تاپ خبر۲۴: مصطفی نتاج مدیر عامل بانک مهر اقتصاد در هفتمین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه طی نشست خبری گفت: حجم کل نقدینگی عدد ثابتی است و خود موسسات پولی و بانکی نمی توانند افزایشی در این حجم داشته باشند. بنابراین تاکید داریم که بانک مرکزی به عنوان نهاد نظارتی بر بانک‌ها موسسات […]

تاپ خبر۲۴: مصطفی نتاج مدیر عامل بانک مهر اقتصاد در هفتمین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه طی نشست خبری گفت: حجم کل نقدینگی عدد ثابتی است و خود موسسات پولی و بانکی نمی توانند افزایشی در این حجم داشته باشند. بنابراین تاکید داریم که بانک مرکزی به عنوان نهاد نظارتی بر بانک‌ها موسسات پولی و بانکی دولتی را از موسسات دولتی جداگانه ببینند.

وی درادامه افزود این‌که سود سپرده‌های بانکی توقعات سپرده گذاران را برآورده نمی‌کند به همین دلیل سپرده‌ها از بلند مدت به سمت کوتاه مدت رفته است گفت:‌ ریسک موسسات پولی و بانکی غیر دولتی بالاتر از ریسک موسسات پولی دولتی است بنابراین لازم است تا نرخ سود سپرده‌ها در موسسات غیر دولتی بالاتر در نظر گرفته شود.

مدیر عامل بانک مهر اقتصاد تصریح کرد که با توجه به شرایط تورم در کشور سود ۲۲ درصد برای بانک‌های دولتی و برای بانک‌ها و موسسات پولی غیر دولتی نیز ۲۲ تا ۲۴ درصد از سوی بانک مرکزی در نظر گرفته شود.

نتاج همچنین با بیان این‌که طبق الزامات نظام بانکی موسسات پولی و بانکی تنها می‌توانند تا ۶۰ درصد از سرمایه خود را به تسهیلات اختصاص دهند گفت: این‌که ما بخواهیم بانک‌ها را تحت فشار بگذاریم که تنها ۶۰ درصد از سرمایه خود را به اعطای تسهیلات اختصاص دهند موجب می‌شود که مشارکت کاهش پیدا کند؛ این درحالی است که در شرایط اقتصادی فعلی کشور ما به عنوان وکیل سپرده‌گذاران لازم می‌دانیم که تسهیلات بیشتری در اختیار بازار سرمایه و تولیدکنندگان قرار دهیم. لذا از مسوولان ذیربط می‌خواهیم قوانینی را وضع کنند تا شرایط تسهیل‌تر شود.

وی تاکید کرد: در شرایطی که نوسانات اقتصادی تغییر کرده مخصوصا در دهه اخیر لازم است بازنگری در قوانین داشته باشیم چرا که اقتصاد کشور ما بانک محور است و بخش قابل توجهی از فعالیت‌های اقتصادی ما با بانک‌ها مرتبط است.

نتاج همچنین درباره تخلفات ارزی برخی از بانک‌ها گفت: بانک مرکزی با متخلفان این موضوع برخورد کرد چرا که استفاده از ارزهایی که قرار بود در جای دیگری هزینه شود مشکلات زیادی را برای جامعه به بار آورد اما این برخورد نظارتی لازم بود که قبل از وقوع این اتفاقات انجام می‌شد چرا که وقتی که یک قتل اتفاق می‌افتد و سپس قاتل جریمه می‌شود دیگر مقتول زنده نمی‌شود و اتفاقی است که هزینه‌های زیادی داشته است.

مدیر عامل بانک مهر اقتصاد در مورد معوقات بانکی نیز تصریح کرد: در حال حاضر موسسات پولی و بانکی که وام قرض الحسنه پرداخت می‌کنند تقریبا بیشتر پولشان به بانک‌ها برمی‌گردد اما متاسفانه آمارها نشان می‌دهد که منابع قرض الحسنه در حال کاهش است و در همین راستا نیز وام‌های قرض الحسنه کاهش می یابد و این سنت حسنه وام قرض الحسنه تحت الشعاع کاهش سپرده‌های قرض الحسنه قرار گرفته است.

نتاج در مورد توجه و نظارت بر معوقات بانکی در بانک مهر اقتصاد گفت: ما برای ارائه تسهیلات سه موضوع «طرح توجیه مناسب» ، «اعتبار سنجی فرد یا موسسه وام گیرنده» و «تضمینات مناسبت» مورد توجه قرار می دهیم زیرا می دانیم که ریشه معوقات بانکی در یکی از این موارد است و ما برای جلوگیری از این امر در هنگام ارائه تسهیلات توجه زیادی داریم.

وی سرمایه بانک مهر اقتصاد را ۴۱۰ میلیارد تومان عنوان کرد که از این مبلغ ۲۱۰ میلیارد قرار است با پذیره نویسی در فرابورس انجام گیرد همچنین آخرین سود هر سهم در سال ۹۱ را حدود ۲۵درصد عنوان کرد. 

نتاج در آخر با بیان این‌که ما سال گذشته بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات به مردم پرداخت کرده‌ایم گفت: ما با برنامه ریزی که داشته‌ایم امسال بیش از ۱۴ هزار میلیارد تومان وام و تسهیلات در اختیار تولیدکنندگان و مردم قرار خواهیم داد که از این میزان حدود ۶۰ درصد را برای حمایت از تولید برنامه ریزی کرده‌ایم و ۴۰ درصد نیز برای خانوارها خواهد بود.