تاپ خبر24: یکی از اهداف دولت سیزدهم مردمی کردن اقتصاد و ایجاد امکان مشارکت حداکثری عموم جامعه جهت سرمایه‌گذاری حتی با سرمایه‌های خرد بوده که به همین منظور از اسفند ماه ۱۴۰۱ معاملات گواهی سپرده شمش طلا در بورس کالای ایران راه‌اندازی شد تا بازار طلا به سمت شفافیت حرکت کند و سرمایه‌گذاری در حجم‌های خُرد برای مردم فراهم شود.

به گزارش تاپ خبر۲۴، این اقدام دولت هم راستا با دیگر کشورها و اقتصادهای بزرگ و توسعه یافته بوده و معاملات طلا در بورس‌های سراسر جهان، بازار مدرن طلا را به یک بازار جهانی تبدیل کرده و ابزارهای مالی همچون قراردادهای نقدی، آتی، اختیار معامله و صندوق‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر طلا به سرمایه‌گذاران این امکان را داده است که بدون نیاز به خرید و نگهداری فیزیکی طلا، از منافع این بازار بهره‌مند شوند.

آمارهای معاملات طلا در بورس های جهانی نشان می‌دهد معاملات طلا و ابزارهای مالی مبتنی بر آن در این بورس‌ها از رونق بالایی برخوردار است؛ به طوری که در حال حاضر، طلا در شکل‌های متنوعی در بورس‌های مختلف جهان معامله می‌شود. بازار شمش لندن (LBMA)، بورس بین‌المللی معاملات آتی و اختیار مالی لندن (LIFFE)، بازار کالایی بورس نیویورک (COMEX)، بورس کالای اوساکای ژاپن (JPX)، بورس طلا و کالای دبی (DGCX)، بورس چند کالایی هند (MCX) و بورس آتی شانگهای (SHFE) بزرگ‌ترین بورس های طلا در دنیا در حوزه معاملات طلا هستند.

عمده معاملات طلا در جهان در بورس COMEX، بازار خارج از بورس لندن و بورس‌های طلا و آتی شانگهای صورت می‌گیرد. COMEX، زیرمجموعه بورس کالای شیکاگو (CME) بوده و این بورس، بزرگ‌ترین بازار معاملات قراردادهای آتی و اختیار معامله در حوزه فلزات محسوب می‌شود. در این بازار، قراردادهای مشتقه فلزاتی همچون طلا، نقره، مس و آلومینیوم معامله می‌شود. معاملات قراردادهای آتی و اختیار معامله در این بازار عمدتاً با هدف پوشش ریسک صورت می‌گیرد و معمولاً به تحویل منجر نمی‌شود. بیش از ۴۰۰ هزار قرارداد آتی و اختیار معامله که روزانه در COMEX معامله می‌شود، این بازار را به نقدشونده‌ترین بازار بورس فلزات در جهان تبدیل کرده است؛ به نحوی که فعالیت معامله‌گران و قیمت‌های کشف‌شده در این بازار، بر بازار فلزات قیمتی سراسر جهان تأثیر می‌گذارد. در بورس COMEX، روزانه حدود ۴۲ میلیون اونس طلا (بیش از ۱۳۰۰ تن) معامله می‌شود. همچنین در بورس چند کالایی هند نیز به عنوان یکی از بورس هایی که معاملات طلا در آن جریان دارد، تنها در مدت شش ماه در سال ۲۰۲۳، ارزش معاملات قراردادهای مبتنی بر طلا به بیش از ۱۰ هزار میلیارد روپیه رسیده است.