تاپ خبر۲۴:دکتر نوبخت:باید تمام توان و وقت را به سمت یک سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی روزآمد، قوی و کارآمد معطوف شود. خوشبختانه با وزارت کشور در مقوله توسعه نگاه مشترک وجود دارد و باید بتوانیم در کنار سازمان مرکزی و ملی، در هر استان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی چالاک، قوی و فهیم استانی هم با […]

تاپ خبر۲۴:دکتر نوبخت:باید تمام توان و وقت را به سمت یک سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی روزآمد، قوی و کارآمد معطوف شود. خوشبختانه با وزارت کشور در مقوله توسعه نگاه مشترک وجود دارد و باید بتوانیم در کنار سازمان مرکزی و ملی، در هر استان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی چالاک، قوی و فهیم استانی هم با مرتفع کردن نقص‌هایی که در گذشته وجود داشته، فراهم کنیم.

دکتر محمدباقر نوبخت معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور در نخستین نشست مشترک این معاونت با معاونان برنامه‌ریزی استانداری‌های سراسر کشور گفت: با تقدیم به موقع لایحه بودجه سال ۱۳۹۳ مصمم هستیم قانون را اجرا کنیم و در جلسه هیأت دولت هم از تمام وزرا خواسته‌ایم تا پانزدهم شهریورماه سال‌جاری گزارش عملکرد اجرای قانون برنامه پنجم توسعه را به منظور جمع‌بندی و تنظیم گزارش نهایی به این معاونت ارایه کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از روابط‌عمومی معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور، دکتر نوبخت در این نشست مشترک اظهار داشت: مباهات می‌کنم که به معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور گام نهاده‌ام، جایی که به منزله عقل منفصلی در کنار مدیریت اجرایی کشور تلقی می‌شود و اینک در شرایطی قرار داریم که از این عقل منفصل باید به درستی استفاده کنیم.

وی افزود: اگر قرار است به اهداف آرمانی درج شده در قانون اساسی دست یابیم، باید بتوانیم اهداف راهبردی سند چشم‌انداز بیست‌ساله کشور را محقق کنیم و اگر درصدد هستیم این سند عملیاتی شود، باید اهداف بلندمدت توسعه را نقشه راه قرار دهیم و برای رسیدن به این اهداف، تعقیب و عملی‌کردن هدف‌های میان‌مدت و اهداف بودجه‌ای ضرورتی گریز‌ناپذیر است.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور با تأکید بر روزآمدکردن تمام اهداف و مأموریت‌ها گفت: به محض ابلاغ لایحه بودجه سال ۱۳۹۳ کل کشور به صورت قانون از سوی مجلس شورای اسلامی، تا قبل از اتمام سال‌جاری، کار تدوین و آماده‌سازی آیین‌نامه‌های اجرایی آن قانون خاتمه پیدا خواهد کرد و به یاری خداوند از اول فروردین ماه ۱۳۹۳ این اطمینان را به بخش خصوصی خواهیم داد که وقت‌شناسی دولت را نظاره‌گر باشند.

آقای دکتر نوبخت در بخش دیگری از اظهارات خود با تصریح بر این موضوع که در روند توسعه کشور شاهد مشارکت بیشتر استان‌ها خواهیم بود، گفت: توسعه کشور بدون توسعه استان‌ها مقدور نخواهد بود و ضرورت دارد هر استانی با توجه به قابلیت‌ها، ظرفیت‌ها و نقشه راه مختص خود، در مسیر توسعه گام بردارد.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور با اشاره به سند چشم‌انداز بیست ساله کشور افزود: ملت بزرگوار ایران سزاوار جایگاه برتر علمی و فناوری در منطقه خاورمیانه است و کشورمان از لحاظ منابع انسانی، مالی، طبیعی و زیست- محیطی این قابلیت و توانمندی را دارد.

وی در ادامه گفت: امکان شتاب‌دهی به فعالیت‌ها با توجه به اهداف برنامه پنجم توسعه منوط به اجرای دقیق آن است. همچنین قطعات کوچک این برنامه که در قالب بودجه‌های سالانه متبلور می‌شود، به صورت شفاف و با هماهنگی با اهداف برنامه‌های توسعه تنظیم و تدوین شود.

شایان ذکر است که پیش از سخنان آقای دکتر نوبخت، آقای دکتر الفت‌پور معاون مجلس، حقوقی و استان‌های معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور و نیز معاونان برنامه‌ریزی استانداری‌های آذربایجان‌شرقی و خوزستان در سخنان کوتاهی نظرات خود را در مورد احیای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و توجه بیشتر به استان‌ها ابراز کردند.