تاپ خبر۲۴:رییس کل بانک مرکزی به بخش خصوصی و نمایندگان آنها اطمینان داد میان نظام پولی، مالی و بازار سرمایه رقابتی وجود ندارد و هر حوزه بر وظایف اصلی خود تمرکز می‌کنند. به گزارش تاپ خبر۲۴ به نقل از روابط‌عمومی بانک مرکزی، ولی‌اله سیف در جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با اعلام این مطلب […]

تاپ خبر۲۴:رییس کل بانک مرکزی به بخش خصوصی و نمایندگان آنها اطمینان داد میان نظام پولی، مالی و بازار سرمایه رقابتی وجود ندارد و هر حوزه بر وظایف اصلی خود تمرکز می‌کنند.
به گزارش تاپ خبر۲۴ به نقل از روابط‌عمومی بانک مرکزی، ولی‌اله سیف در جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با اعلام این مطلب گفت: کیفیت فعالیت در نظام بانکی با بازار سرمایه متفاوت است و ما در مجموعه بانکی کشور از تقویت بازار سرمایه برای تامین مالی پروژه‌ها و بنگاه‌های بزرگ استقبال می‌کنیم.
چهارمین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران امروز ۱۲ مرداد میزبان معاون اول رییس‌جمهوری، وزیر صنعت، معدن و تجارت، رییس‌کل بانک‌مرکزی و استاندار تهران بود.
رییس‌کل بانک‌مرکزی در این جلسه با بیان اینکه عزمی برای صفرکردن بدهی‌های دولت به بانک مرکزی ایجاد شده است، خاطر نشان کرد: بدهی دولت به نظام بانکی، نحوه فعالیت بانک ها برای ارائه تسهیلات را دچار مشکل کرده در نتیجه تسویه بدهی دولت به بانک ها،عاملی برای افزایش تسهیلات بانک ها به بنگاه های اقتصادی و مانور نظام بانکی خواهد ‌شد.
وی در خصوص تسویه بدهی دولت به بخش خصوصی گفت: این کار باعث می شود تا بخش خصوصی هم تعهدات خود نسبت به بانک ها را انجام دهد و بدهی خود را به بانک ها بپردازد.
رییس کل بانک مرکزی در خصوص راه‌هایی که تاثیر بسزایی بر دستیابی به رشد اقتصادی دارد، اظهار داشت: نظام بانکی باید به سمت فعالیت های اقتصادی مد نظر بخش خصوصی حرکت و نقدینگی مورد نیاز آنها را تامین کند .
سیف در خصوص نحوه اولویت بندی بنگاه های اقتصادی برای دریافت تسهیلات بر تخصیص بهینه منابع، تاکید و عنوان کرد: بنگاه‌های اقتصادی که دارای ارزش افزوده بیشتری باشند و خدمات و تولیدات آنها از اهمیت بالاتری برخوردار است، در اولویت قرار می‌گیرند.
رییس شورای پول و اعتبار با بیان اینکه بعد از تفاهم هسته ای فضای جدیدی در اقتصاد کشور ایجاد شده است، گفت: این امر، شرایط لازم را برای توسعه کسب و کار ایجاد و انگیزه های لازم را برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی فراهم می کند.
وی در این خصوص ادامه داد: در۱۰‌سال گذشته بانک های ایران با دنیا ارتباط لازم را نداشتند در نتیجه، تغییراتی در این زمینه ایجاد شده است که لازم است بانک های ما این خلاء را جبران کنند.
رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: برای این منظور، کمیته بانکی اقدام جامع مشترک تشکیل شده و سعی دارد بانک ها را با مفاهیم جدید بانکداری آشنا کرده و در این زمینه اثرگذار باشد.
وی درباره درخواست بخش خصوصی برای رفع مشکل گشایش‌ LC(اعتبار اسنادی) تاکید کرد: با توجه به لغو تحریم‌ها بر اساس توافق هسته ای حتما مشکل گشایش LC حل خواهد شد چرا که نیاز به برقراری روابط کارگزاری بین الملل و تقویت آن احساس می شود و در شرایط پساتحریم مکانیزم گشایش LC را بار دیگر برقرار خواهیم کرد.
رییس کل بانک مرکزی همچنین به شرایط ورود بانک های خارجی به کشور اشاره کرد و گفت: در حال حاضر شرایط ما به گونه ای نیست که متقاضیان خارجی با محدودیت زیادی مواجه باشند؛ به طوری که در مناطق آزاد محدودیتی برای تاسیس شعبه بانک های خارجی یا حتی تاسیس بانک جدید نداریم.
سیف ادامه داد: در داخل کشور نیز برای تاسیس شعبه بانک های خارجی مشکلی وجود ندارد اما برای تاسیس بانک های جدید‌، محدودیت‌هایی وجود دارد و در حال بررسی تاسیس بانک مشترک با افزایش سهم سرمایه گذاری بخش خارجی هستیم .
وی با بیان این که لایحه‌ای از سوی دولت برای فعالیت بیشتر بانک‌های خارجی در ایران به مجلس ارائه خواهد شد، تاکید کرد: این لایحه اجازه می‌دهد نسبت به افزایش سهم ۴۰ درصدی سرمایه خارجی در تاسیس بانک اقدام شده و در عمل بانک‌های خارجی می توانند در ایران فعالیت خود را آغاز کنند.
سیف با بیان این که در بازه زمانی شش ماهه بعد از تفاهم، نرخ ارز می تواند به سمت تک نرخی شدن حرکت کند، افزود: بانک مرکزی همیشه با تک نرخی شدن ارز موافق بوده و هست و این امر را برای اقتصاد کشور مفید می داند اما تا زمانی که ارتباط با بانک های بین المللی فراهم و روابط کارگزاری ایجاد نشود، تک نرخی شدن ارز شکننده خواهد بود.