تاپ خبر۲۴: سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در تازه ترین گزارش آماری خود اعلام کرد، تولیدات جهانی چوب در سال ۲۰۱۴ به بیشترین میزان پس از رکود اقتصادی جهان در سال ۲۰۰۸-۲۰۰۹ رسید. به گزارش دفتر نمایندگی فائو در جمهوری اسلامی ایران، تولید چوب از جمله چوب گرد صنعتی، الوار، پانل های چوبی، […]

تاپ خبر۲۴: سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در تازه ترین گزارش آماری خود اعلام کرد، تولیدات جهانی چوب در سال ۲۰۱۴ به بیشترین میزان پس از رکود اقتصادی جهان در سال ۲۰۰۸-۲۰۰۹ رسید.

به گزارش دفتر نمایندگی فائو در جمهوری اسلامی ایران، تولید چوب از جمله چوب گرد صنعتی، الوار، پانل های چوبی، خمیر کاغذ و کاغذ به طور متوسط در سال ۲۰۱۴ بین ۱ تا ۵ درصد افزایش یافته و به بیش از سطح قبل از رکود اقتصادی در سال ۲۰۰۷ رسید. این در حالی است که نرخ رشد تولید این محصولات، در آسیا پاسیفیک، آمریکای لاتین و حوزه کارائیب در سال ۲۰۱۴ بیشتر از نقاط دیگر جهان بود.
تایس لینهراس ژوونال، مدیر بخش اقتصاد جنگل فائو در این باره گفت:”تا پیش از این صنایع چوب، متأثر از رکود اقتصادی جهان در سال ۲۰۰۸-۲۰۰۹ بود. اما اکنون شاهد بیشترین نرخ رشد در صنایع جهانی چوب طی ۵ سال اخیر هستیم. رشد تولید صنایع چوب در جهان نه تنها در اقتصاد کشورها نقش مهمی دارد بلکه در رفاه و معیشت میلیون ها نفر از مردم سراسر جهان که زندگیشان وابسته به جنگل است می تواند تاثیرات بسزایی داشته باشد.”
فائو سالنامه آماری ای را درباره تولیدات جنگل به صورت سالانه منتشر می کند که هدف از آن ارائه اطلاعات و ابزار مورد نیاز درباره ارزیابی سهم صنعت چوب در اقتصاد جهانی و ملی و همچنین توسعه پایدار است و به منظور بهبود وضعیت جنگلداری و سیاستگذاری های کلی مربوط به جنگل تهیه و تنظیم می گردد.

افزایش بی سابقه تولید پلت چوبی (هیزم)
براساس آخرین داده های منتشر شده توسط فائو، طی سال ۲۰۱۴ در مقایسه با سال قبل از آن (۲۰۱۳) تولید پلت چوبی (هیزم) که از آن به عنوان سوخت استفاده می شود، با ۱۶ درصد افزایش به بالاترین سطح خود معادل ۲۶ میلیون تن افزایش یافت. در سال ۲۰۱۴، نرخ تولیدی پلت های چوبی در اروپا با ۶۰ درصد و در آمریکای شمالی با ۳۰ درصد افزایش مواجه بوده است. در این میان، اروپا تاکنون بزرگ ترین مصرف کننده این محصول با ۷۸ درصد به شمار می آید در حالی که در آمریکا این نرخ تنها به ۱۲ درصد می رسد.
در سال ۲۰۱۴، تجارت پلت های چوبی از آمریکای شمالی به اروپا به ویژه انگلستان با افزایش ۲۵ درصدی در مقایسه با سال گذشته روبه رو شد. در آسیا نیز تولید و مصرف پلت های چوبی در سال ۲۰۱۴ نسبت به سال گذشته دو برابر شد.
در همین سال، کره شمالی به عنوان چهارمین وارد کننده پلت های چوبی بعد از آمریکا، دانمارک و ایتالیا شناخته شده است که در نهایت به افزایش تولید پلت های چوبی در بسیاری از کشورهای منطقه از جمله، ویتنام، چین و تایلند منجر می شود. پلت های چوبی توسط اروپا و سایر کشورها مانند کره جنوبی و ژاپن با هدف رسیدن به انرژی های تجدیدپذیر استفاده می شود. از سال ۲۰۰۸ تاکنون تقاضا برای پلت های چوبی به عنوان منبع انرژی سبز افزایش چشم گیری داشته است و انتظار می رود تا بیشتر کشورهای متعهد برای کاهش تاثیرات تغییر آب و هوا، مصرف این سوخت را افزایش دهند.

رشد تولید پنل های چوب و الوار
بنابر گزارش فائو ، تولید و مصرف پنل های چوب و الوار همواره به رشد سریع خود ادامه می دهند و تولیدات جهانی این محصولات به ترتیب به ۵ درصد و ۴ درصد افزایش یافته است. پنل های چوبی اولین محصولاتی بودند که رشد سریع تولید را تجربه کردند. افزایش بی سابقه و مداوم تولید پنل های چوبی در آسیا پاسیفیک به ویژه چین که ۴۹ درصد بوده، باعث شد تا نرخ رشد تولید این محصولات در فاصله سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ در آسیا پاسیفیک به ۶۲ درصد افزایش پیدا کند در حالی که در دیگر نقاط جهان با رشد ۹ درصدی همراه بود.

ادامه رشد بازار کاغذ در چین
در حالی که تولید کاغذ در اروپا با رکود مواجه شده است، طی سال ۲۰۱۴ در شمال آمریکا تولید این محصول کاهش پیدا کرد، با این وجود تولید کاغذ در آفریقا، آمریکای لاتین و آسیا پاسیفیک افزایش یافته است. پس از کاهش اندک تولید کاغذ در چین طی سال ۲۰۱۳ ، تولید، مصرف و تجارت این محصول در چین و آسیا پاسیفیک رشد خود را از سر گرفته است.

آمریکای جنوبی؛ بازیگر جدید در بازار جهانی خمیر چوب
آمریکای جنوبی به تدریج به عنوان بزرگترین صادرکننده پیشرو خمیر چوب در جهان توانسته است با تاسیس کارخانجات خمیر چوب در بزریل، شیلی و اروگوئه، ۳۰ درصد از صادرات خمیر چوب جهان را در سال گذشته تامین کند. در سال ۲۰۱۴، برزیل در تولید فایبر فرنیش -ضایعات کاغذی، سایر خمیر الیاف و خمیر چوب مورد استفاده برای تولید کاغذ- برای اولین بار از کانادا پیشی گرفت و بعد از کشورهای آمریکا، چین و ژاپن به عنوان چهارمین کشور بزرگ تولید کننده این محصول شناخته شد.