی در آخرین هفته کاری مجلس نهم به معاون اول رییس جمهوری با عنوان «نقض حاکمیت ملی و توسعه خام فروشی با اجرای مدل جدید قراردادهای نفتی» در سایت الف، توضیحاتی توسط یکی از اعضای کمیته بازنگری قراردادهای نفتی ارائه شد. به گزارش تاپ خبر۲۴ […]

تاپ خبر۲۴: با انتشار نامه احمد توکلی نماینده مجلس شورای اسلامی در آخرین هفته کاری مجلس نهم به معاون اول رییس جمهوری با عنوان «نقض حاکمیت ملی و توسعه خام فروشی با اجرای مدل جدید قراردادهای نفتی» در سایت الف، توضیحاتی توسط یکی از اعضای کمیته بازنگری قراردادهای نفتی ارائه شد.

به گزارش تاپ خبر۲۴ به نقل از ایرنا، این عضو کمیته که توضیحات خود را در قالب نظر برای سایت مذکور ارسال کرده بود، به دلیل منتشر نشدن آن تا تاریخ چهارم خردادماه، این مطلب را برای روشن شدن ابعاد موضوع به منظور انتشار در رسانه ها ارائه کرده است.
عضو کمیته بازنگری قراردادهای نفتی با اشاره به جلسات مورد اشاره احمد توکلی، تصریح کرده است: «من هم در آن جلسات حضور داشتم و اصلاً جمع بندی جلسات -که قاعدتاً و اخلاقاً باید توسط رئیس محترم جلسه و نه آقای توکلی -که تنها یکی از ده ها شرکت کننده بودند اعلام می شد- با آنچه ایشان نوشته اند، کاملاً متفاوت و بلکه در بسیاری موارد بر عکس آنها بود.»
«در جلسات اول و دوم ایشان به صورت ناقص در جلسات شرکت کرده و در جلسه آخر هم با اعلام کسالت تنها چند دقیقه در ابتدای جلسه حاضر شده و بدون توجه به نقش حاضران و بحث و گفت وگوهای مطرح شده، اعلام موضع شخصی کرده و بلافاصله جلسه را ترک کردند، در حالی که جلسه برنامه خود را ادامه داده و به نتایج متفاوتی از آنچه ایشان اعلام کردند، رسید. »
«ایشان حتی مباحث مستقیمی را که با وزیر محترم نفت داشته و با بعضی تغییرات به توافق رسیده بودند، در این نامه به فراموشی سپردند. موارد طرح شده از سوی ایشان در حقیقت همان مواضع سیاسی قبل از انتخابات ایشان است که همان زمان به همه آنها در شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی (شانا) پاسخ مفصل کارشناسی داده شده بود و اینک بدون توجه به آن پاسخ ها دوباره و با ادبیاتی متفاوت تکرار شده آن هم به استناد مباحث جلساتی که ابداً به این نتایج نرسید. »
«در جلسه مورد اشاره متن مصوبه دولت محترم مرور شد و اصلاحات پیشنهادی تعیین تا وزارت نفت آنها را اعمال کند. در آن جلسه تنها ایشان و فردی دیگر بر خلاف روند جلسه که بررسی متن مصوبه بود اقدام به خواندن بیانیه با محتوای مخالفت اساسی با کل موضوع کردند، با این وجود جلسه ترجیح داد که به رغم این اقدام غیرمعمول و نادیده گرفتن نقش سایر شرکت کنندگان به کار مسئولانه و کارشناسی خود ادامه دهد».
این گزارش افزود، به رغم برگزاری ده ها ساعت جلسه کارشناسی به دعوت وزیر نفت و با حضور کارشناسان، نمایندگان کمیسیون های ذیربط مجلس شورای اسلامی، اساتید دانشگاه و مشاوران مستقل حقوقی برای بحث و بررسی ابعاد مختلف مدل جدید قراردادهای نفتی – که مهمترین ابزار صنعت نفت ایران برای بازگشت به بازار جهانی نفت تلقی می شود- احمد توکلی در نامه اخیر خود طی اظهاراتی یک سویه مبادرت به زیر سوال بردن قراردادهای مزبور کرده است