تاپ خبر۲۴: وزیر نفت با تاکید بر ضرورت حضور ایران در اوپک گفت: اگر چه تصمیم اخیر اوپک نظر ما را تامین نکرده است اما ارتباط با این سازمان باید تداوم داشته باشد. به گزارش تاپ خبر۲۴ به نقل از  ایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت (MOP)، بیژن زنگنه در گفتگوی زنده تلویزیونی برنامه ” گفتگوی خبری” […]

تاپ خبر۲۴: وزیر نفت با تاکید بر ضرورت حضور ایران در اوپک گفت: اگر چه تصمیم اخیر اوپک نظر ما را تامین نکرده است اما ارتباط با این سازمان باید تداوم داشته باشد.
به گزارش تاپ خبر۲۴ به نقل از  ایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت (MOP)، بیژن زنگنه در گفتگوی زنده تلویزیونی برنامه ” گفتگوی خبری” که چهارشنبه (۱۵ بهمن ماه) از شبکه شش سیما (شبکه خبر) پخش شد به تشریح کاهش قیمت نفت پرداخت و دلیل اصلی کاهش قیمت نفت را عوامل بنیادین بازار (عرضه و تقاضا) عنوان کرد و گفت : مازاد عرضه در بازار نسبت به تقاضا دلایل اصلی کاهش قیمت نفت طی ماههای اخیر بوده است.

وی با بیان این که برآورد موسسات بین المللی و از جمله اوپک که درباره آن اتفاق نظر وجود دارد این است که در ۶ ماهه اول نخست سال ۲۰۱۵ حدود ۲ میلیون بشکه مازاد عرضه نسبت به تقاضا وجود دارد، افزود: این موضوع سبب کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی شد ضمن این که بر آوردها در ماههای اوت (سپتامبر) ۲۰۱۴ حاکی از این موضوع بود و قیمت ها در بازار شروع به کاهش کرد.

زنگنه با تاکید براین که شکی نیست که دلیل اصلی کاهش قیمت نفت عوامل بنیادین بازار بوده است، افزود: البته شکی هم نیست که عوامل سیاسی در تداوم این وضعیت تاثیرگذار بوده است این که چند درصد بوده است کسی نمی تواند درباره آن صحبت کند.

وزیر نفت با اشاره به این که آقای اوباما، رئیس جمهور آمریکا چندی پیش به صراحت اعلام کرده که کاهش قیمت نفت به دلیل اراده سیاسی بوده است، اظهار کرد: در این زمینه وی اعلام کرد که رشد اقتصادی روسیه با کاهش قیمت نفت دچار بحران شده است و آمریکا از این طریق توانسته است به این کشور بر سر موضوع کریمه و اوکراین فشار وارد کند.

وی با بیان این که البته درباره ایران به صورت مستقیم اظهار نظری صورت نگرفته است، گفت: البته ما فکر می کنیم آمریکا و هم پیمانانش این قصد را داشتند که به ایران  نیز ضربه وارد کنند.