تاپ خبر۲۴:مدیران مراکز علمی شیعیان در هندوستان، عملکرد آستان قدس رضوی در حوزه فرهنگی را قوی و تاثیرگذار دانسته و به لزوم ارتباط هرچه بیشتر با این مجموعه تاکید کردند. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان قدس رضوی، جمعی از مدیران مراکز علمی شیعیان هندوستان پس از زیارت بارگاه منور حضرت ثامن الحجج(ع) با عملکرد مجموعه […]

تاپ خبر۲۴:مدیران مراکز علمی شیعیان در هندوستان، عملکرد آستان قدس رضوی در حوزه فرهنگی را قوی و تاثیرگذار دانسته و به لزوم ارتباط هرچه بیشتر با این مجموعه تاکید کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان قدس رضوی، جمعی از مدیران مراکز علمی شیعیان هندوستان پس از زیارت بارگاه منور حضرت ثامن الحجج(ع) با عملکرد مجموعه آستان قدس رضوی در حوزه های مختلف آشنا شدند.
سید نکیر رضا، مدیر مرکز علمی شیعیان در دهلی نو گفت: مدیران و مسئولان این آستان با خلوص نیت سعی کرده‌اند تا امکانات و شرایط مناسبی برای رفاه حال زائران فراهم کنند و خدمات ارزشمندی را با عشق و ارادت ناب و خالصانه به زائران حضرت رضا(ع) عرضه کنند.
وی با اشاره به این که کارهای عمرانی و زیربنایی بسیار وسیع و گسترده‌ای در اماکن متبرکه صورت گرفته، افزود: فعالیت‌های عمرانی و خدماتی، ساخت و سازها و پروژه‌های عمرانی صورت گرفته، بسیار قابل تحسین است .
وی افزود: به برکت حضرت علی بن موسی الرضا(ع) و تکیه بر دانش و تلاش، این توسعه همه جانبه در مجموعه آستان قدس رضوی به وجود آمده است.
مدیر مرکز علمی شیعیان در دهلی نو گفت: ایران و هندوستان مشترکات و پیوندهای فرهنگی و عقیدتی بسیاری با یکدیگر دارند و آثار و شواهد تاریخی موجود نشان از مشترکات دو قوم ایرانی و هندی است.
وی اظهار داشت: این روابط در عرصه‌های فرهنگی چنان عمیق، غنی، صمیمانه، پربار و شکوهمند است که دستاوردهای آن، مرزهای هر دو کشور را در نوردیده، و فرهنگ و تمدن بشری را تحت تأثیر قرار داده است.
وی بیان کرد: وجود بناهای تاریخی و آثار و برکات موقوفه حضرت رضا(ع)، نشان از حضور فرهنگ وتمدن ایران در این کشور است.
نکیررضا عنوان کرد: موزه‌های حرم مطهر به‌ ویژه قرآن‌های منسوب به ائمه اطهار(ع) بسیار جالب توجه بودند.
حضرت رضا(ع) چشمه جوشان هدایت و کرامت
سید آفاق یکی دیگر از مدیران مدرسه شیعیان از لکهنو هندوستان گفت: خیلی خوشحالم که توفیق زیارت این امام بزرگوار را کسب کرده‌ام و میهمان مکان مقدسی شده‌ام که صاحب خانه، حضرت رضا(ع) است.
وی افزود: به‌راستی اگر ما قدر امام رضا(ع) را بدانیم و از این چشمه جوشان هدایت و کرامت استفاده کنیم، لبریز از سعادت خواهیم شد.
وی گفت: بازدید از موزه و دیدن آثار استاد فرشچیان بسیار دیدنی و جذاب بود به‌ویژه تابلو عصر عاشورا که بیان کننده اعتقادات و احساسات نقاش است که تکیه بر باورهای درونی‌ و اعتقادی او دارد.

حضور موثر آستان قدس رضوی در محمودآباد هند
سید محمد مزمل یکی دیگر از شیعیان اردو زبان بمبئی هندوستان با ابراز خوشحالی از این که توفیق زیارت حضرت رضا(ع) را کسب کرده عنوان کرد: زمانی که عازم سفر شدیم بسیاری از عاشقان اهل بیت(ع) به من التماس دعا گفتند و آرزوی بسیاری از شیعیان هند زیارت این امام همام(ع) بود.
وی گفت: زائران اردو زبان بسیاری به این مکان مشرف می‌شوند و از برنامه‌های فرهنگی این مکان بهره می‌برند و وجود این ارتباط، ثمرات معنوی زیادی را برای شیعیان این کشور به همراه خواهد داشت.
مزمل با اشاره به این که شیعیان در سراسر جهان مشکلات فراوانی دارند عنوان کرد: وجود این ارتباط ما را به یکدیگر نزدیک‌تر خواهد کرد و به سمت رفع مشکلات و همبستگی سوق خواهد داد.
وی با بیان این که آستان قدس رضوی کارهای فرهنگی گسترده و خوبی انجام داده است، ادامه داد: امیدواریم این آستان مقدس بتواند اقدامات خود را فراتر از ایران اسلامی گسترش دهد و افراد زیادی از سراسر جهان از این ثمرات و برکات بهره‌مند شوند.
وی اشاره کرد: هندوستان دومین کشور شیعه نشین جهان است و زمینه گسترش فرهنگ رضوی در آنجا بسیار مهیا است.
وی به کتابخانه راجه محمود آباد در هند اشاره کرد و گفت: این کتابخانه دارای یازده هزار نسخه کتاب می‌باشد و در حال حاضر توسط دولت محلی هند اداره می‌شود که آستان مقدس امام رضا(ع) جدیدا کار میکروفیلم را در این کتابخانه راه‌اندازی کرده است.
این مدیر مرکز علمی در هند با اشاره به این که توسعه حرم مطهر با دقت و ظرافت خاصی صورت گرفته، افزود: بازدید خوبی بود و ما در اینجا شاهد اقتدار شیعه بودیم و نقاط قوت خوبی را مشاهده کردیم.