تاپ خبر۲۴:  مدیرعامل بانک مسکن در نشست خبری که به مناسبت هفته دولت برگزار شد، سهم این بانک در تامین مالی بخش مسکن را حداقل ۴۰ درصد اعلام کرد. محمدهاشم بت شکن با اعلام پرداخت مجموع ۱۷۲ هزار میلیارد ریال تسهیلات برای ۸۰۳ هزار واحد مسکونی در سال ۹۲ گفت: در سال ۹۳ این رقم […]

تاپ خبر۲۴:  مدیرعامل بانک مسکن در نشست خبری که به مناسبت هفته دولت برگزار شد، سهم این بانک در تامین مالی بخش مسکن را حداقل ۴۰ درصد اعلام کرد.

محمدهاشم بت شکن با اعلام پرداخت مجموع ۱۷۲ هزار میلیارد ریال تسهیلات برای ۸۰۳ هزار واحد مسکونی در سال ۹۲ گفت: در سال ۹۳ این رقم به ۱۹۸ هزار میلیارد ریال برای ۷۹۶ هزار واحد مسکونی افزایش یافته است.

وی در ادامه افزود: در چهار ماهه ابتدای سال جاری نیز ۴۴ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شد.

مدیرعامل بانک مسکن با استناد به آخرین آمار بانک مرکزی گفت: در دوماهه ابتدای سال جاری مجموع تسهیلات شبکه بانکی ۳۴۶ هزار میلیارد ریال بود که ۳۴ هزار میلیارد آن مربوط به بخش مسکن بود.

وی در خصوص پروژه مسکن مهر نیز گفت: قرارداد ۴۹۱ هزار میلیارد ریالی برای ۲ میلیون و ۳۷۰ هزار واحد مسکونی با مسکن مهر منعقد کردیم.

بت شکن همچنین از پرداخت ۹۸ درصد تعهدات بانک مسکن تا سقف ۵۰۰ هزار میلیارد ریال در پروژه های مسکن مهر از سوی این بانک خبر داد.

مدیرعامل بانک مسکن خاطرنشان کرد: تاکنون از ۲ میلیون و ۳۷۰ هزار واحد مسکن مهر، یک میلیون و ۵۰۴ هزار واحد فروش اقساطی شده و تحویل داده شد.

وی یادآور شد: ۵۵ درصد کل فروش اقساطی واحدهای مسکن مهر در دولت یازدهم انجام شده است.

بت شکن در خصوص عملکرد بانک مسکن برای احیاء بافت فرسوده گفت: تامین مالی ۸۲ هزار واحد مسکونی در قالب بافت فرسوده به مبلغ ۱۵ هزار میلیارد ریال توسط این بانک انجام شده است.

مدیرعامل بانک مسکن در خصوص تجهیز منابع این بانک نیز گفت: مانده منابع این بانک در سال ۹۲ ، ۳۱۲ هزار میلیارد ریال و در سال ۹۳ این رقم با ۲۹ درصد رشد به ۴۰۴ هزار میلیارد ریال رسیده و در حال حاضر به ۴۴۵ هزار میلیارد ریال افزایش یافت.

وی مجموع جذب منابع بانک مسکن طی دوسال گذشته توسط ۱۲۶۱ شعبه را ۱۸۸ هزار میلیارد ریال برشمرد.

بت شکن مجموع وصول مطالبات بانک مسکن را طی دو سال گذشته ۲۴۵ هزار میلیارد ریال اعلام کرد.

مدیر عامل بانک مسکن گفت: این بانک با سهم بازار بالغ بر ۲۲ درصد از تسهیلات پرداختی شبکه بانکی، بزرگترین بانک کشور از حیث مانده تسهیلات است.

بت شکن با بیان اینکه کمترین میزان مطالبات معوق در بخش مسکن در میان بانک های کشور متعلق به این بانک است، میزان مطالبات معوق بانک متبوع را حدود ۳۳ هزار میلیارد ریال عنوان کرد.

وی با اعلام این مطلب، دلیل پایین بودن میزان مطالبات بانک مسکن را، ماهیت فعالیت های این بانک مبنی بر اعطای تسهیلات به آحاد مردم، نظارت دقیق بر نحوه هزینه کرد تسهیلات اعطایی و اخذ وثیقه مناسب خواند.

مدیر عامل بانک مسکن در ادامه، یکی از اولویت های اصلی این بانک در شرایط رکودی حاضر بخش مسکن را، تامین مالی جهت تکمیل ساختمان های رها شده و نیمه کاره خواند و گفت: پرداخت تسهیلات برای پیش خرید مسکن، جزو برنامه های آتی این بانک به منظور خروج هر چه سریع تر بخش مسکن از رکود محسوب می شود.

بت شکن همچنین از مذاکرات بانک مسکن با بانک مرکزی به منظور اخذ مجوز لیزینگ خرید مسکن به منظور کمک به خروج این بخش از رکود خبر داد.

وی گفت: بانک مسکن همچنین آماده ارایه تسهیلات بیشتر تا سقف های تعیین شده به انبوه سازان بخش مسکن به شرطی است که آنها گردش حساب خود را در بانک مسکن متمرکز کنند.

بت شکن در بخش دیگری از سخنان خود از ارایه درخواست بانک مسکن به بانک مرکزی به منظور تامین مالی فاز دوم آزادراه تهران به پردیس خبر داد و گفت: بانک مسکن به دنبال تامین مالی خدمات زیربنایی و روبنایی به ویژه برای شهرک های در دست احداث با تکیه بر شیوه تامین مالی ساختاریافته و خدمات مدیریت دارایی ها با بهره گیری از ابزارهای جدید بازار سرمایه است.