تاپ خبر۲۴:رییس‌جمهور پنجشنبه شب پس از پایان سفر سه روزه استانی خود به هرمزگان در جمع خبرنگاران به تشریح نتایج این سفر پرداخت و به تعدادی از سوالات خبرنگاران محلی استان هرمزگان پاسخ گفت. عزم دولت برای توسعه سواحل جنوب/تحول بزرگ در صادرات و واردات با توسعه بندر شهید رجایی به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری […]

تاپ خبر۲۴:رییس‌جمهور پنجشنبه شب پس از پایان سفر سه روزه استانی خود به هرمزگان در جمع خبرنگاران به تشریح نتایج این سفر پرداخت و به تعدادی از سوالات خبرنگاران محلی استان هرمزگان پاسخ گفت.

عزم دولت برای توسعه سواحل جنوب/تحول بزرگ در صادرات و واردات با توسعه بندر شهید رجایی

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در پاسخ به سوالی در مورد مهم‌ترین دستاوردهای این سفر گفت: برای دولت بزرگترین دستاورد این بود که توانست چهره مردم استان هرمزگان را زیارت کند و سخنان آنها را بشنود.

روحانی با اشاره به دیدارهایش با اقشار مختلف مردم استان هرمزگان گفت: در این دیدارها به صورت مستقیم با مردم دیدار و گفت‌وگو کردیم و امروز توفیق شد از نیروهای مسلح و نیروی دریایی و سپاه نیز بازدید کنیم.

وی با اشاره به چند طرح مهمی که دولت برای این استان در نظر گرفته است، گفت: این طرح‌ها برای کل استان و همچنین کشور مهم و تاثیرگذار هستند.

رییس جمهور به عزم دولت جهت توسعه بندر شهیدرجایی اشاره کرد و گفت: ان‌شاءالله فاز دوم این بندر در سال آینده تکمیل می‌شود و این تحول بزرگی را برای صادرات و واردات کشور ایجاد خواهد کرد.

رییس قوه مجریه با بیان اینکه اگر سیاست مقاومتی اجرا شود، ما شاهد توسعه صادرات خواهیم بود، گفت: یکی از بندرهای مهم در ارتباط با صادرات، همین بندر شهیدرجایی خواهد بود که همانطور که اشاره کردم، فاز دوم آن سال آینده تکمیل می‌شود و ان‌شاءالله فاز سوم را نیز در دولت یازدهم انجام می‌دهیم و من دستور آن را صادر کرده‌ام و اعتبار آن را تامین می‌کنیم.

وی همچنین درباره فاز چهارم و پنجم این بندر نیز گفت: در این دولت اقداماتی که بتوانیم در ارتباط با این فازها انجام دهیم را پیگیری می‌کنیم و تلاش می‌کنیم یکسری اقدامات را شروع کنیم. این امر باعث می‌شود قدرت کانتینری آن به ۱۵٫۵ میلیون تن برسد.

روحانی همچنین به مساله فولاد در این استان اشاره کرد و گفت: ان‌شاءالله تا پایان دولت یازدهم رقم تولید فولاد در این استان را به ۱۰ میلیون تن می‌رسانیم و این تحول بزرگی را ایجاد خواهد کرد و تبدیل به قطب فولاد می‌شود.

رییس جمهور همچنین به برخی از برنامه‌های دولت مربوط به منطقه جاسک اشاره و اظهار کرد: تلاش می‌کنیم که این منطقه را به یک بندر مهم به خصوص برای صادرات نفت و صنایع انرژی‌بر تبدیل کنیم و گاز را به آن منطقه برسانیم.

روحانی ادامه داد: با توسعه این بندر خشی از صادرات نفت از طریق جاسک انجام خواهد شد و به دنبال آن شهر جدیدی نیز در این منطقه ساخته می‌شود و فرودگاه این منطقه را به فرودگاه بین‌المللی ارتقا می‌دهیم.

وی گفت: در راستای طرح تحول جاسک، قدم‌های مهمی در همین دولت برداشته می‌شود و ممکن است برخی از طرح‌های مرتبط به این بندر بیشتر از فرصت باقی مانده دولت یازدهم طول بکشد.

رییس جمهور اظهار امیدواری کرد که در همین دولت بتوانیم نفت را از جاسک صادر کنیم.

روحانی همچنین به طرح‌های دولت در ارتباط با حمل و نقل در این استان و توسعه راه‌ها اشاره کرد و گفت: ان‌شاءالله از عسلویه تا جاسک بزرگراه احداث خواهد شد و تا پایان این دولت این طرح را عملیاتی می‌کنیم.

رییس جمهور همچنین به عزم دولت برای توسعه سواحل جنوب اشاره کرد و گفت: برای توسعه جزایر در این منطقه دولت برنامه‌ریزی می‌کند و کارگروهی را در دولت برای توسعه جزایر در این منطقه ایجاد خواهد کرد، چراکه برخی از جزایر این منطقه در حال حاضر غیرفعال هستند و توسعه آنها جزو تصمیمات دولت است.

رییس جمهور همچنین در پاسخ به سوالی در مورد برنامه‌های دولت برای جلوگیری از قاچاق سوخت و همچنین توسعه بازارچه‌های مرزی در این استان گفت: متاسفانه ما معضل قاچاق را در جاهای دیگر نیز داریم و در این استان نیز در سطح بدی شاهد قاچاق سوخت هستیم.

وی گفت: یکی از مباحث اصلی در هدفمندی یارانه‌ها جلوگیری از این موضوع بود؛ البته در صورتی که قیمت حامل‌های انرژی به سطح آنچه که قانون مشخص کرده برسد؛ با قیمتی که اکنون سوخت داراست این وسوسه شیطانی برای قاچاق سوخت وجود دارد.

روحانی افزود: ستاد مبارزه با قاچاق باید فعال‌تر شود و دولت طرحی را مدنظر دارد که اقداماتی را در این ارتباط انجام دهد که جلوی قاچاق گرفته شود و در حال برنامه‌ریزی و مطالعه در این ارتباط هستیم و از سوی دیگر مقامات کشوری و لشگری نیز باید در این زمینه فعال‌تر شوند.

رییس جمهور همچنین در مورد بازارچه‌های مرزی نیز گفت: این بازارچه‌ها باید فعال‌تر شوند و منطقه جاسک باید تبدیل به منطقه ویژه شود و با طرح‌هایی که دنبال می‌شود، بازارچه‌های مرزی می‌تواند تا حدودی مانع از قاچاق شود.

وی همچنین در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در ارتباط با توصیه دولت به مقامات استان هرمزگان جهت استفاده از زنان در پست‌های مدیریتی گفت: من در دولت و به مسوولان دیگر نیز تاکید کردم که در فرصت‌های اجتماعی هیچ تفاوتی نباید باشد و ما باید به تجربه، دانش و سوابق افراد نگاه کنیم.

رییس دولت یازدهم به موفقیت‌های زنان کشور در زمینه علم و دانش اشاره کرد و گفت: زنان در این زمینه پیشرفت‌های خوبی داشتند و دوشادوش مردان پیش رفتند اما در زمینه مدیریت باید به آنها فرصت بدهیم که رشد کنند.

رییس جمهور همچنین گفت: استاندار استان با من مشورت می‌کردند که فرماندار خانمی را انتخاب کنند.

روحانی با تاکید بر اینکه ما باید فرصت برای رشد زنان در زمینه مدیریتی فراهم کنیم و زنان ما این شایستگی را دارند، اظهار کرد: اکنون می‌بینیم که آنها در دانشگاه‌ها فعال هستند و به مدارج و پیشرفت‌های خوبی رسیدند. در حوزه‌های مدیریتی نیز باید این زمینه فراهم شود.

وی با اشاره به حضور چندین خانم در دولت یازدهم اشاره کرد و گفت: خانم‌ها در دولت فعال هستند و بخشی از مدیریت‌ها به خانم‌ها واگذار شده. اکنون رییس موسسه استاندارد خانم است و ما از مدیریت خانم‌ها راضی هستیم و باید زمینه را برای رشد هرچه بیشتر آنها فراهم کنیم و همانطور که گفتم اصل بر شایستگی است.

رییس جمهور در ادامه سخنان خود از اصحاب رسانه تشکر کرد و گفت: شما در توسعه فرهنگ جامعه و مبارزه با فساد که جزو اهداف دولت است، می‌توانید بسیار نقش داشته باشید.

روحانی همچنین نقش رسانه‌ها را در مبارزه با قاچاق و اجرای سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی مهم و تاثیرگذار عنوان کرد و ادامه داد: اصحاب رسانه واسطه بین مردم و دولت هستند.

وی همچنین از رسانه ملی، خبرگزاری‌ها و مطبوعات و همچنین امام جمعه و استاندار استان هرمزگان تشکر کرد.

روحانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در ارتباط با توسعه سواحل مکران گفت: این موضوع جزو برنامه‌های دولت است چراکه این سواحل برای ما اهمیت دارد.

رییس دولت یازدهم با اشاره به اهمیت سواحل جنوبی گفت: این سواحل برای مواردی که مرتبط با توسعه دریامحور هستند، بسیار مهم است.

وی همچنین گفت: یکی از کارهای مهم در این منطقه تسریع در ایجاد جاده است که می‌تواند آبادانی ایجاد کند.

روحانی با اشاره به حضور نیروی دریایی و ارتش در جاسک گفت: این حضور می‌تواند در پیشرفت و تحول در منطقه جاسک موثر باشد.

تورم سال آینده به ۲۵ درصد کاهش می‌یابد/ مردم نگران فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها نباشند

به گزارش ایسنا رییس جمهورشامگاه پنجشنبه هم‌چنین در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی با مردم استان هرمزگان در پاسخ به این سوال که اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها چه تاثیری در زندگی مردم خواهد داشت، گفت: اصل قانون هدفمندی یارانه‌ها مورد اجماع همه مسئولان بوده که مرحله اول آن البته با اشکالاتی و به صورت ناقص به اجرا درآمده است.

روحانی افزود: طبق آنچه از این قانون اجرا شده در حال حاضر همه درآمدهای دولت از افزایش قیمت حامل‌های انرژی به اضافه مبالغی دیگر که از محل‌های مختلف تأمین می‌شود به عنوان یارانه نقدی به مردم پرداخت می‌شود که فشارهای زیادی به بخش‌های مختلف کشور وارد می‌آورد و این مسأله به مرور زمان هدف اصلی اجرای این قانون را که هدفمند کردن پرداخت یارانه‌ها و اصلاح شیوه‌های مصرف انرژی بوده، نقض کرده است.

روحانی اظهار کرد: اصل این مسأله که گام دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها باید به شکل صحیح در قانون اجرا شود مورد اجماع نظر دولت و مجلس است. دولت کاملاً آماده است که گام دوم این قانون را اجرا کند.

رییس‌جمهوری تصریح کرد: مردم نباید دغدغه‌ای درباره اجرای فاز دوم این قانون داشته باشند، برای اینکه آنچه قانون برای مرحله دوم پیش‌بینی کرده اولاً نسبت به اقشار نیازمند دریافت یارانه حتماً وضعیت بهتری را ایجاد خواهد کرد و علاوه بر اینکه یارانه نقدی آنان کم نخواهد شد در زمینه سلامت و یارانه کالایی کمک‌های دیگری را نیز دریافت خواهند کرد. اما طبق قانون کسانی که نیاز به دریافت یارانه ندارند، نباید یارانه دریافت کنند.

روحانی ادامه داد: شایسته است، کسانی که واقعا به دریافت این یارانه‌ها نیازی ندارند از دریافت یارانه نقدی انصراف دهند و اجازه دهند کسانی که نیاز بیشتری به دریافت یارانه دولتی دارند این کمک ها را به صورت نقدی و در بخش‌های سلامت و کالایی دریافت کنند. بنابراین دهک‌های کم‌درآمد نباید هیچ دغدغه و نگرانی داشته باشند.

رییس‌جمهورگفت: مشکلی که دولت از روز اول با آن مواجه بود تورم حدود ۴۳ درصدی بود. دولت قول داد اولاً جلوی رشد تورم را گرفته و بعد آن را کاهش دهد. این در ماه‌های اول دولت کار بسیار سختی بود اما خوشحالم که براساس آمار دیروز مرکز آمار تورم از ۴۳ درصد به حدود ۳۳ درصد رسیده است.

روحانی گفت: وعده دولت این بوده که در پایان امسال تورم به ۳۵ درصد برسد و با توجه به اینکه در اسفند شیب تورم مقداری تند می‌شود امیدوارم در پایان سال به وعده خودمان عمل کنیم.

رییس جمهورتأکید کرد: ان شاء الله در سال آینده تورم را ده درصد دیگر کاهش داده و به ۲۵ درصد خواهیم رساند که البته در شرایطی ممکن است این کاهش حتی بیشتر از این نیز باشد. در هر حال تلاش دولت جلوگیری از رشد تورم و ایجاد ثبات در زندگی مردم و اقتصاد کشور است تا همه بتوانند با پیش‌بینی دقیق‌تر از آینده برای زندگی و فعالیت خود برنامه‌ریزی کنند.

روحانی در پاسخ به سوالاتی که تعدادی از شهروندان از بشاگرد، سندرک، سوزا و گزیر درباره مشکلات مناطق خودشان از جمله نیازهای درمانی و ایجاد زیرساخت‌های توسعه ای مطرح کردند، اظهار کرد: به طور کلی می خواهم به این نکته اشاره کنم که دولت در موضوع کلی بهداشت و درمان در سراسر کشور و از جمله هرمزگان در سال آینده و همزمان با اجرای مرحله دوم هدفمندسازی یارانه‌ها یک گام جدی برخواهد داشت.

رییس‌جمهور اضافه کرد: تجهیز و تکمیل بیمارستان‌ها و مراکز درمانی طبیعتاً نیاز به زمان دارد اما سال آینده دولت گامی بزرگ در ایجاد پوشش همگانی بیمه درمانی برداشته و ضمن ارتقاء خدمات دفترچه‌های بیمه نسبت به تجهیز و تکمیل بیمارستان‌ها نیز در همه کشور تلاش خواهد کرد.

روحانی تصریح کرد: دولت در سال آینده حدود سی میلیارد تومان برای جاده‌های روستایی بودجه اختصاص داده که را‌ه های روستایی هرمزگان را نیز شامل خواهد شد.

وی در پاسخ به سوالی از بشاگرد درباره اینکه آیا تبدیل بندرجاسک به بندر ویژه اقتصادی بر وضعیت بشاگرد نیز تاثیرگذار خواهد بود، گفت: اساساً طرح‌هایی که دولت در استان اجرا خواهد کرد در همه استان تأثیرگذار خواهد بود و حتی تأثیرات آن سراسری در کل کشور خواهد بود.

روحانی ادامه داد: به طور کلی دولت شکوفایی سواحل جنوبی کشور در دریای عمان و خلیج فارس را مد نظر دارد و در کنار بودجه‌های دیگری که برای شهرستان‌های هرمزگان در نظر گرفته شده ۷۲.۵ میلیارد نیز در سال آینده برای رفع محرومیت‌ها و مشکلات بشاگرد در نظر گرفته شده است.

وی اظهار کرد: دولت نسبت به بهبود وضعیت اسکله‌های صیادی و رفع مشکلات صیادان و در کل ارتقاء شرایط کاری آنها و نیز سرمایه‌گذاری در زمینه آبزی‌پروری اقدامات خوبی را برای سال آینده در نظر دارد.

روحانی در پاسخ به سوال یک شهروند اهل بستک که خواهان رسیدگی به مناطق زلزله‌زده این شهرستان و رفع مشکلات آب و برق آن منطقه شده بود، تصریح کرد: بنده مجدداً به حادثه‌دیدگان زلزله بستک تسلیت می‌گویم و چنانکه همان زمان دستور دادم به وضعیت زلزله‌زدگان رسیدگی سریع شود باز هم بر تسریع اقدامات در بازسازی و ارائه تسهیلات به مردم تاکید خواهم کرد.

رییس جمهوری گفت: ان شاء الله در سال آینده بیمارستان ۶۴ تختخوابی بستک سالن ورزشی این ورزشگاه و بازسازی جاده‌های دسترسی بستک تکمیل خواهد شد.

روحانی با بیان اینکه مشکل آب و فاضلاب و برق، مشکلات عمده هرمزگان هستند، افزود: در زمینه تامین آب و برق سرمایه‌گذاران زیادی آماده سرمایه‌گذاری هستند اما مسأله این است که برق و آب تولید شده از سوی آنان برای مردم گران تمام خواهد شد و از آنجا که دولت نیز منابع لازم برای چنین سرمایه‌گذاری‌هایی را ندارد لذا به دنبال آن است تا به تدریج شرایط را برای حضور سرمایه‌گذاران در این عرصه به نحو مناسب فراهم کند.

رییس جمهوری در پاسخ به چند سوال دیگر که از طریق سامانه ارتباطی مردم با رییس جمهوری به شماره ۱۱۱ پخش شد با بیان اینکه به همه موارد مطرح شده در این تماس‌های تلفنی چه آنها که پخش شد و چه آنها که پخش نشدند رسیدگی خواهدشد، اظهار کرد: این وسیله ارتباطی مناسبی برای مردم است و روش نامه‌نگاری که در گذشته مردم برای ارتباط با رییس جمهوری استفاده می‌کردند سختی‌هایی داشت.

رییس جمهوری اضافه کرد: مرکز ارتباطات ریاست جمهوری همه مسایل مطرح شده از طرف مردم در این تماس‌ها را پیگیری خواهد کرد اما بنده لازم می‌دانم به چند مورد از این تماس‌ها اشاره کنم و بگویم که هر چه سریع‌تر به آنها رسیدگی شده و گزارش پیگیری‌ها به بنده اشاره شود.

روحانی تصریح کرد: یک موردی بود که خانمی اظهار کرد اقدام به کارآفرینی کرده اما با شهرداری مشکل دارد و مورد دیگر مشکلی بود که درباره سختی‌های تهیه داروهای بیماری‌های خاص مطرح شد.

رییس جمهوری گفت: البته وضع تهیه دارو نسبت به چند ماه گذشته به لحاظ دسترسی و قیمت خیلی بهتر شده و در سال آینده نیز بهتر خواهد شد و از سوی دیگر چنانچه در ماه‌های گذشته چندین قلم از داروهای بیماری‌های خاص تحت پوشش بیمه قرار گرفته در باره موارد دیگر نیز به همین ترتیب عمل خواهد شد و دولت اهمیت زیادی برای مسأله سلامت و درمان مردم قائل است.

روحانی تأکید کرد: مردم در حوزه سلامت و درمان با مشکلات زیادی مواجه هستند و در حال حاضر هزینه‌های زیادی برای درمان پرداخت می‌کنند که دولت به دنبال آن است تا به تدریج این هزینه‌ها را کاهش دهد اما در سال آینده با اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها گامی بزرگ، مؤثر و ملموس در عرصه ارتقاء خدمات سلامت به مردم برداشته خواهد شد.

رییس جمهوری در ادامه در پاسخ به سوالات تعداد دیگری از هرمزگانی‌ها درباره بهره‌گیری از ظرفیت‌های گردشگری استان، گفت: ایجاد اشتغال از اولویت‌های اصلی دولت است و یکی از راه‌های ایجاد اشتغال در زمان مناسب استفاده از ظرفیت‌های گردشگری است که هرمزگان استعدادها و زمینه‌های بسیار مساعدی برای توسعه گردشگری دارد و این مهم مورد توجه و نظر دولت است.

روحانی در پاسخ به سوالی درباره برخی اعتراض‌ها به جدایی بخشی از هرمزگان و الحاق به استان فارس با بیان اینکه بنده قبلاً هم گفتم که این مسأله را مجدداً مورد بررسی قرار خواهیم داد، اظهار کرد: این اقدام با طی همه مراحل قانونی و گردش اداری لازم به تصویب رسیده و اجرا شده است و در عین حال دولت به دلیل حساسیت‌های مردم به این مسأله اعلام کرد که آن را مجدداً مورد بررسی قرار خواهد داد.

رییس جمهوری با تصریح به اینکه تقسیمات کشوری کاملاً دقیق نیست و همه ایران یک کشور است و همه مردم در استان‌های مختلف با هم برادرند، افزود: برای اینکه استان‌های بیشتری به آب‌های آزاد دسترسی داشته باشند. چنین طرحی به تصویب رسیده و بنیان و اساس آن نیز صحیح است، اما دغدغه‌های مردم باید در نحوه اجرا لحاظ شود.

روحانی اظهار کرد: در مسأله بهبود شرایط صیادی دولت بنا دارد بخشی از اختیارات مرکز را به استان واگذارکند و اساسا بنای دولت بر تمرکززدایی در تصمیم‌گیری است در حال حاضر سرمایه‌گذاران داخلی و ایرانیان خارج از کشور تمایل زیادی برای سرمایه‌گذاری در مناطق مختلف از جمله هرمزگان دارند و اگر می‌خواهیم این سرمایه‌ها جذب شوند باید تسهیلات لازم فراهم شده و اختیارات استان برای تصمیم‌گیری‌های لازم ارتقاء یابد، چرا که اگر روند جذب این سرمایه‌ها طولانی شود رقبا این سرمایه‌گذاران را جذب خواهند کرد.

رییس جمهوری در ادامه درباره توسعه جزایر کشور که بخش عمده آن در حوزه استان هرمزگان است، تصریح کرد: توسعه جزایر به عنوان سنگر اول امنیت ملی کشور مورد توجه جدی دولت است و دولت برای آن دسته از جزایر که تا حدی توسعه یافته‌اند و بخصوص جزایری که توسعه چندانی نیافته‌اند هر یک به نسبت خود برنامه‌ریزی خواهد کرد.

دکتر روحانی با اشاره به تصمیم دولت برای تکمیل هر چه سریع‌تر فاز دوم بندر شهید رجایی که حجم مبادله کالا در این بندر را به شش میلیون کانتینر افزایش خواهد داد، گفت: ان‌شاءالله فازهای سوم، چهارم و پنجم این بندر نیز هر چه سریع‌تر اجرا خواهد شد تا حجم مبادلات در این بندر ۱۵.۵ میلیون کانتینر برسد که این مسأله تاثیر قابل توجهی در توسعه هرمزگان خواهد داشت.

رییس‌جمهوری افزود: وقتی فازهای تکمیلی بندر شهید رجایی به بهره‌برداری برسد، حمل و نقل چنین حجمی از کالا که در این بندر صورت خواهد گرفت نیاز به توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل دارد که دولت توجه خود را در این عرصه به توسعه ریلی متمرکز کرده است که هم امنیت بیشتری دارد و هم کم‌هزینه‌تر است.

رییس جمهوری در واکنش به سخنان یکی از شهروندان کیش درباره استفاده بیشتر از ظرفیت گردشگری این جزیره تصریح کرد: در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد. توسعه مناطق آزاد در راستای توسعه درون‌زا و برون‌نگر مورد توجه جدی قرار دارد و اجرای این سیاست‌ها باعث شکوفایی بیشتر مناطقی مثل جزیره کیش خواهد شد.

روحانی گفت: همه درخواست‌ها و مطالبات مردم صحیح و درست است، اما همه باید در نظر داشته باشند که این دولت فقط شش ماه است که بر سر کار آمده و قطعاً مشکلات را قدم به قدم مرتفع خواهد کرد. اگر چه برای حل مشکلات دستور صریح صادر کرده‌ام اما یکبار دیگر از همینجا به همه دستگاه‌های اجرایی استان دستور می‌دهم که مشکلاتی که در این برنامه مطرح شد و کلاً مشکلاتی که مردم استان دارند را مورد رسیدگی جدی و صریح قرار دهند و امیدوارم نتایج این سفر در ماه‌های آینده برای مردم استان آشکار شود.

رییس جمهوری در پایان سخنان خود از همه فرهیختگان، علما و ایثارگرانی که در مدت این سفر از مناطق مختلف استان به مرکز استان آمدند و دولت را در انجام این سفر یاری کردند، تشکر کرد و گفت: شاید سفر ما به مرکز استان بود، اما به اعتبار دیدارهایی که با اقشار مختلف مردم از سراسر استان داشتیم از نظرات و انتقادات و ایده‌های منتخبین سراسر استان بهره‌مند شدیم و ان‌شاء الله با تصمیماتی که قبل و حین این سفر اتخاذ شد، هرمزگان شاهد تحولی بزرگ خواهد بود.

حضور رییس‌جمهور در عرشه ناوشکن جماران

رئیس‌جمهور ضمن تشریح برنامه‌ها و تصمیمات دولت تدبیر و امید در راستای توسعه بخش‌های مختلف استان هرمزگان، بر ضرورت استفاده از توانمندی‌ها و پتانسیل‌های موجود در این استان تأکید کرد.

به گزارش ایسنا، روحانی صبح روز پنجشنبه در جلسه شورای اداری استان هرمزگان با بیان اینکه “سفرهای استانی در دولت یازدهم به معنای کلنگ‌زنی، افتتاح پروژه و تصویب مصوبات فراوان نیست”، گفت: هدف اصلی دولت از سفر به استان‌های کشور دریافت مطالبات مردم و همچنین شنیدن راه‌حل‌های پیشنهادی از سوی مسئولان، فرهیختگان، دانشگاهیان، نمایندگان و صاحبنظران استان در راستای اجرای طرح‌ها و رفع مشکلات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی استان است.

وی با اشاره به اینکه دولت برای اجرای طرح‌های راهگشا به نظرات همگان توجه دارد، اظهار کرد: مسئولان هر استان می‌توانند برای حل بهتر مشکلاتشان راه‌حل‌های خود را ارائه کنند تا تصمیم‌گیری‌ها در پایتخت دقیق انجام شود، چرا که مردم و مسئولان هر استان مسایل و مشکلات خود را به خوبی لمس کرده و برای حل آنها صاحب تجربه هستند.

روحانی افزود: برای حل مشکلات هر استان با توجه به ویژگی‌های فرهنگی، اجتماعی و شرایط اقلیمی خاص آن باید انجمن‌های تخصصی متشکل از مسئولان و نخبگان و فرهیختگان آن استان دست به کار شوند.

رئیس‌جمهور چشم دوختن به خزانه دولت را یکی از مشکلات موجود در مسیر توسعه استان‌ها برشمرد و خاطرنشان کرد: مشکل اقتصاد کشور یارانه‌ای بودن آن است و در این مسیر نمی‌توانیم با تکیه بر یارانه به پیشرفت برسیم.

وی یکی از وظایف دولت در جهت توسعه کشور را آماده کردن فضا برای کار و در اختیار گذاشتن زمینه و امکانات برای سرمایه‌گذاران دانست و گفت: همه مسئولان استانی و نمایندگان استان‌ها در مجلس در حد توان خود می‌توانند برای آماده کردن زمینه‌های کار و فعالیت در استان‌ها نقش‌آفرین باشند.

رئیس‌جمهور ارتقای سطح فرهنگی در استان‌ها را یکی از مهمترین اقدامات برای زمینه‌سازی کار و فعالیت برشمرد و افزود: هنگامی که جایگاه اشتغال‌زایی کارآفرینان و سرمایه‌گذاران ارزشمند نباشد، نمی‌توانیم پیشرفت کنیم.

روحانی ادامه داد: سرمایه‌گذاری نیازمند حمایت همگانی و فضای امن است چرا که اگر حمایت نشود این سرمایه به دیگر کشورها منتقل شده و این موجب محرومیت ما خواهد بود.

وی با بیان اینکه توسعه کشور راهی جز این ندارد که به دست مردم انجام شود، گفت: در این راستا دولت باید فضا را مهیا و شاخص‌های مهم اقتصادی را تعیین کند ما باید بتوانیم در شاخص‌های اقتصاد کلان ثبات بوجود آوریم.

روحانی با اشاره به اینکه یکی از تصمیمات دولت تدبیر و امید در جلسات اقتصادی در راستای مهار تورم بوده است، افزود: امروز طبق آخرین آمار با تلاش دولت نرخ تورم از ۴۳ درصد در ابتدای دولت به ۳۳ درصد رسیده است و این در شرایطی است که بسیاری از صاحب‌نظران معتقد بودند دولت نمی‌تواند با توجه به شرایط کشور به این مهم دست یابد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه دولت همچنین گام‌های مهمی را در مسیر اشتغال‌زایی و رفع معضل بیکاری آغاز کرده است، تصریح کرد: امروز سرمایه‌گذاری و ورود سرمایه به کشور آغاز شده و شرکت‌های خارجی بسیاری به دنبال کار و سرمایه‌گذاری در کشورمان هستند که این موجب ناراحتی صهیونیست‌ها نیز شده است.

روحانی تصریح کرد: ایران استعداد بالایی برای رشد و توسعه دارد و امروز سیاست‌های اقتصاد مقاومتی‌مان به کمک آمده و مطمئناً به توسعه کشور شتاب بیشتری خواهد داد.

وی با بیان اینکه وظیفه دیگر دولت در مسیر توسعه و پیشرفت کشور تلاش برای برقراری وحدت و آشتی در کشور است، گفت: اینکه احزاب و جناح‌های مختلف داشته باشید، اشکالی ندارد و همه می‌توانند با یکدیگر رقابت کرده و نظرات خود را تبیین کنند اما ایجاد انشقاق و شکاف و نسبت‌های تند و ناروا به یکدیگر دادن مناسب نیست.

روحانی با اشاره به اینکه دولت باید فضای سیاسی و اجتماعی متعادلی را در کشور ایجاد کند، تصریح کرد: بنده در این راستا از همه جناح‌ها و گروه‌ها در مبنای شایسته‌سالاری در دولت استفاده می‌کنم و امروز هم همه نظرات در دولت شنیده می‌شود و هیچ تصمیمی بدون رأی اعضای دولت و بررسی کامل اتخاذ نمی‌شود.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه مبنای دولت بر مشورت است، گفت: دولت باید زمینه‌ها را در همه بخش‌های توسعه‌ای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی مهیا کند، اما کار اصلی باید توسط مردم انجام شده و آنها دولت را یار و همراه خود بدانند.

وی، استان هرمزگان را یکی از استراتژیک‌ترین استان‌های کشور با ظرفیت‌های فراوان از جمله وجود جزایر مختلف در آن توصیف و خاطر نشان کرد: برای توسعه این استان تصمیماتی از سوی دولت طی ماه‌های گذشته بررسی و اتخاذ شده و برخی تصمیمات هم به واسطه این سفر و مشاهده برخی از مشکلات مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

رئیس دولت تدبیر و امید افزود: یکی از تصمیماتی که دولت آن را دنبال خواهد کرد، در خصوص فعال کردن جزایز استان هرمزگان است، چرا که این جزایر از جهات مختلف بسیار با اهمیت هستند.

روحانی مرکزیت حمل و نقل و صادرات و واردات کشور را از دیگر ویژگی‌های فوق‌العاده استان هرمزگان برشمرد و اظهار کرد: دولت منابع کافی برای تکمیل فاز دوم بندر شهید رجایی را تأمین کرده و فاز سوم این بندر هم ان‌شاء‌الله سال بعد آغاز و در دولت یازدهم به انجام خواهد رسید.

رئیس‌جمهور همچنین ابراز امیدواری کرد مطالعات و اقدامات اولیه احداث فاز چهارم و پنجم بندر شهید رجایی هم در دولت یازدهم به انجام برسد.

روحانی با تأکید بر اینکه بندرعباس باید مرکز صادرات و واردات برای ایران و همسایگان شمالی کشور در آسیای مرکزی و حتی منطقه قفقاز باشد، گفت: توسعه بنادر و آبادانی سواحل جنوبی کشور از جمله اقداماتی است که باید در جهت توسعه استان هرمزگان و دیگر استان‌های ساحلی جنوب کشور انجام شود.

وی با بیان اینکه تبدیل شدن استان هرمزگان به قطب بزرگی برای تولید فولاد از دیگر تصمیماتی است که در خصوص توسعه این استان اتخاذ شده، گفت: ان‌شاء‌الله با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در دولت یازدهم تولید فولاد به ده میلیون تن خواهد رسید.

روحانی با بیان اینکه مسأله محیط زیست مورد توجه دولت قرار دارد، گفت: اگر مسایل محیط زیست را حل نکنیم توسعه ما پایدار و تأثیرگذار نخواهد بود و دولت در این راستا قدم‌های جدی را برخواهد داشت.

رئیس‌جمهور با اشاره به توسعه دیگر صنایع در استان هرمزگان از جمله شیلات و کشتی‌سازی بر تلاش و همدلی مسئولان در این زمینه تأکید کرد.

وی با اشاره به فضای مثبت نگرش امروز جهان به ایران گفت: در جلسه‌ای که با فعالان اقتصادی استان هرمزگان در خارج از کشور داشتیم آنها بیان کردند که امروز سرمایه‌گذاران ایرانی در خارج از کشور احترام پیدا کرده‌اند و این کار بزرگ متعلق به ملت ایران است که با حضور خود در انتخابات و برگزیدن مسیر اعتدال فضا را نه تنها در خارج از کشور بلکه در خارج از مرزها آرام کرده و امروز دولت از حماسه سیاسی مردم پیروی کرده و تلاش می‌کند تا سال آینده حماسه اقتصادی را نیز قدم به قدم به انجام برساند.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: امروز ملت ایران تصمیم گرفته تا از طریق تدبیر و مذاکره سازنده تحریم‌ها و زنجیرهایی که به ناحق به دست و پای کشور بسته شده را از بین ببرد و ان‌شاء‌الله با حمایت مردم و مقام معظم رهبری این کار که تاکنون به خوبی پیش رفته در آینده با گام‌های بهتری دنبال شود.

روحانی با بیان اینکه امروز به واسطه نگرش جدیدی که در دنیا نسبت به ایران بوجود آمده فضا برای حضور سرمایه‌گذاران خارجی خوب و زیاد شده است، گفت: در فضای بوجود آمده بندر شهید رجایی باید به مرکزی برای صادرات کالای ایرانی به جهان و محلی برای صادرات و واردات دیگر کشورها تبدیل شود.

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تصمیم دولت در راستای توسعه بندر جاسک و ضرورت توسعه بنادر در شرق استان هرمزگان گفت: به حول و قوه الهی در پایان دولت یازدهم چهره جاسک با اقداماتی نظیر گسترش صنایع انرژی‌بر و فولاد و پتروشیمی تغییر خواهد کرد.

روحانی افزود: همچنین بخشی از نفت کشور باید از طریق بندر جاسک صادر شود و این در حالی است که باید برای توسعه این منطقه کارهای دیگری نظیر ایجاد شهر جدید، رفع مشکلات بهداشتی و درمانی و احداث بزرگراه و فرودگاه بزرگ و بین‌المللی را در دستور کار خود قرار دهیم چرا که جاسک به عنوان یک بندر در دریای عمان و سواحل مکران برای ما اهمیت دارد.

وی با اشاره به ضرورت مقابله با معضل قاچاق بویژه قاچاق سوخت در کشور برای رسیدن به اقتصاد سالم گفت: امروز قیمت سوخت در کشور ما با قیمت جهانی آن فاصله زیادی دارد و این موجب بوجود آمدن شرایطی برای قاچاق آن شده که همه باید تلاش کنیم تا فضای سالمتری را ایجاد کرده و با این پدیده نادرست مقابله کنیم.

روحانی با بیان اینکه استعدادهای خدادادی هرمزگان باید شکوفا شده و این استان شادابتر، فعال‌تر و پرشورتر از گذشته به پیشرفت کشور کمک کند، اظهار امیدواری کرد تا دولت و مسئولین در اجرای تصمیمات خود موفق بوده و بتوانند رضایت مردم را بعد از رضای خدا و امام عصر (عج) جلب کنند.

رئیس‌جمهور همچنین با تأکید بر لزوم همدلی و یکصدایی میان همه مسئولان در جهت رفع مشکلات کشور، گفت: از وحدت و اتحاد خوبی که میان شیعه و سنی در این استان وجود دارد بسیار خوشحالیم و بر ضرورت تقویت این همدلی و برادری تأکید می‌کنیم.

بر اساس این گزارش، پیش از سخنان رئیس‌جمهور، استاندار، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بندرعباس و نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی به بیان مسایل و مشکلات استان و ارائه پیشنهادات و طرح‌های گوناگون در جهت رفع این مشکلات و توسعه استان پرداختند.

همچنین محمدباقر نوبخت معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور گزارشی از تصمیمات دولت و اعتبارات اختصاص یافته به استان هرمزگان برای توسعه و تکمیل طر‌ح‌ها در بخش‌های مختلف از جمله حمل و نقل، راه، بهداشت و درمان، بنادر، آب و فاضلاب، عمران شهری، آموزش، فرهنگ و شیلات با اعتباری بالغ بر دو هزار و ۴۳۱ میلیارد ریال در قالب ۴۰ پروژه ارائه کرد.

حضور رییس‌جمهور در عرشه ناوشکن جماران

رییس‌جمهورگفت: امروز نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران تحت فرماندهی فرمانده معظم کل قوا و اتکا به توانمندی‌های خود به خوبی بازدارندگی را در برابر قدرت‌های بیگانه بوجود آورده‌اند.

به گزارش ایسنا روحانی عصر روز پنجشنبه در جریان بازدید از ناوشکن جماران در جمع خبرنگاران افزود: قدرت جمهوری اسلامی ایران برای حراست از آب‌های خلیج فارس و دریای عمان است و همچنین پیام ما به همسایگان پیام دوستی و صلح است.

* خبرنگاری پرسید: جناب آقای رییس‌جمهور خسته نباشید. امروز از بخش‌های از توانمندی‌های دفاعی جمهوری اسلامی ایران در منطقه جنوب کشور بازدید کردید، چه بخش‌هایی را مورد بازدید قرار دادید و بفرمایید توسعه و پیشرفت قدرت دفاعی جمهوری اسلامی ایران بر چه مبنایی است.

رییس‌جمهور با قرائت بسم‌الله الرحمن الرحیم، پاسخ داد:

من خوشحالم که قسمت پایانی سفر در استان هرمزگان به بازدید از نیروی دریایی سپاه و بعد نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گذشت. هر دو نیرو در کنار هم امروز حراست از آب‌های جمهوری اسلامی ایران را برعهده دارند. بسیار خوشحالیم برای این‌که هم نیروی دریایی سپاه و هم نیروی دریایی ارتش امروز به خودشان متکی هستند. شما می‌بینید تأسیسات بسیار عظیمی برای ساخت شناورهای نیروهای مسلح وجود دارد و الان ما بر روی ناوشکن جماران ایستاده‌ایم که به دست پرتوان مهندسین و مجاهدین نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران ساخته شده است، این به معنای آن است که نیروهای مسلح ما به خودشان متکی هستند. نیروهای مسلح ما مدافع قابل اتکا برای ملت ایرانند و با توانمندی که امروز دارند قدرت بازدارندگی در برابر بدخواهان را دارند.

توانمندی نیروی مسلح در یک کشور در واقع برای دفاع از صلح است. وقتی یک نیروی توانمند وجود دارد به این معناست که توازن را می‌توانیم در منطقه بوجود بیاوریم. با تعادل و توازن جنگ نمی‌شود. همیشه در بر هم خوردن توازن است که دیگران چشم طمع می‌دوزند و هوس تجاوز در اندیشه خود می‌پرورانند . امروزه ما بسیار خوشحالیم که نیروهای مسلح ما تحت فرمان فرماندهی کل قوا با اتکا به خودشان توانمندی به دست آوردند که به خوبی بازدارندگی را در برابر قدرت‌های بیگانه بوجود آوردند.

امیدواریم صلح پایدار توسط توانمندی نیروهای مسلح برای ملت و کشور ما همیشه مستدام باشد.

درواقع بازدید من برای خسته‌نباشید به همه این عزیزان بود.کار در صحنه دریا کار بسیار سختی است ، مخصوصاً آنهایی که در زیردریایی‌ها ، شب ها، روزها و هفته‌ها در اعماق آب‌ها از منافع جمهوری اسلامی ایران حراست و در بسیاری از موارد اعمال حاکمیت می‌کنند. امروز نیروی دریایی ما یک دیپلماسی را هم بر عهده دارد با بازدیدهایی که از بنادر و کشورهای مختلف می‌کند این دیپلماسی برای تقویت روابط ما با کشورهای جهان بویژه همسایگان بسیار مغتنم است.

پیام ما به همه همسایگان، به همه کشورهای جنوبی، پیام دوستی و صلح است. قدرت جمهوری اسلامی ایران برای حراست از آب‌های خلیج فارس ، دریای عمان و برای آزادی کشتیرانی و رفت و آمد همه شناورهایی است که برای دنیا حامل انرژی هستند. بنابراین ما قصد تجاوز به هیچ کشوری نداریم و البته اجازه تجاوز به هیچ کشوری هم نخواهیم داد. امیدواریم صلح و دوستی و ثبات در این منطقه بسیار حساس، همیشه برقرار باشد.

همچنین رییس جمهوری در جریان این بازدید دفتر یادبود ناوشکن جماران را امضاء کرد.

متن دستنوشته دکتر روحانی به شرح زیر است:

«بسمه تعالی

امروز شاهد خوداتکایی و توانمندی پرافتخار نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی هستیم. این نیروی قدرتمند برای حراست از منافع کشور و برای ایجاد صلح و ثبات در این منطقه حساس است. در کنار تجهیزات مدرن، ایمان، استقامت، آموزش و دلاوری نیروهای مسلح ضامن امنیت کشور خواهد بود. با آرزوی توفیق روزافزون برای همه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران.

حسن روحانی»

اتصال نیروهای مسلح ایران به ملت آن‌ها را ارتقاء بخشیده است

رئیس‌جمهور در ادامه برنامه‌های آخرین روز سفر به هرمزگان، عصر امروز (پنجشنبه) با حضور در مرکز فرماندهی منطقه یکم نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، از آخرین دستاوردهای این نیرو بازدید کرد.

به گزارش ایسنا روحانی در جریان این بازدید، از آخرین تجهیزات و دستاوردهای نیروی دریایی سپاه دیدن کرد که توسط متخصصان این نیرو و به طور کاملا بومی در پنج پایه رزمی موشکی، شناوری، تفنگداری، هوادریا و پهپاد ایجاد شده است.

رییس جمهور در جمع فرماندهان و مسئولین نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان این‌که «قدرت بازدارندگی، اساس استراتژی دفاعی کشور است»، گفت: همین قدرت نظامی و توان بازدارندگی بالای ما اجازه نمی دهد دشمن به کشور ما چشم طمع داشته باشد.

وی در این دیدار با تجلیل از مجاهدت‌ها و تلاش‌های دریادلان نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اظهار کرد: برای حراست از حدود دو هزار کیلومتر مرز آبی در جنوب کشور، کار بزرگی باید انجام شود که امروز این وظیفه بردوش نیروهای دریایی ارتش و سپاه است.

وی اولین قدم در راستای حراست از مرزها را اشراف اطلاعاتی به اوضاع منطقه تحت پوشش دانست و گفت: اگر اشراف اطلاعاتی نداشته باشیم در برابر دشمن غافلگیر می‌شویم و کسی که بتواند سریع‌تر وارد عمل شود موفق‌تر خواهد بود.

رییس‌جمهور با اشاره به اصل اعمال حاکمیت برای هر کشوری در زمین، هوا و دریا گفت: ما باید در این منطقه حاکمیت خود را اعمال کنیم و این وظیفه معمولا در دریاها بر عهده نیروی دریایی است.

روحانی با اشاره به ضرورت آمادگی‌ نیروها برای انجام مأموریت‌های محوله گفت: اولین اثر این آمادگی‌ها باید بازدارندگی برای دشمن و به گونه‌ای باشد که آن‌ها به توان بالای نظامی و دفاعی ما پی ببرند.

رییس جمهور برگزاری مانورها و رزمایش‌های گوناگون را در راستای حفظ آمادگی، اعلام موجودیت و توانمندی‌ها در برابر دشمنان دانست و تصریح کرد: ما باید در همه زمینه‌ها قدرت بازدارندگی برای رسیدن به صلح داشته باشیم و توان ما به گونه‌ای باشد که بتوانیم، تعادل قوا را در منطقه بوجود آوریم.

روحانی توانمندی‌های نظامی گوناگون در نیروی دریایی سپاه و تلاش‌های دریادلان نیروی دریایی برای حفظ و حراست از مرزهای کشور را چشمگیر دانست و گفت: توانمندی نیروهای جمهوری اسلامی ایران پس از دفاع مقدس به گونه‌ای بوده که هیچگاه دشمنان در فکر طراحی برای دست‌اندازی و تجاوز به کشور ما نبودند و این به معنای قدرت بازدارندگی ماست که نگذاشتیم دشمن به کشور ما چشم طمع داشته باشد.

وی با اشاره به این‌که «امروز دولت فضایی را برای توسعه و در راستای رفاه مردم بوجود آورده است»، گفت: توسعه و رفاه مطمئناً در کنار فضای امن امکان تحقق خواهد داشت و این وظیفه بر دوش نیروهای مسلح مردمی کشور است.

رییس جمهوری با بیان این‌که «نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به ملت متصل هستند و رابطه معنوی میان آنان برقرار است»، گفت: این رابطه معنوی باعث ارتقاء توانمندی‌های نیروهای مسلح ما شده است.

روحانی با اشاره به این‌که «امروز مقام معظم رهبری به عنوان شخصیتی معنوی فرماندهی کل قوا را برعهده دارند» گفت: نیروهای مسلح ما هنگامی که مطمئن هستند، فرمان از سوی فرمانده معنوی و مقام ولایت صادر می‌شود، آماده هرگونه فداکاری و ایستادگی در برابر دشمن خواهند بود.

رییس‌جمهورخاطرنشان کرد: تجهیزات به تنهایی نمی‌تواند ما را به موفقیت برساند و این نیروی ولایی مجاهد و فداکار است که در هر زمینه‌ای باعث موفقیت خواهد شد.

در این جلسه سردار سرتیپ پاسدار فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گزارشی از دستاوردها، توانمندی‌ها، عملکرد و مأموریت‌های این نیرو و گزارشی از هشتمین رزمایش دریایی پیامبر اعظم(ص) را به رییس‌جمهوری ارائه کرد.

به جای دعوا و جستجو در سوابق یکدیگر، در برابر فساد بایستیم

رئیس‌جمهور اظهار کرد: گروهی به عنوان دور زدن تحریم‌ها، منافع ملی را دور زدند و پول بیت‌المال را برداشتند، اما امیدواریم که با همکاری تمام دستگاه‌های کشور این پول به بیت‌المال بازگردانده شود.

به گزارش ایسنا، روحانی صبح روز پنجشنبه در ادامه سفر خود به استان هرمزگان در جمع منتخبان این استان و همایش توسعه ظرفیت‌های استان، با تاکید بر اینکه “علم باید همراه با اخلاق باشد”،‌ گفت: اگر علم با اخلاق زمینه نشود فسادهای آنچنانی ایجاد می‌شود و دیدیم که چطور یک گروه با عنوان دور زدن تحریم‌ها چگونه منافع ملی را دور زدند و پول ملت را برداشتند و ما امیدواریم که با همکاری تمام دستگاه‌ها این پول به بیت‌المال برگردانده شود.

رئیس‌جمهور با اشاره به رقم پول برداشت شده از بیت‌المال، خاطرنشان کرد: این دو میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلاری که گفته می‌شود همه‌اش پول نقد نیست، بخش بزرگی از آن پول نقدی است که به او داده بودند که بدهی‌های ما را پرداخت کند.

بدون مبارزه با فساد و انحراف، کشور رشد و توسعه پیدا نمی‌کند

وی با بیان اینکه “این اقدامات و فسادها ناشی از نبود اخلاق است”، تاکید کرد: بدون مبارزه با فساد و ایستادگی در برابر انحراف، کشور نمی‌تواند رشد و توسعه پیدا کند.

امروز باید به جای دعواهای غیرمفید و غیرسازنده که مثلا برمی‌گردیم در سوابق یکدیگر جستجو می‌کنیم که فلانی در فلان سال و در فلان تجمع چه کرده یا چه شعاری سر داده است، دست به دست هم بدهیم و در برابر فساد بایستیم.

روحانی با بیان اینکه “عده‌ای در کشور سختی می‌کشند و دچار مشکل هستند و عده‌ای با حیله پول بیت‌المال را برداشتند؛ آن هم نه به مقدار کم”، یادآور شد: زمانی که بحث فساد سه هزار میلیارد تومانی مطرح بود، دهان‌ها از این میزان باز بود و اکنون ۹ هزار میلیارد تومان است. تازه ما مطمئن نیستیم که این ۹ هزار میلیارد تومان همه‌اش باشد و ممکن است چیزهای دیگری هم باشد که بعداً کشف شود.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه “بدون اخلاق و انضباط مالی نمی‌توانیم پیشرفت کنیم”، به اهمیت قرار گرفتن دو مقوله تعهد و تخصص در پیشبرد امور اشاره کرد و گفت: با وجود فساد، هیچ کشوری پیشرفت نمی‌کند. کشور بدون تعهد، اخلاق، وجدان کاری و انضباط کاری پیشرفت نمی‌کند و در کنار تخصص باید وجدان کاری، انضباط، اخلاق، پاکی و پاکدامنی نیز وجود داشته باشد.

زمانی که ما در روبروی هم قرار می‌گیریم، مفسدان از این فضا استفاده می‌کنند

وی افزود: ما امروز باید به جای دعواهای غیرمفید و غیرسازنده که مثلا برمی‌گردیم در سوابق یکدیگر جستجو می‌کنیم که فلانی در فلان سال و در فلان تجمع چه کرده یا چه شعاری سر داده است، دست به دست هم بدهیم و در برابر فساد بایستیم. زمانی که ما در روبروی هم قرار می‌گیریم، مفسدان از این فضا استفاده می‌کنند.

روحانی با مخاطب قرار دادن جمع حاضر و نیز تمام بخش‌های کشور، گفت: بیایید همه در برابر انحرافات بایستیم و برای توسعه کشور تلاش کنیم. توسعه بدون تدبیر و مشورت، وحدت و انسجام ملی، اخلاق و ایمان امکان‌پذیر نیست. ما باید همه یکدیگر را یاری کنیم.

به گزارش ایسنا، رئیس‌جمهور در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه “همه باید دست به دست هم بدهیم تا کشور پیشرفت کند”، گفت:‌ اگر همه با هم کار کنیم به نتیجه می‌رسیم ما باید گذشته‌ها را جبران کنیم مردم ما در حال حاضر با مشکلات فراوانی روبرو هستند ما باید این مشکلات را از پیش پای مردم برداریم.

از دیدن دریای مشکلات نهراسیدیم

روحانی با بیان اینکه “من به آینده بسیار امیدوار هستم”، تصریح کرد: البته تمام مشکلات را می‌دانم. قبل از برگزاری انتخابات نیز این مشکلات را می‌دانستم و با آن‌ها آشنا بودم بعد از انتخابات نیز دیدم که دریایی از مشکلات پیش روی ماست ولی نه من و نه همراهانم نهراسیدیم و ان‌شاءالله ما این مسیر را با حول و قوه الهی و همراه با تدبیر و دقت به پیش خواهیم برد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه “شش ماه بیشتر از عمر این دولت نگذشته است و در این مدت دولت توانسته قدم‌های مهمی بردارد”، ادامه داد: شما شش ماه پیش را ببینید و اکنون را ببینید که دنیا چه نگاهی به کشور ما دارد. سرمایه‌داران، متخصصان و دانشگاهیان چه نگاهی دارند. شش ماه پیش فضای بین‌المللی و افکار عمومی نسبت به ایران چگونه بود و اکنون چطور ایران می‌تواند یک قطعنامه را به مجمع عمومی سازمان ملل پیشنهاد دهد و این قطعنامه به اتفاق آرا تصویب شود. این یک افتخار برای دیپلماسی ماست.

وی در همین رابطه گفت: وقتی که قطعنامه پیشنهادی ایران علیه خشونت و علیه افراطی‌گری مطرح شد، خیلی از کشورها برایشان سخت بود که این قطعنامه با پیشنهاد ایران و پرچمداری ایران تصویب شود؛ چراکه آن‌ها در طی این سال‌ها دائم گفته بودند ایران پرچمدار خشونت است. با وجود مخالفت‌هایی که آن‌ها داشتند، این قطعنامه به اتفاق آرا تصویب شد و این نشان‌دهنده عزمت ملت ماست. تمام این افتخارات ازآن مردم است. اگر دولت افتخاری دارد، آن‌ خدمت به مردم و اجرای خواسته‌های مردم است.

روحانی با بیان اینکه “امروز صحنه جهانی نسبت به ایران فرق کرده است”، به دیدار روز گذشته خود با جمعی از سرمایه‌گذاران ایرانی که در کشورهای اطراف و همسایه بویژه حاشیه خلیج فارس ساکن هستند اشاره کرد و گفت: آن‌ها در این دیدار می‌گفتند که امروز فضایی ایجاد شده که ما دلمان می‌خواهد بگوییم ایرانی هستیم و وقتی دیگران متوجه می‌شوند که ما ایرانی هستیم از ما برای سرمایه‌گذاری در ایران راهنمایی می‌خواهند؛ بر خلاف گذشته که سعی می‌کردیم کسی متوجه نشود ما ایرانی هستیم.

این دولت مدعی نیست که تمام مشکلات را حل کرده است یا عیبی وجود ندارد

وی با بیان اینکه “مردم ما این فضا را با حضور حماسی خود در انتخابات ایجاد کردند و اکنون یک فضای مناسب پیش روی ماست”، افزود:‌ دانشگاه‌ها خیلی آرام‌تر و آزادتر از گذشته است. البته ممکن است اشکالاتی وجود داشته باشد که آن را نیز باید برطرف کنیم. این دولت مدعی نیست که تمام مشکلات را حل کرده است یا عیبی وجود ندارد. دولت به مردم قول داده بود که آرامش و ثبات نسبی در همه حیطه‌ها و فضاها حاکم کند و امروز خوشبختانه با کمک مردم این ثبات و آرامش در سراسر کشور وجود دارد. امید به آینده وجود دارد و این امید، کار مردم است. ما تدبیر را نیز از مردم می‌خواهیم. فرهیختگان باید تدبیر کرده و به دولت کمک کنند.

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه “ما باید برای پیشرفت امور و حل مشکلات، از تجربه دیگران نیز استفاده کنیم و این امر نه تنها اشکالی ندارد بلکه لازم است”، تاکید کرد: ما باید کمربندها را سفت کنیم و توقعات را کم و به آینده نگاه کنیم.

روحانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به مشکلاتی که اکنون در پیش روی دولت در راستای برخی از اصلاحات وجود دارد، گفت: ما گاه به هر مقوله‌ای که می‌خواهیم وارد شویم یک عده می‌گویند اگر این کار را بکنید این جور می‌شود و آن جور می‌شود. مگر ما می‌توانیم این‌گونه اصلاح کنیم؟

وی برای نمونه به موضوع پرداخت نقدی یارانه‌ها به شیوه کنونی و مشکلاتی که دولت در این راستا دارد، اشاره کرد و گفت: آیا اینکه ما پرداخت یارانه‌ها را به چنین روالی ادامه دهیم، خوب است و کار درستی است؟

بدون اصلاح پرداخت نقدی یارانه‌ها، وضع انرژی و بهداشت اصلاح نمی‌شود

رئیس‌جمهور ادامه داد: ما می‌گوییم باید اصلاحاتی صورت بگیرد و اصلاح کنیم. عده‌ای به ما می‌گویند این کار را نکنید چون یک عده ناراحت می‌شوند. همه باید به میدان بیاییم و راه صحیح و درست را انتخاب کنیم. در همین بحث یارانه‌ها، مجلس شورای اسلامی یک قدم مهم برداشته و سال آینده دولت باید یارانه‌ها را به کسانی ارائه کند که متقاضی و نیازمند به آن یارانه باشند. البته این به معنای افراد فقیر نیست بلکه فرد می‌گوید به یارانه نیازمند است و دولت باید این قانون مجلس را اجرا کند.

وی افزود: یک عده می‌گویند که دادن پول را به هیچکس قطع نکنیم، ولی اگر این کار را نکنیم، وضع انرژی بدتر می‌شود، وضعیت بهداشت اصلاح نمی‌شود و عده‌ای که نیازمند نیستند در کنار عده‌ای که نیازمند هستند یارانه می‌گیرند. به هر حال ما باید وارد عمل شویم و همه باید دست به دست هم دهیم و به فکر فرزندان و پیشرفت کشور باشیم. البته ما می‌توانیم ان‌شاءالله با کمک مردم از این مسیر عبور کنیم. خواست من از مردم این است که کسانی که به یارانه احتیاج ندارند، فرم تقاضا را پر نکنند و از یارانه خداحافظی کنند و به دولت بگویند که ما نیاز نداریم حتی کسانی که نیاز نیز دارند، بگویند ما نمی‌خواهیم تا دولت برود محیط زیست، بهداشت و حمل و نقل ما را درست کند.

روحانی با تاکید بر اینکه “دولت موظف به اجرای قانون است و همه باید دست به دست هم بدهیم تا از این مسیر عبور کنیم”، بار دیگر از کسانی که نیازی به دریافت یارانه ندارند، خواست تا این فرم را پر نکنند.

رئیس‌جمهور با اشاره به اقدامات دولت برای اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها در راستای بهبود بهداشت و بیمه درمانی اظهار کرد: با اجرای این قانون ان‌شاءالله وضع بهداشت و درمان را بهتر می‌کنیم و قدم به قدم افرادی که تحت پوشش بیمه نیستند، تحت پوشش بیمه درمانی قرار می‌گیرند.

شاید در اواخر همین دولت بتوانیم نفت را از جاسک صادر کنیم

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به برخی از برنامه‌های دولت در ارتباط با استان هرمزگان، گفت: تصمیم ما این است که شرق این استان را آبادتر کنیم، ساحل مکران آباد شود و حرکت به سمت جلو داشته باشیم و تلاش داریم که جاسک از لحاظ بندری توسعه پیدا کند و در آینده بخشی از فروش نفت از بندر جاسک باشد، این کار را شروع می‌کنیم و قدم قدم جلو می‌بریم. شاید در اواخر همین دولت بتوانیم نفت را از جاسک صادر کنیم ولی اگر بخواهیم اسکله‌های آن را کامل کنیم بیش از این دولت زمان می‌برد.

برای احداث خط آهن از چابهار به چین برنامه‌ریزی شده است

روحانی به طرح‌های توسعه‌ای در ارتباط با بندرعباس اشاره کرد و افزود: امیدواریم یک تحول در زمینه حمل و نقل در این زمینه ایجاد شود، ‌راه‌آهن را توسعه دهیم و با کشورهای شمال خود ارتباط های جدیدی را برقرار کنیم به نحوی که یک خط آهن از بندر چابهار به چین از طریق کشورهای افغانستان و قرقیزستان وصل شود و این کار برنامه‌ریزی شده و چینی‌ها برای سرمایه‌گذاری آن آماده هستند.

رئیس‌جمهور با اشاره به موضوع تولید فولاد در این استان و اینکه تلاش داریم ظرفیت تولید به ۱۰ میلیون تن برسد به مقوله محیط زیست و اهمیت رعایت آن اشاره کرد و گفت: ان‌شاءالله حرکت‌های بزرگی در زمینه ساخت بندر، ‌اسلکه‌ها و توسعه بندر شهید رجایی و … در استان صورت می‌گیرد؛ البته کار اصلی بر عهده مردم و سرمایه‌گذاران است و باید مردم برای سرمایه‌گذاری حضور پیدا کنند.

وی همچنین با اشاره به اهمیت احیای جزایر استان هرمزگان، اظهار کرد: برخی از جزایر در این استان فعال هستند ولی برخی جزایر اینطور نیستند و پیشرفتی نکرده‌اند. البته ما هنوز در دولت برنامه خاصی در این زمینه نداریم و باید شروع به برنامه‌ریزی و کار کنیم.

برای بر عهده گرفتن مشاغل، شایستگی مهم است نه جناح‌بندی و جنسیت

روحانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود، به اهمیت نقش زنان در ساختار مدیریتی کشور و نگاه دولت به حضور زنان در این عرصه اشاره کرد و گفت: تاکید من در این دولت از همان ابتدا این بوده که حقوق شهروندی را رعایت کنیم و برای بر عهده گرفتن مشاغل، شایستگی‌ها مهم است نه جناح‌بندی و خط و خطوط سیاسی و نه جنسیت. ما معتقدیم هرکسی که شایسته است، باید مسئولیت بر عهده بگیرد، زنان ما فرهیخته و صاحب‌نظرند و ما باید از پتانسیل آنها استفاده کنیم و دولت ان‌شاءالله هرچه بیشتر این فضا را فراهم می‌کند.

وی ادامه داد: همه باید اعم از زن و ‌مرد، پیر و جوان و همه اقوام و مذاهب دست به دست همچنین دهیم و کشور را آباد کنیم. من امید فراوانی به مردم خوب کشورمان بویژه جوانان و صاحب‌نظران دارم و ان‌شاءالله با کمک هم در راستای پیشرفت کشور و حل مشکلات قدم برمی‌داریم.

به گزارش ایسنا، رئیس‌جمهور در بخشی از سخنان خود پس از شنیدن اظهارات چند تن از منتخبان استان هرمزگان، گفت: سخن فرهیختگان، صنعتگران، هنرمندان و دانشجویان و همه عزیزانی که در صحنه فرهنگ،‌ کار و تلاش برای این کشور خدمت می‌کنند، شنیدنی است و اینگونه جلسات نیز عمدتاً برای شنیدن است. ان‌شاءالله در جلسات بعدی به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که بیشتر فرصت در اختیار بخش‌های مختلف که به نمایندگی از بخش‌های مختلف جامعه در این جلسات سخن می‌گویند قرار داده شود تا آنها صحبت کنند. اینگونه جلسات بیشتر برای این است که من و همراهانم بتوانیم استفاده کنیم و بدانیم که در استان‌های مختلف، در دل‌ها و مرزها چه می‌گذرد و چه نقشه‌ها و برنامه‌هایی برای تصحیح راه وجود دارد.

آموزش عالی، با نیازهای جامعه متناسب باشد

روحانی در ادامه با اشاره به استعدادهای انسانی و مادی موجود در هرمزگان، به موضوع آموزش عالی در این استان اشاره کرد و گفت: مراکز آموزشی به ویژه آموزش عالی باید به‌گونه‌ای طراحی شود که فارغ‌التحصیلان این مراکز بتوانند بار مسئولیت بخش‌های مختلف اداره این استان بویژه در بخش صنعت را به دوش بکشند.

وی خاطرنشان کرد: اگر بنا باشد جوانان این استان در یک رشته‌ای تخصص ببیند که بازار کار در آن استان و بازار نیاز به متخصصانی در رشته‌های دیگر داشته باشد، نتیجه این می‌شود که متخصصانی از دیگر نقاط کشور به این استان می‌آیند و تعدادی از عزیزان بومی، بیکار شوند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه “نقشی که در سیستم آموزشی ما وجود دارد، این است که تربیت نیروی انسانی متخصص گاه متناسب با بازار کار نیست”،‌ گفت: ما باید پیش‌بینی و برنامه‌ریزی کنیم که مثلاً چهار سال دیگر چه کاری می‌خواهیم انجام دهیم و ورودی دانشگاه‌ها به گونه‌ای باشد که چهار سال بعد نیروهایی را تحویل جامعه بدهد که در آن رشته‌هایی که مدنظر ما هستند تخصص داشته باشند و بتوانند امور را اداره کنند.

روحانی ادامه داد: ما دو مشکل در زمینه آموزش عالی داریم؛ مشکل اول عدم تناسب آموزش عالی با نیازهای جامعه است و از طرف دیگر عدم توازن بین کمیت و کیفیت در دانشگاه‌هاست. اگر دانشگاهی باشد که فضای لازم برای آموزش را نداشته باشد، آزمایشگاه لازم را نداشته باشد،‌ کتابخانه مجهز نداشته باشد،‌ استادان صاحب‌نظر در آن وجود نداشته باشند و فقط اسمی به عنوان دانشگاه باشد و کسانی که فارغ‌التحصیل می‌شوند کاغذی در دست داشته باشند به نام دانشنامه، این روند مشکلات را حل نمی‌کند. در گذشته هم دانشگاه‌های ما از نظر کیفیت مشکل داشتند. ما کمیت را به سرعت افزایش داده‌ایم ولی گاه به مقوله کیفیت توجه نشده است.

وی به اهمیت ساماندهی رشته‌های آموزش عالی و افزایش کیفیت در دانشگاه‌ها نیز اشاره کرد و گفت: در کنار بحث آموزش، باید انضباط کاری نیز داشته باشیم. ایرانی‌ها از لحاظ استعداد،‌ اخلاق، فرهنگی،‌ ایمانی و انقلابی بودن جزو برترین‌ها هستند ولی چرا در زمینه انضباط کاری هم برتر نباشیم، چرا باید در این زمینه نقص داشته باشیم، چرا نباید به خوبی از تمام توان خود استفاده کنیم.

رئیس‌جمهور همچنین تاکید کرد: دانشگاه باید محیط آرام و آزاد باشد، فضای نقد و فضای مناسب سیاسی در آن وجود داشته باشد و در کنار این مباحث باید متخصصی تربیت شود که بخشی از کشور را به خوبی اداره کند و این علم و کسب تخصص باید با اخلاق همراه باشد.

به گزارش ایسنا، پیش از سخنان رئیس‌جمهور، تعدادی از منتخبان استان هرمزگان به نمایندگی از اقشار مختلف به ایراد سخنرانی و بیان دیدگاه‌های خود پرداختند.

سفرهای دولت یازدهم برای کلنگ‌زنی نیست/اقتصاد مقاومتی به توسعه کشور شتاب می‌دهد

رئیس‌جمهور ضمن تشریح برنامه‌ها و تصمیمات دولت تدبیر و امید در راستای توسعه بخش‌های مختلف استان هرمزگان، بر ضرورت استفاده از توانمندی‌ها و پتانسیل‌های موجود در این استان تأکید کرد.

به گزارش ایسنا، روحانی صبح روز پنجشنبه در جلسه شورای اداری استان هرمزگان با بیان اینکه “سفرهای استانی در دولت یازدهم به معنای کلنگ‌زنی، افتتاح پروژه و تصویب مصوبات فراوان نیست”، گفت: هدف اصلی دولت از سفر به استان‌های کشور دریافت مطالبات مردم و همچنین شنیدن راه‌حل‌های پیشنهادی از سوی مسئولان، فرهیختگان، دانشگاهیان، نمایندگان و صاحبنظران استان در راستای اجرای طرح‌ها و رفع مشکلات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی استان است.

وی با اشاره به اینکه دولت برای اجرای طرح‌های راهگشا به نظرات همگان توجه دارد، اظهار کرد: مسئولان هر استان می‌توانند برای حل بهتر مشکلاتشان راه‌حل‌های خود را ارائه کنند تا تصمیم‌گیری‌ها در پایتخت دقیق انجام شود، چرا که مردم و مسئولان هر استان مسایل و مشکلات خود را به خوبی لمس کرده و برای حل آنها صاحب تجربه هستند.

روحانی افزود: برای حل مشکلات هر استان با توجه به ویژگی‌های فرهنگی، اجتماعی و شرایط اقلیمی خاص آن باید انجمن‌های تخصصی متشکل از مسئولان و نخبگان و فرهیختگان آن استان دست به کار شوند.

رئیس‌جمهور چشم دوختن به خزانه دولت را یکی از مشکلات موجود در مسیر توسعه استان‌ها برشمرد و خاطرنشان کرد: مشکل اقتصاد کشور یارانه‌ای بودن آن است و در این مسیر نمی‌توانیم با تکیه بر یارانه به پیشرفت برسیم.

وی یکی از وظایف دولت در جهت توسعه کشور را آماده کردن فضا برای کار و در اختیار گذاشتن زمینه و امکانات برای سرمایه‌گذاران دانست و گفت: همه مسئولان استانی و نمایندگان استان‌ها در مجلس در حد توان خود می‌توانند برای آماده کردن زمینه‌های کار و فعالیت در استان‌ها نقش‌آفرین باشند.

رئیس‌جمهور ارتقای سطح فرهنگی در استان‌ها را یکی از مهمترین اقدامات برای زمینه‌سازی کار و فعالیت برشمرد و افزود: هنگامی که جایگاه اشتغال‌زایی کارآفرینان و سرمایه‌گذاران ارزشمند نباشد، نمی‌توانیم پیشرفت کنیم.

روحانی ادامه داد: سرمایه‌گذاری نیازمند حمایت همگانی و فضای امن است چرا که اگر حمایت نشود این سرمایه به دیگر کشورها منتقل شده و این موجب محرومیت ما خواهد بود.

وی با بیان اینکه توسعه کشور راهی جز این ندارد که به دست مردم انجام شود، گفت: در این راستا دولت باید فضا را مهیا و شاخص‌های مهم اقتصادی را تعیین کند ما باید بتوانیم در شاخص‌های اقتصاد کلان ثبات بوجود آوریم.

روحانی با اشاره به اینکه یکی از تصمیمات دولت تدبیر و امید در جلسات اقتصادی در راستای مهار تورم بوده است، افزود: امروز طبق آخرین آمار با تلاش دولت نرخ تورم از ۴۳ درصد در ابتدای دولت به ۳۳ درصد رسیده است و این در شرایطی است که بسیاری از صاحب‌نظران معتقد بودند دولت نمی‌تواند با توجه به شرایط کشور به این مهم دست یابد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه دولت همچنین گام‌های مهمی را در مسیر اشتغال‌زایی و رفع معضل بیکاری آغاز کرده است، تصریح کرد: امروز سرمایه‌گذاری و ورود سرمایه به کشور آغاز شده و شرکت‌های خارجی بسیاری به دنبال کار و سرمایه‌گذاری در کشورمان هستند که این موجب ناراحتی صهیونیست‌ها نیز شده است.

روحانی تصریح کرد: ایران استعداد بالایی برای رشد و توسعه دارد و امروز سیاست‌های اقتصاد مقاومتی‌مان به کمک آمده و مطمئناً به توسعه کشور شتاب بیشتری خواهد داد.

وی با بیان اینکه وظیفه دیگر دولت در مسیر توسعه و پیشرفت کشور تلاش برای برقراری وحدت و آشتی در کشور است، گفت: اینکه احزاب و جناح‌های مختلف داشته باشید، اشکالی ندارد و همه می‌توانند با یکدیگر رقابت کرده و نظرات خود را تبیین کنند اما ایجاد انشقاق و شکاف و نسبت‌های تند و ناروا به یکدیگر دادن مناسب نیست.

روحانی با اشاره به اینکه دولت باید فضای سیاسی و اجتماعی متعادلی را در کشور ایجاد کند، تصریح کرد: بنده در این راستا از همه جناح‌ها و گروه‌ها در مبنای شایسته‌سالاری در دولت استفاده می‌کنم و امروز هم همه نظرات در دولت شنیده می‌شود و هیچ تصمیمی بدون رأی اعضای دولت و بررسی کامل اتخاذ نمی‌شود.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه مبنای دولت بر مشورت است، گفت: دولت باید زمینه‌ها را در همه بخش‌های توسعه‌ای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی مهیا کند، اما کار اصلی باید توسط مردم انجام شده و آنها دولت را یار و همراه خود بدانند.

وی، استان هرمزگان را یکی از استراتژیک‌ترین استان‌های کشور با ظرفیت‌های فراوان از جمله وجود جزایر مختلف در آن توصیف و خاطر نشان کرد: برای توسعه این استان تصمیماتی از سوی دولت طی ماه‌های گذشته بررسی و اتخاذ شده و برخی تصمیمات هم به واسطه این سفر و مشاهده برخی از مشکلات مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

رئیس دولت تدبیر و امید افزود: یکی از تصمیماتی که دولت آن را دنبال خواهد کرد، در خصوص فعال کردن جزایز استان هرمزگان است، چرا که این جزایر از جهات مختلف بسیار با اهمیت هستند.

روحانی مرکزیت حمل و نقل و صادرات و واردات کشور را از دیگر ویژگی‌های فوق‌العاده استان هرمزگان برشمرد و اظهار کرد: دولت منابع کافی برای تکمیل فاز دوم بندر شهید رجایی را تأمین کرده و فاز سوم این بندر هم ان‌شاء‌الله سال بعد آغاز و در دولت یازدهم به انجام خواهد رسید.

رئیس‌جمهور همچنین ابراز امیدواری کرد مطالعات و اقدامات اولیه احداث فاز چهارم و پنجم بندر شهید رجایی هم در دولت یازدهم به انجام برسد.

روحانی با تأکید بر اینکه بندرعباس باید مرکز صادرات و واردات برای ایران و همسایگان شمالی کشور در آسیای مرکزی و حتی منطقه قفقاز باشد، گفت: توسعه بنادر و آبادانی سواحل جنوبی کشور از جمله اقداماتی است که باید در جهت توسعه استان هرمزگان و دیگر استان‌های ساحلی جنوب کشور انجام شود.

وی با بیان اینکه تبدیل شدن استان هرمزگان به قطب بزرگی برای تولید فولاد از دیگر تصمیماتی است که در خصوص توسعه این استان اتخاذ شده، گفت: ان‌شاء‌الله با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در دولت یازدهم تولید فولاد به ده میلیون تن خواهد رسید.

روحانی با بیان اینکه مسأله محیط زیست مورد توجه دولت قرار دارد، گفت: اگر مسایل محیط زیست را حل نکنیم توسعه ما پایدار و تأثیرگذار نخواهد بود و دولت در این راستا قدم‌های جدی را برخواهد داشت.

رئیس‌جمهور با اشاره به توسعه دیگر صنایع در استان هرمزگان از جمله شیلات و کشتی‌سازی بر تلاش و همدلی مسئولان در این زمینه تأکید کرد.

وی با اشاره به فضای مثبت نگرش امروز جهان به ایران گفت: در جلسه‌ای که با فعالان اقتصادی استان هرمزگان در خارج از کشور داشتیم آنها بیان کردند که امروز سرمایه‌گذاران ایرانی در خارج از کشور احترام پیدا کرده‌اند و این کار بزرگ متعلق به ملت ایران است که با حضور خود در انتخابات و برگزیدن مسیر اعتدال فضا را نه تنها در خارج از کشور بلکه در خارج از مرزها آرام کرده و امروز دولت از حماسه سیاسی مردم پیروی کرده و تلاش می‌کند تا سال آینده حماسه اقتصادی را نیز قدم به قدم به انجام برساند.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: امروز ملت ایران تصمیم گرفته تا از طریق تدبیر و مذاکره سازنده تحریم‌ها و زنجیرهایی که به ناحق به دست و پای کشور بسته شده را از بین ببرد و ان‌شاء‌الله با حمایت مردم و مقام معظم رهبری این کار که تاکنون به خوبی پیش رفته در آینده با گام‌های بهتری دنبال شود.

روحانی با بیان اینکه امروز به واسطه نگرش جدیدی که در دنیا نسبت به ایران بوجود آمده فضا برای حضور سرمایه‌گذاران خارجی خوب و زیاد شده است، گفت: در فضای بوجود آمده بندر شهید رجایی باید به مرکزی برای صادرات کالای ایرانی به جهان و محلی برای صادرات و واردات دیگر کشورها تبدیل شود.

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تصمیم دولت در راستای توسعه بندر جاسک و ضرورت توسعه بنادر در شرق استان هرمزگان گفت: به حول و قوه الهی در پایان دولت یازدهم چهره جاسک با اقداماتی نظیر گسترش صنایع انرژی‌بر و فولاد و پتروشیمی تغییر خواهد کرد.

روحانی افزود: همچنین بخشی از نفت کشور باید از طریق بندر جاسک صادر شود و این در حالی است که باید برای توسعه این منطقه کارهای دیگری نظیر ایجاد شهر جدید، رفع مشکلات بهداشتی و درمانی و احداث بزرگراه و فرودگاه بزرگ و بین‌المللی را در دستور کار خود قرار دهیم چرا که جاسک به عنوان یک بندر در دریای عمان و سواحل مکران برای ما اهمیت دارد.

وی با اشاره به ضرورت مقابله با معضل قاچاق بویژه قاچاق سوخت در کشور برای رسیدن به اقتصاد سالم گفت: امروز قیمت سوخت در کشور ما با قیمت جهانی آن فاصله زیادی دارد و این موجب بوجود آمدن شرایطی برای قاچاق آن شده که همه باید تلاش کنیم تا فضای سالمتری را ایجاد کرده و با این پدیده نادرست مقابله کنیم.

روحانی با بیان اینکه استعدادهای خدادادی هرمزگان باید شکوفا شده و این استان شادابتر، فعال‌تر و پرشورتر از گذشته به پیشرفت کشور کمک کند، اظهار امیدواری کرد تا دولت و مسئولین در اجرای تصمیمات خود موفق بوده و بتوانند رضایت مردم را بعد از رضای خدا و امام عصر (عج) جلب کنند.

رئیس‌جمهور همچنین با تأکید بر لزوم همدلی و یکصدایی میان همه مسئولان در جهت رفع مشکلات کشور، گفت: از وحدت و اتحاد خوبی که میان شیعه و سنی در این استان وجود دارد بسیار خوشحالیم و بر ضرورت تقویت این همدلی و برادری تأکید می‌کنیم.

بر اساس این گزارش، پیش از سخنان رئیس‌جمهور، استاندار، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بندرعباس و نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی به بیان مسایل و مشکلات استان و ارائه پیشنهادات و طرح‌های گوناگون در جهت رفع این مشکلات و توسعه استان پرداختند.

همچنین محمدباقر نوبخت معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور گزارشی از تصمیمات دولت و اعتبارات اختصاص یافته به استان هرمزگان برای توسعه و تکمیل طر‌ح‌ها در بخش‌های مختلف از جمله حمل و نقل، راه، بهداشت و درمان، بنادر، آب و فاضلاب، عمران شهری، آموزش، فرهنگ و شیلات با اعتباری بالغ بر دو هزار و ۴۳۱ میلیارد ریال در قالب ۴۰ پروژه ارائه کرد.