تاپ خبر۲۴: وزیر جهاد کشاورزی در حاشیه کنفرانس دوسالانه اقتصاد کشاورزی به لزوم توسعه بورس کالا در بخش کشاورزی و تسری سیاست قیمت تضمینی به کل کالاهای کشاورزی اشاره کرد. به گزارش تاپ خبر۲۴ از روابط عمومی و امور بین الملل بورس کالای ایران و به نقل از سنا، مهندس محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی […]

تاپ خبر۲۴: وزیر جهاد کشاورزی در حاشیه کنفرانس دوسالانه اقتصاد کشاورزی به لزوم توسعه بورس کالا در بخش کشاورزی و تسری سیاست قیمت تضمینی به کل کالاهای کشاورزی اشاره کرد.

به گزارش تاپ خبر۲۴ از روابط عمومی و امور بین الملل بورس کالای ایران و به نقل از سنا، مهندس محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی در حاشیه کنفرانس دوسالانه اقتصاد کشاورزی، درباره نقش بورس کالا در رونق اقتصاد کشاورزی گفت: ایران هنوز نتوانسته از ظرفیت های بورس کالا در بخش کشاورزی استفاده ببرد در حالیکه به عنوان مثال بورس شیکاگو از یک سابقه دیرین و تاریخی در این عرصه برخوردار است. وی افزود: در کشور ما بورس کالا در ارتباط با بخش کشاورزی آنطور که شایسته است، فعال نشده است در صورتیکه در دنیا بورس کالاهای کشاورزی فعالیت جدی در این عرصه دارند.
وی در ادامه افزود: امروزه عمده کالاهای کشاورزی در بورس های مهم جهانی معامله می شوند، البته ما نتوانستیم از این سازو کار آنطور که باید و شاید استفاده کنیم.
وزیر جهاد کشاورزی به قانون برنامه ۵ ساله پنجم توسعه به عنوان راهکاری برای آزادسازی ظرفیت های بورس کالا اشاره کرد و گفت: در قانون برنامه ۵ ساله پنجم بحث قیمت تضمینی به جای خرید تضمینی وارد بورس کالاهای کشاورزی شد که از سال گذشته در ارتباط با جو و ذرت عملیاتی شد و امسال هم آنرا در سطح کشور تعمیم دادیم.
حجتی در پایان این گفتگو ابراز امیدواری کرد که این روش روز به روز توسعه داده شود و سایر محصولات کشاورزی نیز با همین روش در بستر بورس کالا مورد معامله قرار بگیرند.