تاپ خبر۲۴:تلویزیون‌های Ultra HD و OLED پا نهادن به عصر جدید تلویزیون ها، و فناوری‌های نو، کیفیت خارق العاده تصاویر را تضمین می‌کند. اما کدامیک از این فناوری‌ها و محصولات رنگارنگ، مناسب ترین گزینه برای شماست؟ در این مطلب سعی کرده ایم به اصلی ترین مشخصه‌های هر فناوری که می‌توانند برای تصمیم گیری در این […]

تاپ خبر۲۴:تلویزیون‌های Ultra HD و OLED

پا نهادن به عصر جدید تلویزیون ها، و فناوری‌های نو، کیفیت خارق العاده تصاویر را تضمین می‌کند. اما کدامیک از این فناوری‌ها و محصولات رنگارنگ، مناسب ترین گزینه برای شماست؟ در این مطلب سعی کرده ایم به اصلی ترین مشخصه‌های هر فناوری که می‌توانند برای تصمیم گیری در این مورد به کمک شما بیایند، بپردازیم.

مزایای Ultra HD

رزولوشن بالای حیرت انگیز، اصلی ترین مشخصه کیفی تلویزیون‌های Ultra HD است که آن‌ها را نسبت به خیل دیگر محصولات متمایز می‌کند. Ultra HD‌ها از رزولوشنی چهار برابر تلویزیون‌های فعلی Full HD و بلو-ری‌ها برخوردارند و تصاویر را در ابعاد ۳۸۴۰ x 2160 پیکسل به نمایش می‌گذارند. کیفیت این تصاویر باورنکردنیست. سطح جزئیات آن‌ها را نمی توان به هیچ وجه با هیچ یک از فناوری‌های دیگر مقایسه کرده و به نظر می‌رسد به زودی، روزی می‌رسد که از اینکه تابحال بدون رزولوشن ۴K زندگی می‌کرده ایم، شگفت زده خواهیم شد.

بلو-ری ‌های Ultra HD

نحوه ذخیره کردن محتویاتی با این رزولوشن بالا در قالب فیزیکی، هر کسی را شگفت زده می‌کند اما بالاخره ما موفق به یافتن یک راه حل شدیم: دیسک‌های بلو-ری سه لایه ای با صد گیگابایت فضای ذخیره سازی برای داده ها. در مقایسه، دیسک‌های بلو-ری فعلی تنها ۲۵ گیگابایت فضا برای ذخیره سازی داده‌ها در اختیار کاربر می‌گذارند. مطمئنا در حال حاضر هم می‌توانید فیلم هایی با رزولوشن Ultra HD بر روی دیسک‌های بلو-ری بیابید اما داشتن یک فیلم که از پایه Ultra HD ساخته شده، آن هم بر روی یک دیسک، تجربه متمایزی محسوب می‌شود.

افزایش مقیاس تصاویر به Ultra HD

با آنکه منتظر راه یابی دیسک‌های جدید بلو-ری به قفسه‌های فروشگاه‌ها و سوپر مارکت‌ها هستیم، می‌توانید از استاندارد افزایش مقیاس تصاویر به Ultra HD برای تطابق دادن رزولوشن محتویات کانال‌های تلویزیونی، بلو-ری ها، دی وی دی‌ها و حتی ویدیوهای یوتیوب با صفحه نمایش‌های Ultra HD از آن‌ها لذت ببرید. با وجود روش‌های خلاقانه و هوشمند برای ایجاد پیکسل‌های جدید، فناوری افزایش مقیاس تصاویر، دورنمایی زیبا از نحوه به نمایش در آمدن محتویات Ultra HD واقعی بر روی تلویزیون شما ارائه می‌دهد.

تماشای تلویزیون و ویدیوهای آنلاین با رزولوشن Ultra HD

دوست دارید بازی‌های جام جهانی ۲۰۱۴ را با رزولوشن Ultra HD تجربه کرده و از آن‌ها لذت ببرید؟ BBC و Sky پیش تر با موفقیت پخش زنده مسابقات ورزشی را با رزولوشن Ultra HD آزموده اند و گزارش‌ها خبر می‌دهند که Netflix هم در سال ۲۰۱۴ به ارائه دهندگان محتوای Ultra HD اضافه خواهد شد. با توجه به قسمت‌های Ultra HD ضبط شده از سریال Breaking Bad، می‌توان به فرجام خوب این کار امیدوار بود.

Full HD 3D Ultra HD

با بوجود آمدن امکان تجربه تصاویر سه بعدی به صورت پسیو در رزولوشن Full HD ، روح تازه ای به کالبد این فناوری دمیده شد. در حال حاضر برای تماشای فیلم‌های سه بعدی نیاز به تفکیک تصویر Full HD برای هر چشم به صورت مجزا وجود دارد. با Ultra HD ، امکان بهره گیری از تصویری با رزولوشن Full HD برای هر دو چشم وجود خواهد داشت که به معنای جزئیات بیشتر و فراگیرتر بودن تصاویر فیلم‌ها و بازی‌های سه بعدی است.

مزایای OLED

سیاه‌های سیاه تر، سفید‌های سفیدتر؛ صفحات OLED از پیکسل هایی استفاده می‌کنند که نور و رنگ خودشان را خود ایجاد می‌کنند. و بنابراین هنگامی که نیاز به بیشتر شدن عمق تصاویر و رنگ‌های مشکی تیره احساس می‌شود، پیکسل‌ها به سادگی خاموش شده و سیاه می‌شوند. با توجه به عدم وجود هیچ نوع نور پس زمینه، OLED‌ها حتی می‌توانند رنگ‌های مشکی تیره تری را نسبت به پلاسماها تولید کنند که عملکردی حیرت انگیز محسوب می‌شود. این امکان در کنار توانایی تولید بهتر رنگ‌های سفید ، سبب می‌شود تا OLED‌ها بالاترین نرخ کنتراستی را که تا به حال شاهد آن بوده ایم، ارائه کنند.

رنگ‌های دقیق تر، گستره رنگی غنی تر

صفحه نمایش‌های OLED ساخت LG از یک پیکسل سفید رنگ در کنار ترکیب همیشگی، سرخ، سبز و آبی استفاده می‌کنند. این کار سبب می‌شود تا رنگ‌ها زنده تر و سایه‌ها دقیق تر بوده و با کیفیت بیشتری در صفحه توزیع شوند. ساختار ساب پیکسل WRGB زوایای دید بهتر، و طول عمر بالاتری را هم برای صفحه‌های OLED تضمین می‌کند.

صفحات باریک تر

از آنجاییکه سایر صفحات تلویزیونی مسطح به اندازه کافی باریک نبودند، حذف نور پس زمینه در OLED‌ها این امکان را برای طراحان آن‌ها ایجاد کرد. این به معنای آن است که صفحاتی باریک تر از گذشته در اختیار شما خواهد بود. این ویژگی نه تنها سبب افزایش جذابیت‌های ظاهری و زیبایی OLED‌ها می‌شود بلکه امکان قرارگیری آن‌ها را در کالبدی جدید هم فراهم می‌آورد. و در نتیجه ما شاهد عرضه نوع جدیدی از صفحه نمایش‌ها هستیم …

صفحه نمایش‌های خمیده

و برای بخشیدن حسی بهتر به بیننده، تلویزیون‌ها شکل ظاهری جدیدی یافته اند. قاب باریک تر و منعطف تر OLED‌ها امکان تولید صفحه نمایش‌های خمیده چون آنچه در تلویزیون LG EA980W می‌بینیم، را فراهم کرده است. این نوع طراحی تنها به ویژگی‌های ظاهری باز نمی گردد و سعی دارد تا با تقلید از صفحات IMAX Cinema، بیننده را غرق در تصویر کند.

از OLED لذت ببرید

از نظر محتوایی، تلویزیون‌های OLED کنونی امکان پشتیبانی از رزولوشن Full HD 1080p را دارا هستند. این امر به معنای آن است که به آسانی می‌توانید پس از خرید تلویزیون، از کانال‌های Full HD و فیلم‌های بلو-ری در کیفیت تصویری که تابحال تجربه نکرده اید، لذت ببرید.

و در پایان

در حالیکه OLED‌ها رنگ‌های مشکی عمیق و سفید روشنی عرضه کرده و با آن ها، بدون وجود هیچ واسطه ای، می‌توان به تماشای محتویات چندرسانه ای موجود پرداخت، Ultra HD بالاترین رزولوشن ممکن حال حاضر محسوب می‌شود. شاید برخی بیشتر به استفاده از صفحه نمایش‌های خمیده و تجربه فناوری جدید OLED راغب باشند و برخی دیگر بخواهند با اندکی صبر،میزان جزئیات بیشتر را با تلویزیون‌های Ultra HD تجربه کنند.