تاپ خبر۲۴: با نزدیک شدن به عرضه کارت گرافیک های سری RTX30 انویدیا، دوباره بحث خرید مادربرد با PCI Express 4.0 گرم شده و گیمرها مجدد در پی تهیه مادربردهایی با سازگاری کامل و استفاده از نهایت عملکرد این کارت گرافیک های قدرتمند هستند. حال چاره چیست؟ مدت ها پیش شایعاتی مبنی بر پشتیبانی مادربردهای […]

تاپ خبر۲۴: با نزدیک شدن به عرضه کارت گرافیک های سری RTX30 انویدیا، دوباره بحث خرید مادربرد با PCI Express 4.0 گرم شده و گیمرها مجدد در پی تهیه مادربردهایی با سازگاری کامل و استفاده از نهایت عملکرد این کارت گرافیک های قدرتمند هستند. حال چاره چیست؟

مدت ها پیش شایعاتی مبنی بر پشتیبانی مادربردهای سری ۴۰۰ اینتل از گذرگاه PCI Express Gen 4.0 مطرح شده بود که با معرفی مادربردهای سری Z490 سقف رویاهای طرفداران مادربردهای اینتل روی سرشان آوار شد! مادربردهای سری X299 نیز با عدم پشتیبانی از PCI Express Gen 4.0 کماکان نیاز های حرفه ای ها را برآورده نمی کنند و از نظر کاربران دور خواهد ماند.

در زمان معرفی مادربردهای سری Z490 اینتل، برخی از سازندگان مدعی استفاده از کلاک ژنراتوری خاص به منظور پشتیبانی از PCIe 4.0، با بازارگرمی، مارکتینگ و دامن زدن به شایعات، تفکر کاربران را به اشتباه به سمت پشتیبانی مادربردهای Z490 اینتل از PCIe 4.0 سوق دادند که پس از بررسی های انجام شده توسط رسانه های معتبر در سراسر جهان، خط بطلانی به این شایعات کشیده شد تا همه اینتل دوستان منتظر پردازنده های Rocket Lake بمانند تا بتوانند از مادربردهای قدیمی خود با رابط PCIe 4.0 استفاده کنند.

ولی در تیم قرمزها، موضوع به گونه ای دیگر بود. شرکت AMD با معرفی پردازنده های سری Ryzen 3000 و مادربردهای سری X570، امکان پشتیبانی رسمی و کامل از مسیرهای PCI Express Gen 4.0 را بدون هیچ محدودیتی در اختیار کاربران قرار داد. روزهای اول رونمایی از این نسل، شاید خیلی تصور نیاز به داشتن پهنای باند بالا برای مسیر PCI Express در ذهن ها خطور نمی کرد، ولی با رونمایی از درایوها NVMe سازگار با PCIe 4.0 و گرافیک های سری RX5000 شرکت AMD، نیاز به داشتن مسیر های پرسرعت PCIe 4.0 بیشتر حس شد. ولی امروز با نزدیک شدن به عرضه جهانی قدرتمند ترین کارت گرافیک های جهان، مطمئناً کاربران به فکر خرید مادربردهای سازگار خواهند بود تا از نهایت عملکرد این نسل در کنار تجهیزاتی همچون ذخیره سازهای جدید نیز بهره ببرند.

ایسوس، بزرگترین برند تولید کننده مادربرد در جهان، با مردود اعلام کردن تمامی شایعات پشتیبانی مادربردهای سری Z490 همه برندها با پردازنده های نسل دهم اینتل، فقط و فقط مادربردهای سری TRX40، X570 و B550 در کنار پردازنده های سری Ryzen 3000 را برای استفاده از گرافیک های نسل جدید شرکت NVIDIA پیشنهاد می دهد. پس در صورتی که در فکر تهیه مادربرد یا ارتقاء سیستم به منظور استفاده از کارت گرافیک های جدید یا داشتن رابط PCI Express Gen 4.0 هستید، بدون معطلی فقط می توانید انتخابی بین مادربردهای دارای چیپ ست TRX40، B550 و X570 باشید.