در حالیکه مصوب شده بود قیمت پرتقال کیلویی ۱۵۰۰ تومان و سیب ۱۶۰۰تومان با نظارت سازمان حمایت در ایام عید عرضه شود اما در حال حاضر قیمت‌ این میوه‌ها دو برابر شده و سایر میوه‌ها نیز افزایش داشته است. به گزارش تاپ خبر۲۴ به نقل از فارس،‌ طی یک هفته گذشته قیمت انواع مرکبات در […]

در حالیکه مصوب شده بود قیمت پرتقال کیلویی ۱۵۰۰ تومان و سیب ۱۶۰۰تومان با نظارت سازمان حمایت در ایام عید عرضه شود اما در حال حاضر قیمت‌ این میوه‌ها دو برابر شده و سایر میوه‌ها نیز افزایش داشته است.

به گزارش تاپ خبر۲۴ به نقل از فارس،‌ طی یک هفته گذشته قیمت انواع مرکبات در بازار دو برابر افزایش یافته و قیمت سایر میوه‌ها نیز افزایش زیادی داشته است. پیش از این ستاد کنترل تنظیم بازار مصوب کرده بود با ذخیره‌سازی ۱۰۰هزار تن میوه در کشور و توزیع تدریجی آن در ایام عید قیمت در بازار متعادل شود. مصوب شده بود هر کیلوگرم پرتقال ۱۵۰۰ و سیب ۱۶۰۰تومان در بازار عرضه شود.

گزارش میدانی خبرنگار فارس حاکی است در سطح شهر تهران یک کیلوگرم پرتقال ۳۲۰۰تومان، سیب۲۵۰۰تومان، کیوی ۲۵۰۰تومان، موز ۵۵۰۰تومان، عرضه می‌شود.

همچنین قیمت گوجه‌فرنگی نیز به کیلویی ۴۵۰۰تومان رسیده است.

گزارش خبرنگار فارس حاکی است قیمت میوه در شهرهای کشور نیز افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته است بر اساس این گزارش در سطح شهر اردبیل قیمت پرتقال تامسون ۳۰۰۰تومان، سیب قرمز ۲۰۰۰تومان، لیموشرین ۲۰۰۰تومان، گوجه‌فرنگی ۵۰۰۰تومان و موز ۵۵۰۰تومان و کیوی ۳۰۰۰تومان به فروش می‌رسد. در این میان قیمت انواع سبزی نیز رشد چشمگیری داشته است، در سطح شهر اردبیل قیمت یک کیلو کاهو ۳۵۰۰تومان، کلم ۲۰۰۰تومان ، خیار ۳۵۰۰تومان و سبزی خوردنی نیز کیلویی ۲۰۰۰تومان به فروش می‌رسد.

به نظر می‌رسد در تعطیلی ایام نوروز نظارت بر قیمت محصولات نیز تعطیل شده است، یکی از فروشندگان میوه به خبرنگار فارس، گفت: یک کیلوگرم کاهو را ۹۰۰تومان از میادین تره‌بار خریداری می‌کند و به قیمت ۳۵۰۰تومان به مردم می‌فروشد.

همچنین بر اساس فاکتور ارائه شده قیمت یک کیلوگرم سیر خریداری شده از میدان تره‌بار ۶۵۰۰تومان بود که به قیمت ۱۰۰۰۰تومان توسط این فروشنده به فروش می‌رفت.

پیش از این سازمان تعزیرات تأکید کرده بود که در ایام عید به قیمت میوه‌های عرضه شده در بازار نظارت جدی خواهد داشت تا با نرخ مصوب به فروش رود اما در این میان عدم نظارت بر توزیع کافی میوه‌ها نیز دلیل دیگری بر افزایش قیمت بوده است.

علی حاج‌فتحعلی دبیر اتحادیه بارفروشان در خصوص دلیل افزایش قیمت میوه در بازار به خبرنگار فارس گفت: توزیع میوه‌ها از سردخانه‌های کشور به بازار طی چند روز گذشته تعطیل بوده است و به همین دلیل عرضه در بازار کمتر شده و قیمت بالا رفته است.

حاج فتحعلی در خصوص دلیل تعطیلی توزیع میوه گفت: به هر حال کارگران سردخانه‌ها در ایام عید تمایل دارند در کنار خانواده‌هایشان باشند و به این دلیل توزیع در طی چند روز گذشته متوقف شده بود اما از فردا توزیع دوباره میوه آغاز خواهد شد اما عامل سومی نیز برای دلیل افزایش قیمت میوه به ویژه مرکبات متصور است و آن فسادپذیری این میوه‌ها به دلیل آبدار بودن آن است. پیش از این کارشناسان هشدار داده بودند که به دلیل آبدار بودن مرکبات امسال که حتی وزن آنها در برخی موارد بیش از ۱٫۳کیلوگرم بود احتمال فساد آنها را بیشتر می‌کند.

آنها گفته بودند در یک ماه مانده به ایام عید مرکبات انبار شده در سردخانه‌ها بالاجبار باید به بازار بیایند اما امکان نگهداری آن بعد از عید نخواهد بود و به همین دلیل قیمت مرکبات در چند روز مانده به عید پایین‌تر اما بعد از عید بالاتر خواهد رفت.

به هر حال سریال تکراری تعطیلی نظارت بر بازار همچنان ادامه دارد و به رغم اینکه در سال جاری از مزیت نسبی زیادی نسبت به سالهای گذشته در تولید میوه برخوردار هستیم تا جایی که واردات میوه برخلاف سال‌های گذشته وجود نداشت اما این حلاوت و شیرینی در غیاب نظارت‌ بر قیمت‌ها و توزیع باز هم به کام مردم تلخ شد اما امیدواریم با آغاز به کار ادارات مأموران تعزیراتی و متولیات توزیع به فکر مردم باشند.