تاپ خبر۲۴:حجم سخنان و رفتارهای انتقادی محمود احمدی‌نژاد در ماه‌های گذشته رو به فزونی گذاشته؛ تاکیدهای چند‌باره‌ وی بر لزوم برگزاری انتخابات آزاد که وجه کامل تر آن را در مواضع اپوزیسیون نظام می توان یافت، انتقادهای تندی را در پی داشته است. به گزارش تاپ خبر۲۴ به نقل از شفاف ،محموداحمدی نژاد در ۸ […]

تاپ خبر۲۴:حجم سخنان و رفتارهای انتقادی محمود احمدی‌نژاد در ماه‌های گذشته رو به فزونی گذاشته؛ تاکیدهای چند‌باره‌ وی بر لزوم برگزاری انتخابات آزاد که وجه کامل تر آن را در مواضع اپوزیسیون نظام می توان یافت، انتقادهای تندی را در پی داشته است.

به گزارش تاپ خبر۲۴ به نقل از شفاف ،محموداحمدی نژاد در ۸ سال دوران ریاست جمهوری خود؛ همواره در چهره منتقد نظام و مسئولان آن ظاهر شده است وی بخصوص در سال پایانی دولت دهم ادعاهایی را مطرح می کند که وجه کامل تر آن را در مواضع اپوزیسیون نظام می توان یافت. سخنانی چون سلامت انتخابات و… موضوعاتی است که بیشتر از رسانه های اپوزیسیون قابل دریافت است.

هم‌زمان با تغییر رویکرد احمدی‌نژاد در باره عدالت، حقوق مردم و حکومت قانون و احترام به انتخاب مردم و مانند این‌ها حال این سوال در محافل سیاسی ایران به‌طوری جدی مطرح است کسی پرونده‌های فساد مالی اطرافیان خود را لاپوشانی می‌کند و کابینه خود را خط قرمز میخواند، در صف اول قانون شکنی ایستاده  و یا متهم اصلی پرونده کهریزک را تحت حمایت خود می‌گیرد انگیزه‌ وی از این حرف و حدیث‌های تازه او چیست؟ چرا احمدی‌نژاد این اواخر حرف‌هایی می‌زند که پیشتر از سوی اصلاح‌طلبان و حتی مخالفان جمهوری اسلامی مطرح می‌شد؟
از آنجایی که ماه های آخر هر دولت، ماه های ارائه کارنامه از سوی دولتمردان و ارزیابی آن از سوی کارشناسان، جریان های سیاسی و عموم مردم است، احمدی نژاد نیک می داند که کارنامه مقبولی در طول ۸ سال ریاست جمهوری اش بر جای نگذاشته است و برای پوشاندن این مسائل نیازمند حاشیه سازی است و به همین دلیل است که در آستانه انتخابات چند ماهی است که حاشیه سازی های محمود احمدی نژاد ، بیش از پیش شده است.

 وی هوشمندانه کارهایی می کند و حرف هایی می زند که صدای انتقاد و مخالفت نهادها و شخصیت های رسمی و غیررسمی حکومت را علیه خود بلند کند، احمدی نژاد طوری سخن می گوید که انگار همین امروز وارد رقابت های انتخاباتی شده و نقد قدرت می کند او تلاش دارد خلاء تشکیلاتی و مقبولیت در افکار عمومی ناشی از سوء مدیریت خود و کابینه‌اش را از این طریق جبران کند، یا گناه را به گردن دیگرانی چون مجلس، قوه قضاییه یا مجمع تشخیص بیندازد و در کل مجموعه  آن رفتارهایی که به او حالت اپوزیسیونی بدهد مد نظر قرار می دهد تا از این طریف خودش را اگر نه در حوزه قدرت حداقل در حوزه سیاست مطرح نگه دارد.

اظهارات و مواضع اخیر احمدی‌نژاد همان قدر که در داخل کشور با انتقادات فراوانی روبه رو می شود بسیار مورد توجه اپوزیسیون قرار می گیرد، حال این سوال پیش می آید که چرا احمدی نژاد مواضعی را بیان می کند که می توان آن مواضع را در کنار گروههای معاند و دنیای استکبار و  قرار داد؟

در همین ارتباط عوض حیدرپور عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وی قصد دارد به هر نحوی بازی انتخابات را ببرد، تصریح کرد: حاشیه سازی های اخیر احمدی نژاد که در برخی مواضع وی نمود پیدا می کند، بخشی از پروژه هوشمندانه او برای بردن انتخابات ۲۴ خرداد ۱۳۹۲ است.
وی با بیان اینکه پاسخ به این سؤال‌ها هرچه که باشد،  به این نکته اشاره کرد و ادامه داد: در آستانه انتخابات ریاست جمهوری قرار داریم و اکنون مشغله ذهنی احمدی‌نژاد و یارانش است، و اظهارات اخیر او که مورد توجه اپوزیسیون نیز قرار گرفته، می‌تواند چیزی جز تبلیغات انتخاباتی نباشد.

همچنین ناصر ایمانی تحلیل گر مسائل سیاسی در این ارتباط گفته: دولت بعضا مواضعی می گیرد که بیشتر شبیه موضع اپوزیسیون نظام است. مانند رویکردی که آقای رئیس جمهور در روز تاریخی مجلس داشتند. ( جلسه استیضاح وزیر کار در ۱۵ بهمن) ایشان در واقع شکل اپوزیسیون گرفتند و خودشان را به عنوان یک منجی قلمداد کردند و رسوا کننده فساد و چهره های دیگر نظام را به بع عنوان کسانی که متهم به فساد هستند نمایش دادند.

صادق زیبا کلام تحلیلگر مسائل سیاسی سه تفسیر متفاوت از موضع‌گیری‌های جدید احمدی‌نژاد بیان کرده؛ اول اینکه بگوییم مجموعه این مواضع، یک بازی طراحی‌شده برای ایجاد یک فضای رقابتی و نیز ایجاد نوعی اپوزیسیون نمایشی است؛ اپوزیسیونی که در انتخابات کارکرد داخلی دارد. تفسیر دوم این است که احمدی‌نژاد احساس کرده که در حال حذف شدن از دایره حاکمیت است و آینده‌‌ای ندارد؛ بنابراین با طرح این مباحث، درصدد ایجاد فضای لازم برای چانه‌زنی و امتیاز گرفتن است تا عمر سیاسی‌اش در نظام جمهوری اسلامی به پایان نرسد و  تفسیر سوم به نظر این جامعه‌شناس این است که احمدی‌نژاد با توجه به مجموعه شعارها و اقدامات اقتصادی‌اش، مثل پرداخت یارانه‌ها و شعارهای عدالت‌طلبانه، می‌تواند خاطره خوبی از خودش به جای بگذارد و این خاطره در افکار عمومی، سرمایه‌‌ای می‌شود برای تداوم حضور سیاسی او.

با این حال گرچه هنوز مشخص نیست چه کسانی در انتخابات شرکت خواهند کرد و گزینه احتمالی دولت در انتخابات چه کسی است اما لحن کلام او و چالش‌هایی که مرتبا برای نظام جمهوری اسلامی از سوی او ایجاد می‌شود حاکی ازآن است که احمدی‌نژاد و یارانش بر آنند تا پس از خرداد ۹۲ هم‌چنان در صحنه سیاسی حضور داشته باشند – تا سیر وقایع چگونه باشد.