تاپ خبر۲۴: نشست خبری سومین جشنواره بین‌المللی فیلم ویدیویی یاس با حضور دبیر جشنواره «حسین مسافر آستانه» در سالن کنفرانس مؤسسه رسانه‌های تصویری صبح امروز برگزار شد. در ابتدای مراسم مدیرعامل مؤسسه رسانه‌های تصویری «حسین مسافر آستانه» ضمن قدردانی و تشکر از اصحاب رسانه برای پوشش اخبار جشنواره «یاس» تا یک جریان فرهنگی به صورت […]

تاپ خبر۲۴: نشست خبری سومین جشنواره بین‌المللی فیلم ویدیویی یاس با حضور دبیر جشنواره «حسین مسافر آستانه» در سالن کنفرانس مؤسسه رسانه‌های تصویری صبح امروز برگزار شد.

در ابتدای مراسم مدیرعامل مؤسسه رسانه‌های تصویری «حسین مسافر آستانه» ضمن قدردانی و تشکر از اصحاب رسانه برای پوشش اخبار جشنواره «یاس» تا یک جریان فرهنگی به صورت مثبت دیده شود، گفت: نقش فعالیت‌های هنری در اجتماع بسیار مهم است. فعالیت‌های هنری به ویژه سینما نقش مهمی در پیشرفت جامعه دارند در واقع مقام معظم رهبری هم در دیدارشان با سینماگران بارها به این موضوع اشاره داشته‌اند. تقریباً اگر بخواهم نقل به مضمون نسبت به صحبت‌های ایشان داشته باشم به این صورت بود که گفته‌اند: «کلیه پیشرفت‌های جامعه دست شما سینماگران است». جامعه در ابعاد مختلف زمانی می‌تواند پیشرفت کند که پیشرفت فرهنگی حاصل شود.

وی در ادامه افزود: هر رخداد فرهنگی نیاز به جریان‌سازی دارد جریان فعلی نمی‌تواند موجبات این مهم را حاصل کند. برگزاری جشنواره یکی از راه‌کارهایی است که در این زمینه وجود دارد و می‌تواند زمینه‌های ایجاد جریان را فراهم کند.

آستانه در ادامه اظهار داشت: فعالیت‌های ویدیویی آن چنان زیاد شد که گاهی با ضرر و خسران برای مخاطب و فرهنگ همراه بوده است. برگزاری جشنواره‌های این چنینی باعث می‌شود این آثار مورد ارزیابی قرار بگیرد. در چنین شرایطی می‌توان به انتخاب مضامین یا کیفیت آثار توجه بیشتری داشت و ارزیابی جشنواره به چنین اهدافی کمک می‌کند.

مدیرعامل مؤسسه رسانه‌های تصویری در ادامه با اشاره به اینکه در دوره قبل این ارزیابی به خوبی انجام شد، ابراز داشت: با توجه به آنچه که توسط منتقدین و رسانه‌ها دریافت کرده‌ام این بود که جشنواره دوره قبل مقبول بوده و همچنین تأثیرات خوبی به همراه داشته است به همین این دوره جدی‌تر نیز برگزار خواهد شد.

او همچنین گفت: در بحث کمیت آثار پیشرفت قابل توجهی داشته‌ایم آن چنان که آثار رسیده به دست ما نسبت به دوره گذشته دو برابر شده است البته که به لحاظ کیفیت آثار تغییرات قابل توجهی داشته‌اند. باید اذعان کنیم پیشرفتی که به فاصله برگزاری جشنواره گذشته تا به این دوره داشته‌ایم آنقدر چشمگیر بوده گویا این پیشرفت باید با پشت‌سر گذاشتن چند جشنواره به دست آید.

دبیر جشنواره بین‌المللی فیلم ویدیویی «یاس»‌ گفت: به جهت نیازمندی‌ها با آنچه که در ارزیابی‌ها به آن رسیده‌ایم تغییراتی در جشنواره صورت گرفته است ما در دوره گذشته در قسمت مسابقه ایران دو بخش داشتیم که در این دوره تنها یکی از آنها را به نام مسابقه ایران شاهد خواهیم بود. یکی دیگر از بخش‌های مورد توجه در این دوره مستقل بودن بخشی مرتبط با کارگردان‌های فیلم اولی است که در این قالب به استعدادهای جوان اهمیت داده شده است. در این بخش به بهترین کارگردان، فیلمنامه و بهترین فیلم جوایزی تعلق خواهد گرفت.

او همچنین افزود: بخش بین‌الملل نیز در این دوره مورد توجه بوده است به واسطه فعالیت‌های افرادی چون علی قاسمی و خانم نوبخت از فعالان مؤسسه در طول سال که در این بخش فعالیت دارند ارتباط خوبی با سایر کشورها برقرار شده است و این ارتباط و پیوند تا برگزاری این جشنواره ادامه داشته است. امیدواریم که بخش پرباری را در حوزه بین‌الملل شاهد باشیم.

آستانه با بیان این موضوع که باید به آثار آسیا در حوزه بین‌الملل توجه ویژه‌ای داشته باشیم، گفت: چشم‌انداز آسیا به طور ویژه در این دوره از جشنواره برگزار خواهد شد. آثار هنرمندان آسیایی در کشور ما مخاطبین خواست خود را دارند و می‌تواند مهمترین شرایط برای عرضه آثار فرهنگی ما را رقم بزند. نباید فکر کنیم بخش بین الملل فقط اروپا و آمریکا است نه به این منظور که حضور این کشور ها خوب نیست بلکه به دلیل اشتراک هایی که ما با آسیا به خصوص آسیای شرق داریم می توانیم ارتباط خوبی با یکدیگر برقرار کنیم.

وی در ادامه افزود: ما فیلم‌های آسیایی خوبی را منطبق بر نیازهای خانواده‌های ایرانی داریم به همین دلیل به سراغ آنها رفتیم تا بتوانیم در آینده‌ای نه چندان دور در شبکه نمایش خانگی آنها را در اختیار مخاطبین خود قرار دهیم.

مدیرعامل مؤسسه رسانه‌های تصویری اظهار داشت: به طور کلی این جشنواره در ۶ بخش برگزار می‌شود یکی از مهمترین بخش‌ها فیلم‌های انیمیشن است که مخاطبین زیادی دارد. در قسمت طرح و ایده فیلمنامه می‌توانیم شاهد اتفاقاتی خوبی باشیم. این بخش نیز در دو بخش به عنوان مسابقه بین‌الملل و چشم‌انداز آسیا برگزار می‌شود.

او همچنین با اشاره به اهمیت بخش طرح و ایده فیلمنامه گفت: برگزیده‌های این بخش مورد حمایت قرار خواهند گرفت به طور مثال در دوره قبل دو اثر برگزیده داشتیم که یکی تقریباً در مسیر تولید قرار دارد و دیگری فردی بود که فیلمنامه‌اش خریداری شد تا در فرصت مقتضی ساخته شود.

دبیر جشنواره بین‌المللی فیلم ویدیویی «یاس»‌ گفت: ۲۷۰ اثر در این بخش به دبیرخانه ارسال شد که دو برابر گذشته بود. در بخش بین‌الملل هم رشد قابل توجهی داشتیم ۱۶۲ اثر که نسبت به سال قبل دو برابر افزایش داشته است و به دلیل ارتباطمان در این بخش با سایر کشورها کیفیت آثار نیز پیشرفت داشته است. برگزاری کارگاه تخصصی با موضوع از ایده تا پس‌تولید یکی دیگر از برنامه‌های جشنواره است و توسط اساتید برجسته برگزار خواهد شد. اساتیدی که در دوره گذشته ما را نیز همراهی کرده‌اند. کارگاه سال گذشته با توجه به هدفی که برایش معین شده بود تأثیرگذاری خود را نشان داده است.

مسافر آستانه در ادامه نشست با بیان اینکه تمرکززدایی یکی از اهداف اصلی دولت تدبیر و امید است، گفت: تمرکززدایی یکی از سیاست‌های فرهنگی دولت است و ما تلاش داریم آن را جامه عمل بپوشانیم امسال نیز با توجه به استقبال مسئولان استان مازندران تصمیم گرفتیم این جشنواره در همین استان برگزار شود که اگر امسال نیز موفق باشند برای همیشه این جشنواره در مازندران باقی خواهد ماند.

وی در ادامه افزود: به دلیل اینکه در تهران تمام جشنواره‌ها متمرکز شده است دیگر شور و هیجان و انگیزه کافی وجود ندارد چرا که بزرگترین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر در پایتخت برگزار می‌شود به نظر می‌رسد که جشنواره‌های موضوعی می‌تواند در استان‌های مختلف به طور ثابت برگزار شود. تفاوتی که برگزاری جشنواره «یاس» نسبت به دوره گذشته در استان مازندران داشته است در محل برگزاری آن است. این بار از شمال در مازندران به قسمت‌های جنوبی آن رفته‌ایم که شهرهای موردنظر اعلام خواهند شد.

او همچنین با توجه به برنامه‌های موجود در برگزاری جشنواره در مازندران گفت: می‌توانیم با نمایش فیلم در آنجا جذب توریست نیز داشته باشیم و بنا داریم نمایش فیلم‌ها در فضای باز و در نقاط بیشتری در کنار ساحل را در دستور کار قرار دهیم.

مسافر آستانه خاطرنشان کرد: آثار سینمایی که وارد شبکه نمایش خانگی می‌شود به هیچ عنوان مورد ارزیابی ما قرار نخواهند گرفت به این دلیل که آنها در زمان اکران در جشنوار‌ه‌های مختلف حضور پیدا کردند. از طرفی به دلیل اینکه سریال‌های کمی در شبکه نمایش خانگی وجود دارد نمی‌توانیم آنها را لحاظ کنیم.

او همچنین در ارتباط با مراسم بزرگداشت‌ها در جشنواره گفت: نکته مهم و حائز اهمیت این است که برای انتخاب این افراد تنها چیزی که برای ما اهمیت دارد حضور کیفی آنها در شبکه نمایش خانگی بوده است. ممکن است هنرمند سینمایی بسیار هم مطرح است در شبکه نمایش خانگی حضور پیدا کند اما نتوانسته باشد این روند را ادامه دهد. این افراد نیز در آینده نزدیک توسط شورا معرفی خواهند شد.