تاپ خبر۲۴:وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: دولت با اقداماتی نظیر اصلاح ساختار و اساسنامه بانک ها، درصدد است فعالیت بانک ها را سودآور کند. دکتر علی طیب نیا در همایش بررسی عملکرد نیمه اول سال ۱۳۹۳ و تبیین برنامه های نیمه دوم سال جاری بانک ملی ایران با تشریح برنامه های دولت درخصوص بهبود […]

تاپ خبر۲۴:وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: دولت با اقداماتی نظیر اصلاح ساختار و اساسنامه بانک ها، درصدد است فعالیت بانک ها را سودآور کند.
دکتر علی طیب نیا در همایش بررسی عملکرد نیمه اول سال ۱۳۹۳ و تبیین برنامه های نیمه دوم سال جاری بانک ملی ایران با تشریح برنامه های دولت درخصوص بهبود فعالیت بانک ها ابراز داشت: در بسته سیاستی دولت، تصمیم گیری هایی درخصوص افزایش سرمایه بانک ها از جمله بانک ملی ایران متناسب با استانداردهای بین المللی صورت گرفته است که در صورت تصویب آن توسط مجلس محترم، اتفاقات خوبی در حوزه بانک ها رخ خواهد داد.
وی با تحلیل تنگناهای نظام بانکی به بنگاه داری بانک به عنوان یکی از مشکلات بانک ها اشاره کرد و گفت: بنگاه داری و مالکیت اموال و دارایی های مازاد عمدتاً خارج از اختیار بانک ها و تحمیلی از سوی
دولت ها بوده است ولی بخشی از بنگاه داری بانک ها نیز به علت عدم سودآوری فعالیت بانکداری در کشور است که با سودآور شدن بانک ها، گرایش بانک ها به سمت بنگاه داری کاهش می یابد.
وزیر امور اقتصادی و دارایی، محدود بودن توان اعتباری بانک ها جهت تامین نیازهای بخش تولید کشور را به عنوان مشکل دیگر بانک ها عنوان کرد و افزود: به علت بانک محور بودن اقتصاد کشور، عمده بار تامین مالی پروژه های اقتصادی بر عهده بانک هاست ولی بانک ها نیز به علت فشارهای ناشی از شرایط اقتصادی کشور، توان پرداخت تسهیلات جدید را ندارند و در واقع حداکثر پرداخت تسهیلات را انجام داده اند.
وی در ادامه با عنوان اینکه سیاست های اقتصاد مقاومتی با هدف خروج از رکود و دستیابی به رشد اقتصادی پایدار تنظیم و ابلاغ شده است، اظهار داشت: خروج از رکود، کسب نرخ رشد اقتصادی بالاتر، تقویت توان تولیدی کشور و بهره برداری از امکانات سرمایه ای کشور در کوتاه مدت جزو اهداف دولت بوده و در بلند مدت نیز افزایش ظرفیت های تولیدی کشور و سرمایه گذاری های جدید مدنظر است و در این زمینه بانک ها نقش مهم و محوری دارند.
وزیر امور اقتصادی و دارایی، سال جاری را سالی «بسیار سخت» و دوره حاضر را سخت ترین دوران اقتصادی کشور عنوان کرد و در ادامه به تشریح وضعیت اقتصادی کشور ظرف سال های اخیر و برنامه های دولت تدبیر و امید برای خروج از رکود و افزایش تولید پرداخت.
وی در ابتدای مراسم از مدیریت و کارکنان بانک ملی ایران برای تلاش های موثر آن ها تقدیر کرد.
دکتر طیب نیا گفت: دکتر همتی را از سال های دور در دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران می شناسم که دانشجوی برتر و دارنده رتبه اول دانشکده بود. بعدها نیز با حضور در سازمان صدا و سیما از خبرنگاری تا معاونت سیاسی حضور فعال داشت. در عین حال ایشان سال ها تجربه موثر و درخشان در بیمه مرکزی و بانک سینا را در کارنامه کاری خود دارد.
وی افزود: علیرغم سخت بودن کار در شرایط فعلی حضور در نظام بانکی، از ایشان خواستم مسئولیت سنگین تصدی بزرگترین و مهم ترین بانک کشور را تقبل کند که دکتر همتی نیز به جهت تعهد و مسئولیت پذیری خود نسبت به بهبود وضعیت اقتصادی کشور با بزرگواری این مسئولیت را پذیرفت که جای تقدیر دارد.
پیش از سخنان وزیر امور اقتصادی و دارایی، دکتر همتی با تقدیر از حضور ایشان در جمع همکاران بانک ملی ایران ابراز داشت: بیش از ۳۵سال است با دکتر طیب نیا، دوست و همکار هستیم و ایشان شخصیت علمی،اقتصادی و امین نظام هستند.و با توجه به شناختی که از شایستگی های ایشان دارم، مطمئن هستم نتایج خوبی در حوزه وزارت اقتصاد و سازمان های تابعه به بار خواهد نشست.
مدیرعامل بانک ملی ایران با تشریح مشکلات این بانک و اقدامات انجام شده ظرف یکسال اخیر ابراز داشت: مهمترین مساله، اصلاح ساختار مالی بانک ملی ایران است که به علت تسهیلات تکلیفی، بدهی های دولت و مطالبات معوق دچار مشکل شده بود ولی با کمک مدیران و کارکنان بانک، تمامی همت خود را مصروف داشته ایم تا این مشکل اصلی حل شود و نشانه های خوبی از بازگشت بانک ملی ایران به دوران خوب آن دیده می شود.
وی با ابراز خرسندی از اصلاح نسبت های مالی بانک در جهت مثبت، کاهش تدریجی بدهی های بانک به بانک مرکزی را به عنوان یکی از اقدامات مهم انجام شده عنوان کرد.
همتی گفت: در عین حال طرح های مفیدی در بانک ملی ایران انجام شده است و امیدواریم در سال ۹۴ با به نتیجه رسیدن اقدامات در دست اجرا، مجدداً این بانک جایگاه واقعی خود را در بازار بانکی کسب کند.
وی در پایان خواستار بازنگری در اساسنامه بانک ملی ایران به علت محدودیت اختیارات و با هدف افزایش بهره وری این بانک شد.