تاپ خبر۲۴: سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) از طرح جدید سازمان ملل متحد که بر ترویج فرصت های شغلی مناسب برای جوانان در اقتصاد کشاورزی و روستایی در کشورهای مختلف جهان از جمله ایران تمرکز دارد، استقبال کرد و هدایت آن را بر عهده گرفت. به گزارش تاپ خبر ۲۴ به نقل از […]

تاپ خبر۲۴: سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) از طرح جدید سازمان ملل متحد که بر ترویج فرصت های شغلی مناسب برای جوانان در اقتصاد کشاورزی و روستایی در کشورهای مختلف جهان از جمله ایران تمرکز دارد، استقبال کرد و هدایت آن را بر عهده گرفت.

به گزارش تاپ خبر ۲۴ به نقل از دفتر نمایندگی فائو در جمهوری اسلامی ایران، این طرح به رهبری سازمان بین المللی کار (ILO) و همکاری ۱۹ سازمان بین المللی دیگر توسعه یافته و متعهد می شود که تاثیر سیاست های اشتغال جوانان را افزایش یافته و درعین حال، اقدامات خود را در زمینه اشتغال مناسب برای زنان و مردان جوان در سطح جهانی گسترش دهد.
براساس آخرین گزارش ها، ۲۴ درصد از کارگران فقیر در جهان را جوانان تشکیل می دهند. این وضعیت به ویژه در آفریقا که بیش از ۷۰ درصد جوانان با روزی دو دلار و یا کمتر زندگی می کنند، بیشتر مشاهده شده است.
بنا بر این گزارش در سال ۲۰۱۴، از حدود ۲۰۰ میلیون نفر بیکار، ۳۷ درصد ( معادل۷۳ میلیون نفر) بین سنین ۱۵ تا ۲۴ بوده اند.
از این رو، سازمان ملل متحد با ارائه طرح جدید و جهانی خود در نظر دارد تا با افزایش اقدامات ضروری در میان سازمان های وابسته به ملل متحد و تمامی بخش های اقتصاد جهانی، معضل بیکاری جوانان را در بالاترین سطح خود مورد توجه قرار دهد.
در این زمینه فائو هدایت تلاش های جهانی در یکی از این ۸ حوزه را که به نقش جوانان در اقتصاد روستایی اختصاص دارد، بر عهده گرفته است.
بریو ندیسل، معاون مدیر بخش حمایت اجتماعی فائو در این باره گفت: امکان ریشی کنی فقر و گرسنگی با وجود فرصت ها و شرایط نامناسب فراروی اشتغال جوانان جهان به ویژه در مناطق روستایی است، عملا امکان پذیر نخواهد بود.
وی با اشاره به اینکه طرح جدید سازمان ملل در راستای دستیابی به اهداف توسعه پایدار ۲۰۳۰ است، افزود: در میان ۱۷ هدف توسعه پایدار که به تازگی توسط جامعه بین المللی تصویب شده است، هدف هشتم به صراحت از “رشد اقتصادی پایدار و فراگیر، استخدام و شغل مناسب برای همگان” سخن گفته است.
تا کنون در بسیاری از نقاط جهان، اشتغال و فرصت های کارآفرینی برای زنان و مردان جوان بسیار محدود بوده است. به خصوص کسانی که در مناطق روستایی کشورهای در حال توسعه و در شرایط نامناسب اقتصادی زندگی می کنند، از کیفیت کار و دستمزد کمتری برخوردار می شوند.
اگرچه بیشتر جوانان روستایی در اقتصاد غیر رسمی به عنوان نیروی کار خانوادگی، کشاورزان سنتی (معیشتی)، کارآفرینان خرد مبتنی بر اقتصاد خانوار و یا کارگران غیر ماهر مشغول به کار هستند، اما به طور معمول دستمزد کمی دارند و قراردادهای کاریشان فصلی است. در نهایت به دلیل عدم امنیت شغلی و شرایط کاری استثمار گونه، ناگزیر به مهاجرت به نقاط شهری و یا خارج از کشور می شوند.
بنابر گزارش فائو، حدود ۱٫۲ میلیارد جوان در جهان زندگی می کنند که بیشتر از ۱۴ درصد از جمعیت جهان را تشکیل می دهند. به طور تقریبی ۸۸ درصد از این جوانان در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند و انتظار می رود که این آمار در طول دهه های آینده افزایش یابد. قاره آسیا ۶۰ درصد از جمعیت جوانان جهان را در خود جای داده است در حالی که تنها ۱۸ درصد از این افراد در قاره آفریقا زندگی می کنند. در آفریقا ۶۱ درصد از کل جمعیت در گروه سنی زیر ۲۴ سال قرار دارند. از این رو فائو تاکید می کند که تلاش های بیشتری باید در جهت ادغام جوانان در اقتصاد روستایی صورت گیرد تا امنیت غذایی و معیشت پایدار در این مناطق بهبود یابد.
امروزه بیشترین مواد غذایی در جهان توسط کشاورزان سالخورده و خرد در کشورهای در حال توسعه تولید می شود. این در حالی است که ظهور نسل جدیدی از تولیدکنندگان مواد غذایی که نیازمند دسترسی به روش ها و فن آوری های جدید داشته باشند، ضروری به نظر می رسد. نسلی که بتواند تغذیه جمعیت رو به رشد جهان را تامین و از محیط زیست نیز محافظت کند.