تاپ خبر۲۴: نشست مشترک روسای سازمان های صنعت ، معدن و تجارت و سرپرستی استانی شعب بانک صنعت و معدن با موضوع حمایت از صنایع کوچک ، اولویت اقتصاد مقاومتی ، به میزبانی این بانک برگزار شد. به گزارش تاپ خبر۲۴ از بانک صنعت و معدن؛ در این نشست نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و […]

تاپ خبر۲۴: نشست مشترک روسای سازمان های صنعت ، معدن و تجارت و سرپرستی استانی شعب بانک صنعت و معدن با موضوع حمایت از صنایع کوچک ، اولویت اقتصاد مقاومتی ، به میزبانی این بانک برگزار شد.

به گزارش تاپ خبر۲۴ از بانک صنعت و معدن؛ در این نشست نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به نقش بانک ها در راه اندازی واحد های تولیدی ناکارآمد و ایجاد خوش بینی واقعی اقتصادی در کشورمان گفت: خوشبختانه عملکرد بانک صنعت و معدن مورد رضایت بانک مرکزی و وزارت امور اقتصادی و دارائی است.
وزیر صنعت،معدن و تجارت با تاکید بر رتبه برتر بانک صنعت و معدن در میان بانک های کشور ، رونق تولید و افزایش میزان صادرات را از اهداف اقتصادی دولت برشمرد.
وی گفت: کشور ما درچهار ماه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۲۱ درصد افزایش صادرات داشته واگر افزایش صادرات تحقق پیداکند بخش صنعت نیز به دنبال آن فعال خواهد شد.
نعمت زاده سهم بانک صنعت و معدن را در عقد قرارداد پرداخت تسهیلات در ماه های نخست امسال نسبت به بانک های دیگر قابل ملاحظه دانست و عملکرد بانک را قابل تقدیر و الگویی برای دیگر بانک های کشور توصیف کرد.
وی با اشاره به طرح رونق تولید که از سوی دولت و برای حل مشکل طرح های اقتصادی نیمه تمام، با میزان پیشرفت بالای ۶۰ درصد که باید تا پایان شهریورماه سال جاری تسهیلات لازم را دریافت کنند به اجرا درخواهد آمد تصریح کرد: پس از پایان شهریورماه و تمام شدن پرداخت ها باید بررسی های دقیق برای اطمینان از موفقیت طرح ها و تحقق تولید انجام گرفته و از سوی دیگر در مورد تحریک تقاضا نیز اقدام لازم صورت گیرد.
نعمت زاده گفت: در صورتی که طرح حل مشکل ۱۰ هزار واحد تولیدی نیمه تمام و مشکل دار در سال جاری با موفقیت همراه شود این طرح در سال آینده برای ۱۰ هزار واحد دیگر و با تجربه و روش بهتر به اجرا درخواهد آمد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان داشت: موجی که با تحقق طرح رونق تولید به راه خواهید انداخت قطعا چرخ های صنعت و تولید را در صنایع بزرگ نظیر فولاد، خودرو سازی ، پتروشیمی و….به حرکت درخواهد آورد.
وی با تکیه بر این که تولید و صادرات باید محور فعالیت بانکی قرارگیرد خواستار فعالیت همسوی بانک ها در استان ها و در هماهنگی با استانداران و مسئولان استانی شد.
در ادامه این نشست رضا رحمانی قائم مقام وزیر صنعت و معدن در امور تولید گفت: طرح رونق تولید برای جبران مشکلات دوران تحریم پیشنهاد شده و حاصل کار کارشناسی است، در صورت موفقیت برکات این طرح در جهت رفع مشکل بیکاری و رفع موانع تولید نصیب مردم کشور ما خواهد شد.
رحمانی تاکید کرد: تنها راه حل مشکلات اقتصادی کشورما، حمایت از تولید ملی است ، و ما باید با اعتقاد راسخ به این اصل حرکت کنیم و قدر هرکس که در این مسیر گام بر می دارد را بدانیم.
وی گفت : تنها آن گروه از صنایع تولیدی مشمول طرح رونق تولید می شوند که از واحدهای کوچک و متوسط باشند، مشکل نقدینگی داشته باشند و فعال سازی آنها موجب افزایش صادرات و اشتغال در کشور شود.
رحمانی در ادامه بیان داشت: طرح رونق تولید توسط وزارت صنعت ، معدن و تجارت طراحی شده ، وزارت یاد شده خود مجری آن است و از همه وزارتخانه ها و بانک ها خواسته شده تا در این مورد همکاری کنند.
قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: این نشست باید تبدیل به یک نقطه عطف شود، ما باید در آینده به استان ها برویم و آثار آن را ببینیم.
وی با تاکید بر این که در مراحل اجرای طرح رونق تولید نباید مشکل دیگری از واحد های تولیدی مطرح شود افزود: انتظار ما از بانک صنعت و معدن طبیعی است، تا آنجا که اگر یک صنعتگر با بانک خود مشکل دارد باید به نزد بانک صنعت و معدن برود و بخواهد تا مشکل ایجاد شده را با زبان خاص بانکی با بانک او مطرح سازد.
علی اشرف افخمی مدیرعامل بانک صنعت و معدن نیز در نشست مشترک روسای سازمان های صنعت، معدن و تجارت و سرپرستان استانی شعب بانک صنعت و معدن فعالیت در زمینه تحقق طرح رونق تولید را یک کار گروهی توصیف کرد و افزود: این طرح بسیار ارزشمند و بزرگ است و ما باید علیرغم همه چالش ها با آن روبرو شویم و با نگاهی واقع بینانه به اهداف آن دست پیدا کنیم.
وی در تشریح موفقیت های بانک صنعت و معدن در زمینه تامین مالی طرح های صنعتی گفت: این بانک تنها در ۴ ماه نخست امسال به ۴۶۶ واحد صنعتی مبلغی بیش از ۵۶۰ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده است.
افخمی با تکیه بر این که موفقیت های بانک صنعت و معدن در سایه همکاری روسای سازمان های صنعت،معدن و تجارت با همکاران ما در استان ها به دست آمده است تصریح کرد: ما میخواهیم به واحدهایی تسهیلات بدهیم که بازار داشته باشند، شغل ایجاد کنند ، صادرات داشته باشند و منابع مالی را در زمینه مورد قرارداد مصرف کنند.
وی بیان داشت: بانک صنعت و معدن در سال ۸۶ سرمایه ای بالغ بر ۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان در اختیار داشته که معادل ۲ میلیارد دلار در آن زمان بوده است ، میزان ریالی این سرمایه در این مدت ثابت مانده است با این تفاوت که با افزایش بهای دلار به ۷۰۰ میلیون دلار کاهش یافته است.
مدیر عامل بانک صنعت و معدن گفت : این بانک با وجود آنکه تنها ۱/۲ سپرده کل بانک های کشور را در اختیار دارد توانسته است ۱۱ درصد از تسهیلات اعطایی به صنایع را به خود اختصاص دهد .
وی سهم بانک صنعت و معدن از سپردهای بانک های توسعه ای را ۳/۵ درصد و میزان تسهیلات را در میان این بانک ها ۱۷ درصد بیان کرد.
افخمی عدم توازن منابع ناشی از افزایش پیدا نکردن میزان سرمایه بانک صنعت و معدن، استمهال بدهی ها و لزوم تسریع بازپرداخت منابع تامین شده از طریق صندوق توسعه ملی در مقایسه با مدت دار بودن بازپرداخت بدهی شرکت های صنعتی را از مشکلات این بانک توصیف کرد.
این مدیر بانکی افزود: بانک صنعت و معدن در سال های ۹۳ و ۹۴ طرح های بزرگ نظیر نیروگاه ها ، طرح های فولادی ، داروسازی ، کاشی سازی ، خطوط زیرساخت راه آهن و …را بیش از ۱۰ میلیارد دلار تامین کرده است.
مدیرعامل بانک صنعت و معدن گفت: تنها در سه ماهه اول امسال ۲۴ طرح کوچک ومتوسط با استفاده از تسهیلات بانک صنعت و معدن به بهره برداری رسیده و برای این کشور شغل ایجاد کرده اند.
وی در ادامه سخنان خود بر اهمیت همبستگی و همکاری روسای سازمان های صنعت ، معدن و تجارت و سرپرستی بانک صنعت و معدن در استان ها تاکید کرد و افزود: بانک صنعت و معدن با بیش از ۱۰ هزار واحد تولیدی همکاری دارد ، واحدهایی که لازم است فعالیت های بانکی خود را از طریق این بانک انجام می دهند و همکاری سازمان های صنعت،معدن و تجارت می تواند در ترغیب آن واحدها در این مورد موثر باشد.
افخمی بیان داشت: علاوه بر این ، اگر شرکت های بزرگ تولید فولاد، خود روسازی ها و…تنها ۲۰ درصد از تعاملات بانکی خود را از طریق بانک صنعت و معدن انجام دهند رسوب پول ایجاد شده موجب افزایش قدرت این بانک در تسهیلات دهی و درنتیجه بازگشت آن برای تامین مالی طرح های صنعتی در استان های مختلف کشور خواهد شد.
این مدیر بانکی در خصوص نحوه تخصیص منابع مالی در طرح رونق تولید هشدار داد که تمرکز اعطای تسهیلات بر واحد های صنعتی ناکارامد موجب عدم توجه به واحدهای فعال و موفقی که هم اکنون با بانک ها همکاری می کنند نشود.
وی گفت: لازم است که سازمان های صنعت،معدن و تجارت اطلاعات خود را با بانک صنعت و معدن به اشتراک بگذارند تا واحدهای شایسته دریافت تسهیلات از متقاضیانی که به دنبال دریافت وام برای صرف کردن آن در مسیر غیر مولد هستند متمایز شوند.
افخمی در تشریح ضرورت افزایش سرمایه بانک صنعت و معدن گفت: کفایت سرمایه موجب می شود که در مذاکره با طرف های خارجی برای تامین اعتبار طرح های داخلی از موقعیت بهتری برخودار باشیم.
افخمی بیان داشت: قطعا همکاران ما تمام ظرفیت خود را به کار خواهند گرفت که تا پایان شهریورماه به تعداد واحد هایی بیش از ظرفیت تعیین شده برای این بانک در طرح رونق تولید تسهیلات بدهند .
ابویی مهریزی معاون طرح و برنامه وزارت صنعت،معدن و تجارت در نشست مشترک روسای سازمان های صنعت ، معدن و تجارت و سرپرستان شعب بانک صنعت ومعدن گفت: سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی در قالب ۱۲ برنامه عملیات اجرایی آغازشده که نتیجه آن روشن شدن امکان پذیری برنامه هایی از این دست و توان مجریان آن است.
وی افزود: آثار و دستاوردهای اجرای طرح رونق تولید باید با واقع گرایی و دقت زیاد ثبت و ارائه شود تا نتیجه مطلوب حاصل شده و از ایجاد انتظارات و توقعات دور از دسترس جلوگیری کند.
وی در ادامه به تشریح عملکرد وزارت صنعت،معدن و تجارت در ماه های اخیر پرداخت و از افزایش تعداد پروانه های بهره برداری در چهار ماه نخست امسال در مقایسه با برنامه های پیش بینی شده خبرداد.
در ادامه این نشست روسای سازمان های صنعت ، معدن و تجارت و سرپرستان شعب بانک صنعت ومعدن با تشکیل کارگروه هایی به بحث و تبادل نظر درمورد شیوه و موانع موجود در مسیر تحقق طرح رونق تولید پرداختند.
گفتنی است طرح رونق تولید توسط وزارت صنعت،معدن و تجارت و برای کمک به واحدهای صنعتی ناکارامد ، با پیشرفت بالای ۶۰ درصد که تعداد آن ها در مرحله اول به ۱۰ هزار واحد می رسد تدوین شده است و مقرر شده است که تا پایان شهریور ماه امسال پرداخت های لازم به این واحد ها صورت گیرد.
در ضمن این واحد ها می توانند از طریق سایت اینترنتی بهین یاب که توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت ایجاد شده ثبت نام کرده و مشکلات خود را اعلام کنند.