تاپ خبر۲۴: مهدی جهانگیری رییس گروه مالی گردشگری در نشست خبری ائتلاف در خصوص چگونگی ایجاد نهضت ملی گردشگری در ایران گفت: گردشگری یک حق است برای همه شهروندان. کشور ما علاوه بر چهار فصل بودن که یک مزیت بزرگ برای جذب گردشگر است ظرفیت های قابل مقایسه ای در حوزه گردشگری سلامت مذهبی ورزشی و […]

تاپ خبر۲۴: مهدی جهانگیری رییس گروه مالی گردشگری در نشست خبری ائتلاف در خصوص چگونگی ایجاد نهضت ملی گردشگری در ایران گفت: گردشگری یک حق است برای همه شهروندان. کشور ما علاوه بر چهار فصل بودن که یک مزیت بزرگ برای جذب گردشگر است ظرفیت های قابل مقایسه ای در حوزه گردشگری سلامت مذهبی ورزشی و تاریخی دارد که با اتکا به آن می توانیم گردشگری را در حد یک  صنعت ملی ارتقا دهیم.

وی افزود برای رسیدن به این هدف و ایجاد نهضت ملی گردشگری نیازمند تغییر نگرش هستیم .این تغیرنگرش باعث می شود در شاکله نظام این نگاه اجرایی شود که گردشگری حق همه مردم است.

جهانگیری یاد آور شد: در حوزه گردشگری برای تمام شهروندان و تمام اقشار مزیت داریم که همین مزیت باعث می شود به ایجاد نهضت ملی گردشگری امیدوار باشیم. اگر این نهضت شکل بگیرد نسخه ای برای حل تمام مشکلات خواهد شد .رییس گروه مالی گردشگری تاکید کرد: اگر توانستیم برای  نهادینه کردن این نگاه  به عنوان یک صنعت فرا بخشی که متولی آن خیلی از دستگاه ها هستند تلاش کنیم زمینه ساز نهضت ملی خواهیم شد. در آن صورت است که با ایجاد این زمینه بخش خصوصی و عرضه و تقاضا راه خود را پیدا می کند.

این کاندیدای حضور در انتخابات اتاق  بازرگانی  گفت: اگر می‌گوییم شرایط اقتصادی کشور یک شرایط ویژه و خاص است، برای برون رفت از این شرایط باید راهکار داشت و این در حالی است که اشکال جدی در نظام اقتصادی ایران به دلیل وابستگی به نفت و اقتصاد فربه دولتی به چشم می‌خورد که باید آرامش خاطر را از حیث درآمد و کم توجهی به حوزه درآمد غیرنفتی و کاهش شعارهای کلیشه‌ای برای بخش خصوصی واقعی کشور ایجاد کرد.

وی افزود: امروز به دلایل سیاسی و منطقه‌ای قیمت نفت به حداقل خود رسیده است و در بهترین شرایط در سال ۲۰۱۵ میانگین قیمت نفت ۵۰ دلار پیش‌بینی می‌شود که با ظرفیت تولید ۱٫۳ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۵ به رقم ۲۷ میلیارد دلار درامد نفتی خواهیم رسید.

جهانگیری تصریح کرد: بخشی از این درامد به وزارت نفت و صندوق توسعه ملی بازگشت داده می‌شود و تنها ۱۶ تا ۱۷ میلیارد دلار درامد ما از نفت خواهد بود که در این حالت دولت از حالت توسعه‌گرایی خارج می‌شود لذا باید برای خروج از اقتصاد نفتی چاره‌ای اندیشید.مهدی جهانگیری رییس گروه مالی گردشگری با اشاره به شرایط خاص اقتصاد کشور گفت: یکی از مشکلات ما این است که با افزایش قیمت نفت ارامش خاطری ایجاد می‌شود و به درآمدهای غیر نفتی کم توجهی می‌شود.

به گفته جهانگیری، زمان آن رسیده که دولت به سمت اقتصاد غیرنفتی پیش رود و زمینه را برای رشد صادرات غیرنفتی فراهم کند، در حالی که حوزه‌هایی همچون صنعت، معدن، گردشگری و صادرات می‌توانند فرصت‌هایی باشند که ایران اقتصاد خود را با کاهش وابستگی به نفت در سایه آنها متحول کند.

به اعتقاد وی، اقتصاد ایران نسخه واحدی را برای خود نمی‌تواند تعریف کند چرا که باید به اقتصاد جهانی پیوست و یک نسخه مبتنی بر تعامل با دنیا طراحی کرد.جهانگیری ادامه داد: عدم کاهش ارزش پول ملی و اتصال به شریان اقتصادی و پولی دنیا، راهکاری مناسب برای شرایط فعلی کشور است که در این راستا اتاق بازرگانی به عنوان یک نهاد تصمیم‌ساز برای قوای سه‌گانه می‌تواند وضعیت کشور را رصد کرده و برای کلان اقتصاد کشور تصمیم‌گیری کند.

وی ادامه داد: مهمترین اقدامی که در این راستا می‌توان انجام داد استفاده از مزیتهای موجود در کشور است و ضرورتی ندارد به دنبال خلق مزیتهایی که زمان‌بر هستند باشیم.رییس گروه مالی گردشگری با اشاره به مزیتهای موجود در کشور گفت: در حوزه صنعت، معدن و گردشگری و صادرات محصولات غیر نفتی مزیتهای بسیاری وجود دارد می‌توان شرایط را متحول کند.وی افزود: صنعت گردشگری امروز در دنیا به عنوان پیشرو شناخته می‌شود و بیش از یک میلیارد و صد میلیون گردشگر هست که فرصت بسیار مناسبی برای اقتصاد کشور می‌باشد.