تاپ خبر۲۴: با حمایت همراه اول، نهمین دوره مسابقات کشوری کشتی با چوخه برگزار شد. به گزارش تاپ خبر۲۴ به نقل از اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران، به مناسبت گرامیداشت یاد و خاطره ۳۰۰۰ شهید استان خراسان شمالی و شهدای مدافع حرم، نهمین دوره مسابقات کشوری کشتی با چوخه با حمایت همراه اول […]

تاپ خبر۲۴: با حمایت همراه اول، نهمین دوره مسابقات کشوری کشتی با چوخه برگزار شد.

به گزارش تاپ خبر۲۴ به نقل از اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران، به مناسبت گرامیداشت یاد و خاطره ۳۰۰۰ شهید استان خراسان شمالی و شهدای مدافع حرم، نهمین دوره مسابقات کشوری کشتی با چوخه با حمایت همراه اول و شرکت مخابرات خراسان شمالی و با حضور جمعی از مسؤولان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، فدراسیون کشتی، استاندار خراسان شمالی و تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در شهرستان اسفراین برگزار شد.
براساس این گزارش، در این مسابقات که هر ساله روز چهاردهم فروردین ماه برگزار می شود، کشتی گیران استانهای خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، مازندران، گلستان، البرز و تهران در قالب ۳۰ تیم و با حضور ۱۳۴ ورزشکار به رقابت با یکدیگر پرداختند.
این گزارش می افزاید، در این دوره از مسابقات، تیم «سبکسازان شرق بجنورد» توانست با کسب ۳۸ امتیاز قهرمان شود.
گفتنی است، برگزاری مسابقات کشتی باچوخه به سالها پیش بر می گردد که در اسفراین چشمه ای پرآب به نام «زینل خان» وجود داشته که در آن زمان کشاورزان در روز جوشش آب (فروردین) به این محل رفته و کشتی باچوخه را برای انتخاب «پهلوان شهر» برگزار می کردند. «چوخه» نام نیم تنه ای است که پهلوانان بر تن می کنند.

بازگشت به خبرها