تاپ خبر24: رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و یونان در نشست با اتاق بازرگانی و صنایع و معادن آتن گفت: ما راه‌اندازی خط هوایی بین تهران و آتن را به جد دنبال خواهیم کرد و انتظار داریم این موضوع از سوی طرف یونانی هم با جدیت دنبال شود.

مهدی جهانگیری، رئیس اتاق مشترک بازگانی،صنایع و معادن ایران و یونان، در نشست «ایران – یونان؛ فرصت‌های کسب و کار» که در اتاق بازرگانی و صنایع و معادن آتن در پایتخت کشور یونان برگزار شد، با اشاره به ظرفیت‌های تجاری موجود بین دو کشور گفت: ایران و یونان پیشینه بسیار قوی، ظرفیت‌های قابل توجهی در حوزه فرهنگی و تمدنی و جاذبه‌های زیاد گردشگری دارند. تا جایی که شباهت‌های فرهنگی این دو کشور باعث شده مردم ایران و یونان هم به هم شبیه باشند.
جهانگیری با تاکید بر این مساله که اقتصاد هر کشور نیاز به جهش قابل توجهی دارد، تصریح کرد: در دهه گذشته روابط تجاری بین ایران و یونان به شدت کاهش پیدا کرده است. این مبادلات تجاری بین دو کشور از ظرفیت ۴۳۰ میلیون دلار در سال، امروز به کمتر از ۴۰ میلیون دلار رسیده است.
رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و یونان ادامه داد: ما به عنوان فعالان بخش خصوصی می‌توانیم زمینه‌ساز روابط تجاری بزرگ بین دو کشور باشیم. ما در اتاق مشترک بازرگانی ایران و یونان برنامه جدی برای جهش توسعه صادراتی بین دو کشور داریم و فکر می‌کنم حضور این هیات قوی از بخش‌های مختلف اقتصادی ایران در کشور یونان، زمینه یک عزم جدی برای اعتلای روابط تجاری خواهد بود.
وی تاکید کرد: در هیاتی که از ایران به یونان اعزام شده، فعالین صاحب برند در‌ حوزه‌های اقتصادی از بخش‌های مختلف بانکی، ساختمانی، فنی و مهندسی، کشتی‌رانی، بازرگانی، گردشگری و… حضور دارند.
وی ادامه داد: مهم‌ترین ریل‌گذاری برای توسعه روابط تجاری بین دو کشور، ایجاد فضای صلح، دوستی و محبت است. این ریل‌گذاری جز با توسعه توریسم و صنعت گردشگری امکان‌پذیر نیست زیرا توریست‌های هر کشور سفیران صلح و دوستی هستند.
جهانگیری با اشاره به مهم‌ترین رویکرد اتاق مشترک بازرگانی ایران و یونان تصریح کرد: ما راه‌اندازی خط هوایی بین تهران و آتن را به جد دنبال خواهیم کرد و انتظار داریم این موضوع از سوی طرف یونانی هم با جدیت دنبال شود.