تاپ خبر۲۴:رییس کل بانک مرکزی در اجلاس روسای کل بانک های مرکزی گروه ۲۴ ضمن تاکید بر اولویت های بانک مرکزی جهت برقراری نظام ارزی شناور مدیریت شده و ایجاد ثبات نسبی در بازار ارز ، سیاست اصلی بانک مرکزی را بازگشت به شرایط مطلوب اعلام نمود. سیف ضمن بیان این مطلب، اولویت کشور را […]

تاپ خبر۲۴:رییس کل بانک مرکزی در اجلاس روسای کل بانک های مرکزی گروه ۲۴ ضمن تاکید بر اولویت های بانک مرکزی جهت برقراری نظام ارزی شناور مدیریت شده و ایجاد ثبات نسبی در بازار ارز ، سیاست اصلی بانک مرکزی را بازگشت به شرایط مطلوب اعلام نمود.
سیف ضمن بیان این مطلب، اولویت کشور را بهبود تولید و اشتغال اعلام نمود و حجم قابل توجه ذخایر ارزی کشور علیرغم محدودیت های موجود را از نکات مثبت شرایط کنونی خواند .
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، رییس کل بانک مرکزی در ملاقات با معاون اجرایی صندوق بین المللی پول و همچنین مسئولین بخش خاورمیانه و گروه میز ایران با اشاره به شرایط خاص کشور به لحاظ بین المللی و همچنین وضعیت اقتصاد داخلی کشور، لزوم بکارگیری سیاست های مناسب جهت رفع مشکلات را مورد تاکید قرار داد.
وی با اشاره به لزوم استقلال بانک مرکزی، توافق و هماهنگی همه جانبه موجود در دولت و بویژه نظرات مثبت رئیس جمهور در این رابطه را از سیاست های مثبت آتی برشمرد.
مسئولین صندوق بین المللی پول نیز با تائید وجود عدم توازن در بخش های مختلف اقتصادی، تغییر در سیاست های موجود را ضروری دانستند و در این رابطه، آمادگی خود را جهت ارائه کمک های فنی با استفاده از تجربه سایر کشورها اعلام نمودند.

جلسه سیف با اقتصاددانان ایرانی
در جلسه دیگری با حضور اقتصاددانان ایرانی شاغل در صندوق بین المللی پول و بانک جهانی، رئیس کل بانک مرکزی به تشریح سیاست های بانکی بانک مرکزی پرداخت و از آنان درخواست نمود تا با ارائه تجربیات خود در حل مشکلات کشور سهیم باشند.
رئیس شورای پول و اعتبار و هیئت همراه، همچنین ضمن ملاقات با تعدادی از روسای کل بانک های مرکزی، در خصوص مسائل مورد علاقه طرفین به تبادل نظر پرداخت و بر راهکارهای موجود جهت گسترش روابط تجاری و بانکی تاکید نمود.

بررسی وضعیت اقتصادی جهان در گروه پولی و مالی
سیف همچنین روز شنبه ۱۲ اکتبر (۲۰ مهر) در جلسه گروه پولی و مالی (IMFC) شرکت نمود. در این جلسه، گزارش وضعیت اقتصادی جهان مورد بررسی قرار گرفت و با توجه به وضعیت اقتصادی کشورها به تفکیک کشورهای توسعه یافته، بازارهای نوظهور و کشورهای با درآمد پایین، سیاست های مورد نیاز جهت بهبود وضعیت اقتصادی هر یک را ارائه دادند.
همچنین وی با توجه به ارتباط تنگاتنگ اقتصاد کشورها، به لزوم هماهنگی سیاست گذاری ها تاکید نمود و نقش مدیریتی صندوق و حمایت مالی آن سازمان را با اهمیت دانست.

نگرانی گروه ۲۴ از تغییر سیاست‌های پولی
گروه ۲۴ با انتشار بیانیه ای با اشاره به کاهش قابل ملاحظه‌ در رشد اقتصادی کشورهای در حال توسعه و بازارهای نوظهور به دلیل اثرات ناشی از مشکلات و عدم‌اطمینان در کشورهای توسعه‌یافته، نگرانی خود را از بروز بی ثباتی ناشی از تغییر سیاست‌های پولی در کشورهای توسعه‌یافته اعلام نمود. بدین لحاظ از این کشورها درخواست شد در سیاست‌گذاری ها به نقش خود در رونق اقتصاد جهانی توجه داشته باشند.
همچنین گروه ۲۴ با ابراز نارضایتی از عدم اجرای اصلاحات مدیریتی و سهمیه ای صندوق بین المللی پول مصوبه سال ۲۰۱۰، از کشورها در خواست نمود تا هر چه سریع‌تر نسبت به اجرای تعهداتشان در زمینه اصلاحات اقدام نمایند تا بدین طریق منابع لازم جهت اجرای وظایف صندوق ایجاد و نقش کشورهای در حال توسعه و بازارهای نوظهور در رشد جهان به درستی بیان شود.
اعضای گروه ۲۴ همچنین با تاکید بر لزوم تلاش جهت دستیابی به اهداف هزاره سوم در راستای توسعه پایدار، اصلاحات اقتصادی برای دستیابی به رشد فراگیر و اشتغال، از بین‌بردن فقر مطلق و ایجاد نهادهای پاسخ‌گو برای توسعه، از بانک جهانی خواستند تا بر اساس اختیاراتش در راستای رسیدن به این اهداف تلاش نماید.
رئیس کل بانک مرکزی و هیئت همراه، همچنین ضمن ملاقات با مسئولین بخش های مختلف صندوق بین المللی پول ؛ تعاملات صندوق بین المللی پول و کشورمان را مورد بحث و بررسی قرار داد. همچنین کامیاب معاون ارزی بانک در اجلاس معاونین گروه ۲۴ شرکت کرد.
گفتنی است، سیف رئیس کل بانک مرکزی به همراه هیئت بلندپایه ای از مقامات اقتصادی کشور به منظور شرکت در اجلاس سالانه صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی در سال ۲۰۱۳، از ۸ لغایت ۱۴ اکتبر مطابق با ۱۶ لغایت ۲۲ مهر ۱۳۹۲ در واشنگتن، آمریکا بسر می برند.