تاپ خبر۲۴: پس از معرفی مادربردهای سری ROG ایسوس، در این خبر به مادربردهای گیمینگ سری ROG STRIX Z490 می پردازیم. ایسوس، برند نخست مادربرد در جهان مادربردهای سری جدید را دنباله رو مدل های موفق قبلی طراحی و تولید کرده است که به مختصر در ادامه به هر کدام خواهیم پرداخت: ROG STRIX Z490-E […]

تاپ خبر۲۴: پس از معرفی مادربردهای سری ROG ایسوس، در این خبر به مادربردهای گیمینگ سری ROG STRIX Z490 می پردازیم. ایسوس، برند نخست مادربرد در جهان مادربردهای سری جدید را دنباله رو مدل های موفق قبلی طراحی و تولید کرده است که به مختصر در ادامه به هر کدام خواهیم پرداخت:

ROG STRIX Z490-E و Z490-F Gaming- گیمرهای خشن و جذاب

این دو مادربرد با مدار تغذیه ۱۴+۲ و ۱۲+۲ فاز برای اورکلاک کردن پردازنده های نسل دهم اینتل کاملا آماده اند. این دو مادربرد با
بهره مندی از هیت سینک های بزرگ دارای لوله های حرارت گیر، مدار تغذیه را در حین اورکلاک پردازنده به آسانی خنک می کنند. درکنار آن نیز یک هیت سینک ویژه و زیبای دیگر وظیفه خنک سازی چیپ ست مادربرد را بر عهده دارد. هر دو مادربرد از مدار چاپی ۶ لایه و اتصال مدار بخش ورودی جریان پردازنده با فناوری ProCool II، برای هدایت جریانی مداوم و دقیق استفاده می کنند. برای واحد های حافظه نیز، همه اسلات ها از توپولوژی Daisy-Chain تبعیت می کنند تا بالاترین فرکانس را در کنار زمان تاخیر پایین برای رم های جدید به کار گیرند. کنترلر شبکه Intel I225-V، با سرعت ۲٫۵ گیگابیت بر ثانیه در هر دو مادربرد وجود دارد، همچنین در مادربرد ROG STRIX Z490-E Gaming از شبکه بی سیم WiFi 6 و بلوتوث نسخه ۵٫۱ نیز بهره می برد. این در حالی است که در مادربرد ROG STRIX Z490-F Gaming، یک اسلات M.2 E Key برای نصب کارت های شبکه بیسیم در صورت نیاز کاربر قابل استفاده است. دو اسلات M.2 نیز برای نصب درایوهای NVMe در زیر هیتسینک های مادربردها وجود دارد تا علاوه بر ظاهری لوکس و یکپارچه، عملکرد آن نیز با دفع دمای درایوها بهبود یابد.

در این دو مادربرد، آرایه ای از پورت های USB در پنل پشتی قرار گرفته است. در مدلROG STRIX Z490-E Gaming یک پورتUSB از نوع USB 3.2 Gen 2 Type‑C® نیز در قسمت پنل جلویی مادربرد وجود دارد. رابط فوق سریع Thunderbolt™ ۳ نیز به صورت دلخواه وجود دارد که با کارت ThunderboltEX 3-TR قابل استفاده است.

ROG Strix Z490-I Gaming – پهلوان کوچک

یکی از جذاب ترین فرم فاکتورهای حال حاضر در مادربردها سایز mini-ITX است. مادربرد ROG Strix Z490-I Gaming با مدار چاپی هشت لایه و مدار تغذیه متفاوت ۱۰ فاز به همراه خنک سازی اکتیو، به مادربردی ایده آل برای اورکلاکینگ حرفه ای تبدیل شده است.

در کنار این سایز کوچک، این مادربرد با دو اسلات M.2 دستگاه های سازگار را به سادگی تغذیه می کند و با شیوه خلاقانه خنک سازی ایسوس، این مادربرد، به خواستنی ترین مادربرد برای سیستم هایی با فرم فاکتور ITX تبدیل شده است.

ROG Strix Z490-H Gaming- یک گیمر واقعی

در این مادربرد در کنار خنک سازی بی نقص مدار تغذیه تیمی ۱۲+۲ فاز آن، ویژگی های مادربردهای رده بالا به وضوح به چشم می آید.
اسلات های رم با پشتیبانی از سرعت ۴۶۰۰ مگاهرتز به همراه نرخ تاخیر پایین در کنار پشتیبانی کامل از ویژگی اختصاصی AI Overclocking و AI Network مرزهای محدودیت را در دنیای گیمینگ به شکل شگرفی جابجا می کند.

ROG Strix Z490-A Gaming- گیمر قطبی

پیشتر در مادربردهای ایسوس ظاهر تیره و مات بیشتر برای محصولات گیمینگ به کار گرفته می شد، اما اکنون، مادربرد ROG Strix Z490-A Gaming ، با رنگ سفید خود جلوه ای لوکس را به سیستم های گیمینگ بخشیده است. این مادربرد سراسر سفید پوش، با بهره مندی از سطرهای RGB LED ظاهری شیک و سرد را به سیستم های گیمینگ بخشیده است. این مادربرد از لحاظ سخت افزاری مشابه به مادربرد Strix Z490-H است و در تعداد و نوع پورت های USB اندکی متفاوت است.

ROG Strix Z490-G Gaming (Wi-Fi)- گیمر همه فن حریف

ROG Strix Z490-G Gaming (Wi‑Fi) با ابعاد microATX عرضه شده است که اندکی از مادربردهای ATX کوچکتر است. این مادربرد نیز از مدار تغذیه۱۲+۲ فاز تیمی در کنار چهار اسلات رم بهره می برد. ارتباط شبکه فوق سریع ۲٫۵ گیگابیتی و شبکه بیسیم WiFi 6 نیز در این مادربرد وجود دارد. دو اسلات PCIe x16 و یک اسلات PCIe x1 نیز برای نصب انواع کارت های توسعه یا گرافیک به همراه دو اسلات برای درایوهای NVMe، ترکیبی کامل و حرفه ای را برای گیمرهای حرفه ای مهیا کرده است.

۲۲ Attachments