تاپ خبر۲۴: یکی از بزرگترین پروژه های زیربنایی کشور با عنوان «طرح شیرین سازی و انتقال آب از خلیج فارس تا استان های مرکزی» که به عاملیت بانک ملی ایران تامین مالی شده است، به زودی افتتاح خواهد شد. به گزارش تاپ خبر۲۴ از روابط عمومی بانک ملی ایران، این پروژه که تسهیلات قابل توجهی […]

تاپ خبر۲۴: یکی از بزرگترین پروژه های زیربنایی کشور با عنوان «طرح شیرین سازی و انتقال آب از خلیج فارس تا استان های مرکزی» که به عاملیت بانک ملی ایران تامین مالی شده است، به زودی افتتاح خواهد شد.

به گزارش تاپ خبر۲۴ از روابط عمومی بانک ملی ایران، این پروژه که تسهیلات قابل توجهی توسط کنسرسیومی از بانک ها به آن تزریق شده، قرار است آب را پس از شیرین سازی از خلیج فارس به سه استان هرمزگان، کرمان و یزد انتقال دهد.

کل تسهیلات پرداختی نظام بانکی به این پروژه بیش از ۱۸ هزار و ۱۰۱ میلیارد ریال و سهم بانک ملی ایران در آن بیش از ۱۴ درصد بوده است. همچنین بانک های سپه، صنعت و معدن، توسعه تعاون، کشاورزی، ملت، تجارت، رفاه کارگران و صادرات ایران نیز هر کدام سهمی از کل مبلغ تسهیلات پرداخت شده را بر عهده دارند.

آب تامین شده توسط این پروژه علاوه بر شرب و کشاورزی، در بخش صنعتی نیز قابل استفاده است، به طوری که صنایع معدنی گل گهر سیرجان، شرکت ملی صنایع مس ایران و شرکت صنعتی معدنی چادرملو از بهره برداران اصلی آن خواهند بود.

طرح شیرین سازی و انتقال آب از خلیج فارس تا استان های مرکزی با خط لوله ای بالغ بر ۹۰۰ کیلومتر طی سه فاز برنامه ریزی شده است که فاز نخست آن در آینده نزدیک به بهره برداری خواهد رسید، اما دو فاز باقی مانده قرار است تا سال ۱۴۰۰ به پایان برسد.