تاپ خبر۲۴:رئیس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی از تهیه سند راهبردی بانکداری اسلامی خبر داد و گفت: این سند بزودی در اختیار بانک مرکزی قرار می گیرد، زیرا قانون بانکداری بدون ربا، قانون جامع و کاملی برای تحقق اهداف بانکی کشور نیست. علی دیواندری روز دوشنبه در نشست خبری برگزاری بیست و ششمین همایش […]

تاپ خبر۲۴:رئیس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی از تهیه سند راهبردی بانکداری اسلامی خبر داد و گفت: این سند بزودی در اختیار بانک مرکزی قرار می گیرد، زیرا قانون بانکداری بدون ربا، قانون جامع و کاملی برای تحقق اهداف بانکی کشور نیست.

علی دیواندری روز دوشنبه در نشست خبری برگزاری بیست و ششمین همایش سالیانه سیاست های پولی و ارزی، بانکداری بدون ربا را کف بانکداری اسلامی برشمرد و افزود: پژوهشکده در این زمینه مطالعاتی انجام داده است که باید در سطح دولت و بانک مرکزی درباره آن تصمیم گیری شود.
وی اظهارداشت: در این سند راهبردی انتظارات نظام بانکی کشور برای پیاده سازی بانکداری اسلامی و بانک مرکزی در آن تبیین شده و ابلاغ خواهد شد.
دیواندری تصریح کرد: تلاش داریم این سند برای سالهای ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ عملیاتی شود زیرا باید از کنترل بخش نظارتی بانک مرکزی و فیلترهای نظارت شرعی عبور کرده تا قابلیت ابلاغ پیدا کند.
** طرح مبنا گامی برای ارایه خدمات بانکداری الکترونیک
وی یکی دیگر از اقدام های پژوهشکده پولی و بانکی را اقدامات زیربنایی در بانکداری الکترونیک عنوان کرد و گفت: یک اقدام زیربنایی در بانکداری الکترونیکی با همکاری شرکت ملی خدمات و بانک های کشور با عنوان طرح مبنا آغاز شده است.
به گفته دیواندری، مدل های جدید کسب و کار در گروه پژوهشی بانکداری الکترونیک پژوهشکده نیز در حال بررسی و انجام است.
** تنگنای اعتباری و چسبندگی نرخ های سود دو چالش نظام بانکی
رئیس پژوهشکده پولی و بانکی دو چالش مهم نظام بانکی را تنگنای اعتباری و چسبندگی نرخ‌های سود دانست و افزود: سال گذشته بررسی مشکل تنگنای اعتباری در سیستم بانکی آغاز شد و در سال جاری ادامه خواهد یافت.
وی چسبندگی نرخ های سود به سمت بالا در سپرده گیری های بانکی که مربوط به حوزه تنگنای اعتباری است را از دیگر مشکلات برشمرد و اضافه کرد: بانک ها دچار مشکلات نقدینگی هستند که باید از این مشکلات فاصله بگیرند و تا حد ممکن تقویت شوند.
** بررسی شفافیت ترازنامه بانک ها توسط حاکمیت شرکتی
وی از آغاز به‌ کار گروه حاکمیت شرکتی و بررسی شفافیت ترازنامه بانک ها خبرداد و گفت: هدف این است به بانک‌ها برای تدوین صورت‌های مالی استاندارد کمک شود تا مسائل مبتنی بر ریسک در نظام بانکی برطرف شود.
رئیس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی ادامه داد: در سالهای ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ تمرکز بر روی محور استرس تست جهت سنجش میزان سلامت نظام بانکی از نظر مطالبات معوق و پایدار است و در این زمینه گزارش های منظمی تهیه شده است.
وی افزود: یکی از آن گزارش های پیش بینی نرخ تورم است که برای نخستین بار به صورت مشترک با همکاری معاونت اقتصادی بانک مرکزی منتشر شد ، درحالی که در گذشته این کار توسط پژوهشکده پولی و بانکی انجام می شد.
وی گزارش های ثبات مالی، نیازمندی ها و مشکلات بنگاه های اقتصادی کلان، نقطه نظرات نخبه ها و صاحب نظران اقتصادی را در دستور کار این پژوهشکده اعلام کرد.
این مقام مسئول تصریح کرد: انجام پژوهش های کاربردی و دارای اهمیت برای نظام بانکی و بانک مرکزی را در دستور کار قرار داده ایم تا پژوهشکده به سمت فعالیت های کاربردی در کنار انجام تحقیقات بنیادی سوق داده شود.
دیواندری درباره برگزاری بیست و ششمین همایش سالیانه سیاست‌های پولی و ارزی که چهارم و پنجم خردادماه امسال در تهران برگزار می شود، گفت: تاکنون ۹۰ مقاله علمی استاندارد به دبیرخانه برگزاری این همایش ارسال شد که از این تعداد ۲۷ مقاله در قالب پوستر و سخنرانی ارایه می شود.
به گفته وی، تبیین رابطه نظام بانکی با اقتصاد مقاومتی، هماهنگی بازار پولی و مالی و تک نرخی کردن ارز از جمله محورهای مورد بحث دراین همایش است.
وی اضافه کرد: همچنین در این همایش ۳۷ مسئول و کارشناس برجسته اقتصادی و نظام بانکی حضور خواهند یافت و در حاشیه این همایش از تعدادی پیشکسوتان صاحب نام اقتصادی معرفی و تقدیر می شود.