تاپ خبر۲۴: بزرگترین تامین مالی بخش کشاورزی ایران در بازار سرمایه از طریق بورس کالای ایران، ظرف دو روز با موفقیت کامل انجام شد تا شرکت بازرگانی دولتی بتواند به میزان ۲۶۵۰میلیارد تومانی برای گندمکاران تامین مالی کند. به گزارش تاپ خبر۲۴ از روابط عمومی بورس کالای ایران ، مدیرعامل بورس کالای ایران گفت: انتشار […]

تاپ خبر۲۴: بزرگترین تامین مالی بخش کشاورزی ایران در بازار سرمایه از طریق بورس کالای ایران، ظرف دو روز با موفقیت کامل انجام شد تا شرکت بازرگانی دولتی بتواند به میزان ۲۶۵۰میلیارد تومانی برای گندمکاران تامین مالی کند.

به گزارش تاپ خبر۲۴ از روابط عمومی بورس کالای ایران ، مدیرعامل بورس کالای ایران گفت: انتشار اوراق سلف موازی استاندارد گندم در بورس کالای ایران که به منظور تامین مالی ۲۶۵۰میلیارد تومانی شرکت بازرگانی دولتی برای پرداخت بخشی از مطالبات گندمکاران از چهارشنبه گذشته آغاز شد، امروز به طور کامل به فروش رفت تا بزرگترین تامین مالی بخش کشاورزی ایران در بازار سرمایه از طریق بورس کالای ایران و ظرف دو روز با موفقیت کامل انجام شود.

حامد سلطانی نژاد افزود: امروز در دومین روز انتشار اوراق سلف موازی گندم در بورس کالای ایران یک میلیون و ۷۶۱هزار تن گندم در قالب اوراق سلف به ارزش بیش از یک هزار و ۴۵۷ میلیارد تومان به فروش رسید تا کل تامین مالی پیش بینی شده به مبلغ ۲هزارو ۶۵۰ میلیارد تومان در دو روز محقق شود.

مدیرعامل بورس کالای ایران اظهار داشت: با این تامین مالی صورت گرفته شرکت بازرگانی دولتی در اسرع وقت بخش ویژه ای از طلب گندمکاران را پرداخت خواهد کرد تا مشکلات به وجود آمده برای گندمکاران در این زمینه به زودی مرتفع شود.

سلطانی نژاد در ادامه به جزییات اوراق سلف موازی گندم اشاره کرد و گفت: اوراق سلف موازی گندم با نام و معاف از مالیات بود و با سررسید ۶ ماهه و با نرخ بازده ۱۰ درصدی معادل سود ۲۰ درصد سالانه منتشر شد و نرخ بازخرید بازارگردان نیز روز شمار معادل ۱۹ درصد در سررسید سالانه تعیین شده بود که با استقبال سرمایه گذاران به فروش رسید.

وی تصریح کرد: متعهد پذیره نویسی و بازارگردان طی مدت عرضه تا سررسید، صندوق سرمایه گذاری یکم کارگزاری بانک کشاورزی و ضامن اصل و بازده اوراق در سررسید دولت جمهوری اسلامی ایران، خزانه داری کل و بانک کشاورزی هستند.

به گفته مدیرعامل بورس کالای ایران، علاوه بر انتشار اوراق سلف و تامین مالی صورت گرفته، شرکت بازرگانی دولتی ایران تعهد کرده است که کلیه گندم غیر مشمول فروش یارانه ای در اختیار این شرکت، به صورت منظم و مستمر تا زمان سررسید صرفا از طریق بورس کالای ایران و براساس قیمت های جاری بازار به فروش می رسد.