شنبه, ۰۴ اسفند ۱۳۹۷

ظریف و اشتون در بیانیه مشترکی اعلام کردند؛

مفاد برنامه اقدام مشترک را تا نهم تیرماه ۹۴ تمدید می کنیم

مفاد برنامه اقدام مشترک را تا نهم تیرماه ۹۴ تمدید می کنیم

تاپ خبر۲۴: محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و کاترین اشتون هماهنگ کننده ۱+۵ در بیانیه مشترکی اعلام کردند که مفاد برنامه اقدام مشترک را تا نهم تیرماه ۱۳۹۴ تمدید می کنیم تا امکان مذاکرات بیشتر فراهم شود.
آنها اعلام کردند: ما و وزرای خارجه کشورهای پنج به علاوه یک توافق کرده ایم که تلاش ها دیپلماتیک خود را ادامه دهیم.

به گزارش تاپ خبر۲۴ به نقل از ایرنا ،ظریف و اشتون اضافه کردند: قصد داریم که با استفاده از شتاب ایجاد شده کنونی، مذاکرات را در کوتاه ترین زمان ممکن حداکثر طی چهار ماه نهایی کنیم و در صورت ضرورت از زمان باقیمانده تا نهم تیرماه به منظور نهایی کردن هرگونه کار فنی و یا نگارشی احتمالی باقی مانده استفاده نماییم.

در این بیانیه اضافه شده است: ایران و کشورهای پنج به علاوه یک مجددا تاکید می نمایند که کماکان تعهدات خود در برنامه اقدام مشترک را به صورت موثر و به موقع اجرا خواهند کرد.

در بیانیه مشترک ظریف و اشتون آمده است: از آژانس بین المللی انرژی اتمی خواسته خواهد شد که به نظارت بر اقدامات داوطلبانه وفق برنامه اقدام مشترک ادامه دهد.

بنابر این بیانیه ‘ نشست بعدی برای ادامه کار در آذر ماه برگزار خواهد شد’.

ظریف واشتون خاطرنشان کردند: از یک سال پیش که در ژنو در مورد برنامه اقدام مشترک توافق کردیم ، ما و وزرای خارجه و مدیران سیاسی گروه پنج به علاوه یک برای رسیدن به یک راه حل جامع مذاکرات فشرده ای داشته ایم.

در این بیانیه آمده است: بر مبنای تعهد محکم تمام طرف ها برای نیل به یک راه حل جامع دراز مدت مورد توافق، طی ماه های گذشته ، ده دور مذاکره و جلسات متعددی برگزار کرده ایم. ایده های مختلفی مطرح شده است اما با توجه به ماهیت فنی این تلاش ها و تصمیماتی که باید اتخاذ شوند، برای بررسی و نهایی کردن آنها به نحو مقتضی نیاز به کار بیشتری است.

در بیانیه مشترک ظریف و اشتون اضافه شده است: ترجیح ما این بود که همین جا در وین راه حل جامع را نهایی کنیم اما بر اساس پیشرفتت های صورت گرفته و با توجه به ایده های جدیدی که نیاز به بررسی بیشتر دارند، اطمینان دارریم که مسیر مطمئنی برای نیل به یک راه حل جامع وجود دارد.

وزیر خارجه ایران و هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین از دولت اتریش برا ی’ میزبانی سخاوتمندانه’ این مذاکرات در وین قدردانی کردند.

نوشته شده توسط سايت خبري تحليلي تاپ خبر 24 در سه شنبه, ۰۴ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۸:۴۱ ق.ظ

دیدگاه