تاپ خبر۲۴:مدیرعامل بانک سپه با بیان اینکه هماهنگی موجود بین رئیس کل بانک مرکزی و وزارت امور اقتصاد و دارایی در هیچ دوره سابقه نداشته افزود: نتیجه هماهنگی بین سیاستهای پولی و مالی چیزی جز رشد و توسعه و ایجاد آرامش در اقتصاد نیست. سیدکامل تقوی نژاد با حضور در نمایشگاه مطبوعات از غرفه رسانه […]

تاپ خبر۲۴:مدیرعامل بانک سپه با بیان اینکه هماهنگی موجود بین رئیس کل بانک مرکزی و وزارت امور اقتصاد و دارایی در هیچ دوره سابقه نداشته افزود: نتیجه هماهنگی بین سیاستهای پولی و مالی چیزی جز رشد و توسعه و ایجاد آرامش در اقتصاد نیست.
سیدکامل تقوی نژاد با حضور در نمایشگاه مطبوعات از غرفه رسانه های مختلف در این نمایشگاه دیدن کرد.
مدیرعامل بانک سپه در این دیدار با حضور در غرفه های رسانه های مختلف همچون خبرگزاری جمهوری اسلامی، خبرگزاری تسنیم، خبرگزاری دانشجویان، خبرگزاری فارس، خبرگزاری مهر، خبرگزاری ایلنا، خبرگزاری آنا، روزنامه شرق، روزنامه ابتکار، روزنامه مردم سالاری، سایت خبری ۵۹۸ و سایر رسانه های حاضر در نمایشگاه ضمن تأکید بر نقش و جایگاه والای رسانه در آگاهی بخشی به جامعه از تلاشهای ارزشمند آنان تشکر کرد.

* کمتر از ۲ درصد مطالبات معوق بانکی در بانک سپه
وی در این دیدار ضمن گفت و گو با رسانه ها با اشاره به میزان اندک مطالبات معوق بانک سپه نسبت به کل مطالبات سیستم بانکی افزود: از مجموع ۱۶۰ هزار میلیارد تومان مطالبات معوق سیستم بانکی کشور تنها ۳ هزار میلیارد تومان یعنی ۱٫۸۸ درصد آن متعلق به بانک سپه است که در مقایسه با سایر بانکها نسبت خیلی پایینی است.
تقوی نژادگفت: با انجام کارشناسی های لازم توسط افراد متخصص فهرستی از ۱۰۰ بدهکار بزرگ بانک سپه تهیه شد. به بخشی از این بدهکاران که از جمله بدهکاران سرمایه گذار در بخش مولد و اشتغال زا بودند با هدف کمک به اقتصاد و دستیابی به مطالبات، فرصت داده شد تا ضمن حل مشکل خود شرایط را برای پرداخت بدهی خود به بانک مهیا کنند.
وی در این باره اضافه کرد: آن دسته از بدهکارانی که بنا به دلایلی مختلف تمایل به بازپرداخت بدهی خود را ندارند با روشهایی نظیر اجرائیات در ثبت و تشکیل پرونده و مراجع قضائی برخورد شد.
مدیرعامل بانک سپه افزود: برخی از پرونده های بدهکاران بانکی به ستاد مقابله با مفاسد اقتصادی ارجاع شده و سازمانها و نهادهای مربوطه در این خصوص همکاری خوبی با بانک داشته اند.
وی با اشاره به کاهش ۳ درصدی مطالبات معوق بانک سپه اظهار داشت: در حال حاضر نسبت مطالبات به تسهیلات بانک سپه ۱۳ درصد است و عمده تسهیلاتی که بین سالهای ۸۴ تا ۸۶ با نرخ ۱۲ تا ۱۴ درصد پرداخت شده، به مطالبات معوق تبدیل شده است.
تقوی نژاد یادآور شد: بانک سپه تا کنون ۱۵ هزار فقره تسهیلات ازدواج پرداخت کرده است.

* لزوم اهتمام بیشتر بر اجرای مصوبات بانک مرکزی توسط نهادهای مالی
وی ضمن اشاره به مصوبه شورای پول و اعتبار مبنی بر یکسان سازی نرخها و تاثیر مثبت آن گفت: مفاد این مصوبه کمک کننده به خروج از رکود است ، اما متأسفانه از شهریور ماه سالجاری توسط برخی مؤسسات مالی وحتی تعدادی از بانکها اجرا نمی شود، البته بانک مرکزی نظارت خود را افزایش داده و در این راستا پرونده ۳ بانک به دلیل عدم رعایت مفاد مصوبه شورای پول و اعتبار به شورای انتظامی بانکها ارجاع شده است.
تقوی نژاد به تعدادی از شگردهای برخی بانکها و موسسات مالی برای ارائه نرخهای بالاتر از مصوبه شورای پول و اعتبار جهت جذب سپرده اشاره کرد و افزود: برخی از این بانکها و مؤسسات به جای پرداخت سود سپرده در پایان دوره اقدام به پرداخت آن در اول دوره می کنند که این امر سود سپرده های کوتاه مدت را بالای ۲۲ درصد افزایش می دهد.
وی از مدیران بانکها و متولیان سیستم بانکی خواست به اجرای مصوبه شورای پول و اعتبار پایبند باشند.
مدیرعامل بانک در خصوص تغییرات نرخهای سپرده ها و تسهیلات فعلی تصریح کرد: به اعتقاد من در شرایط کنونی باید نرخهای تعیین شده توسط شورای پول و اعتبار اجرایی شود چون با کاهش آن دوباره این نرخها، بانکهای مقید به اجرای قوانین و مقررات، متضرر شده و در عوض بانکها و مؤسسات خاطی وضعیت بهتری پیدا می کنند.
وی تاکید کرد: اگر نرخهای فعلی سپرده ها و تسهیلات تغییر کند رقابت ناسالم بین بانکها و قیمت تمام شده پول افزایش یافته و شاخص های مختلف تاثیرات منفی خواهد داشت.

* بانک سپه پیشگام در خروج از بنگاه داری
تقوی نژاد در خصوص لزوم خروج بانکها از بنگاهداری خاطر نشان کرد: بانکها باید کار بانکی انجام دهند و فعالیتهای بنگاهداری باید به بخشهای خصوصی و تعاونی واگذار شود. بر خلاف تصور عمومی و شرایط بنگاهداری سایر بانکها، بانک سپه تنها سهامدار برخی از شرکتهای تولیدی و اشتغالزا و تأمین کننده کالای استراتژیک نظیر فولاد و سیمان است که این مشارکت هم مطابق ضوابط و مقررات بانک مرکزی بوده و میزان این سهامداری بیشتر از ۴۰ درصد سرمایه پایه ای بانک سپه نیست.
رئیس هیأت مدیره بانک سپه در پاسخ به این سوال که علت اصلی بنگاهداری بانکها واگذاری شرکتهای زیانده از سوی دولت بجای بدهی به بانکهاست گفت: البته همه شرکتهای واگذار شده زیان ده نبوده اگر چنین شرکتهایی هم واگذار شده بانکها باید آنها را سودآور کرده و اقدام به فروش آنها کنند.
تقوی نژاد در این باره اضافه کرد: در سال گذشته دولت به جای بدهی خود ۷۰ درصد از نیروگاه جهرم به میزان ۱۸ هزار میلیارد را به بانک سپه واگذار کرد.این نیروگاه دارای دو بخش گازی و بخار بوده که بخش گازی آن راه اندازی شده است.
وی افزود: ما در نظر داریم با سرمایه گذاری ۳۰۰ میلیارد تومانی این نیروگاه را تکمیل و پس از سودآوری ظرف دو یا سه سال دیگر از طریق فرابورس واگذار کنیم.
وی اظهار داشت: بانک سپه سال گذشته ۳۰۰ میلیارد تومان از اموال مازاد خود به همراه ۳ درصد از شرکت امید را واگذار کرده و مابقی را نیز در دست واگذاری قرار داده است.
مدیرعامل بانک سپه ادامه داد: برای خروج برخی بانکها از بنگاهداری سه سال زمان کم است هر چند این مدت برای خروج از کارهای واسطه ای مناسب به نظر می رسد اما به طور کلی باید توان بخشهای خصوصی و تعاونی برای پذیرش شرکتهای مازاد بانکها تقویت شود.

* هماهنگی بی نظیر سیاستگذاران پولی و مالی کشور
وی ضمن اشاره به هماهنگی و همراهی کم نظیر وزیر امور اقتصادی و دارائی و رئیس بانک مرکزی در دولت تدبیر و امید گفت: بدون در نظر گرفتن دولتها، سیاستهای پولی باید مستقل از اراده دولتها بوده تا آنها قادر به تحت فشار قرار دادن بانک مرکزی برای تنظیم سیاستهای مالی خود نباشند به همین خاطر استقلال بانک مرکزی باید در اولویت بوده و انتخاب رئیس آن بدون در نظر گرفتن تحولات و تغییرات سیاسی باشد.
مدیرعامل بانک سپه در ارتباط با خرید تضمینی گندم نیز گفت: ۴ بانک کشور با عاملیت بانک سپه ۳۱ هزار میلیارد ریال از توان مالی خود را برای اجرای پروژه خرید تضمینی گندم اختصاص داند.

* مقابله با تحریمها با اقتصاد مقاومتی
مدیرعامل بانک در پاسخ به سوالی در خصوص تاثیر تحریمهای اخیر آمریکا بر سیستم بانکی گفت: از اول انقلاب کشورمان از سوی آمریکا و برخی کشورها تحریم بوده، هر چند شدت آن در سال اخیر زیادتر شده است. سیستم بانکی در قالب اقتصاد مقاومتی تدابیر لازم برای مقابله به این قبیل تحریمها را اندیشده است و جای نگرانی وجود ندارد.
تقوی نژاد خاطر نشان کرد: ۶۰ درصد از تولید ناخالص ملی کشور با کمک سیستم بانکی محقق می شود به همین خاطر دولت تدابیر و امید لایحه خروج از رکود غیر تورمی را به مجلس ارائه داده که در صورت تصویب آن بخش عمده ای از مشکلات بانکها حل شده و آنها قادر به خدمات رسانی بهتر به تولید و تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی خواهند شد.