تاپ خبر۲۴ : وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به دست یابی به توافق هسته ای کشورمان با پنج قدرت جهانی، خواستار آمادگی مسئولان برای مدیریت مطالبات انتظاری جامعه شد. به گزارش تاپ خبر۲۴ به نقل از شادا، علی طیب نیا که در مراسم معارفه معاون جدید امور حقوقی و مجلس وزارت اقتصاد و […]

تاپ خبر۲۴ : وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به دست یابی به توافق هسته ای کشورمان با پنج قدرت جهانی، خواستار آمادگی مسئولان برای مدیریت مطالبات انتظاری جامعه شد.
به گزارش تاپ خبر۲۴ به نقل از شادا، علی طیب نیا که در مراسم معارفه معاون جدید امور حقوقی و مجلس وزارت اقتصاد و رییس جدید سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی سخن می گفت، اظهار داشت: موفقیت چشمگیر جمهوری اسلامی در مذاکرات هسته ای با قدرت های بزرگ جهانی جز با حمایت های مقام معظم رهبری، مدیریت هوشمندانه رییس جمهور و پشتیبانی قاطع ملت از دولتمردان به دست نمی آمد.
وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: ملت ایران طی چند سال اخیر شرایط سختی را تحت فشار رکود، تورم و بیکاری تحمل کردند، اما اگر همین ایستادگی و مقاومت نبود، امروز در مذاکرات نمی توانستیم این چنین قاطع در برابر زیاده خواهی ها ایستادگی کنیم.
وی گفت: همچنین اگر قدرت های جهانی به چشم خود شاهد مدیریت هوشمندانه اقتصادی دولت یازدهم در ۲ سال گذشته در زمینه کنترل رکود تورمی و مثبت شدن رشد اقتصادی نبودند، امروز به سادگی حاضر به عقب نشینی از مواضع خود نمی شدند.
طیب نیا تصریح کرد: شما خودتان شرایط امروز را با سه سال قبل مقایسه کنید؛ هر روز شاهد تلاطم در بازارهای مختلف بودیم، تورم از مرز ۴۰ درصد عبور کرده بود، رشد اقتصادی منهای شش درصد داشتیم و همچنین رشد منفی سرمایه گذاری همراه با نرخ فزاینده بیکاری که وضعیت شکننده ای در کشور ایجاد کرده بود، در این حال، دولت یازدهم موفق شد در عین پابرجا بودن تحریم ها و حتی کاهش شدید قیمت نفت، اقتصاد کشور را به ساحل ثبات و آرامش برساند.
وی یادآور شد: اگر چه هنوز شرایط رکودی برطرف نشده و با وضعیت مطلوب، فاصله نسبتا زیادی داریم، اما مقاومت ما و مدیریت تحریم ها به دشمنان فهماند که دیگر نمی توانند از طریق تحریم به اهداف خودشان برسند.
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: بعد از توافق، چند ماه زمان نیاز داریم تا پس از طی مراحل اجرایی از سوی ایران و غرب، آثار برداشته شدن تحریم ها به طور کامل خود را نشان دهد، این در حالی است که مردم خسته از فشارهای چند سال اخیر، انتظار دارند به سرعت مشکلات اقتصادی کشور مرتفع شود.
طیب نیا افزود: مردم می گویند مشکلات چند سال اخیر ناشی از فشارهایی خارج از اراده دولت بوده و هم اکنون زمان حل مشکلات فرا رسیده است؛ با این تفاسیر، هم اکنون در شرایطی بسر میبریم که هنوز اتفاقی به طور عملی در عرصه اقتصاد کشور رخ نداده، ولی انتظارات به یکباره افزایش یافته است.
وی گفت: از سویی همان طور که قبلا هم بارها گفته شده، اقتصاد ما، با و بدون تحریم از مشکلات ساختاری نظیر بهره وری پایین و … رنج می برد که از این پس باید جدی تر از قبل به درمان این مشکلات پرداخت.
وزیر اقتصاد گفت: البته اتفاق بسیار مبارکی که هم اکنون می افتد این است که قیود و محدودیت های تحمیلی از اقتصاد ما برداشته می شود و دیگر بسته به هنر ما است که چطور بتوانیم از این شرایط مساعد، برای شکوفایی اقتصاد کشور بهره ببریم.