تاپ خبر۲۴: تیم ملی والیبال ایران در ششمین روز رقابت های انتخابی المپیک به مصاف لهستان رفت و با کسب پنجمین پیروزی خود در این رقابت ها صعودش را به المپیک ۲۰۱۶ قطعی کرد. به گزارش تاپ خبر۲۴ به نقل از روابط عمومی فدراسیون والیبال، تیم ملی والیبال مردان ایران از ساعت ۱۱ و ۱۰ […]

تاپ خبر۲۴: تیم ملی والیبال ایران در ششمین روز رقابت های انتخابی المپیک به مصاف لهستان رفت و با کسب پنجمین پیروزی خود در این رقابت ها صعودش را به المپیک ۲۰۱۶ قطعی کرد.

به گزارش تاپ خبر۲۴ به نقل از روابط عمومی فدراسیون والیبال، تیم ملی والیبال مردان ایران از ساعت ۱۱ و ۱۰ دقیقه صبح امروز( شنبه) به مصاف لهستان رفت. این مسابقه در ششمین روز رقابت های انتخابی المپیک ریو ۲۰۱۶ برگزار می شد. پیش از این لهستان با کسب پنج پیروزی متوالی صعودش را به المپیک قطعی کرده بود و ایران نیز تنها با یک شکست برابر فرانسه و چهار پیروزی امید زیادی برای راهیابی به المپیک داشت با این حال شاگردان لوزانو مصمم بودند تا یک برد دیگر برابر لهستان یا ونزوئلا کسب کنند تا صعودشان به ریو قطعی شود.

حدود ۵۰ نفر از ایرانیان مقیم توکیو برای تماشای این مسابقه به سالن متروپولیتن رفته بودند. همچنین نصرالله سجادی معاون ورزش قهرمانی و مناف هاشمی معاون مالی وزارت ورزش در کنار محمدرضا داورزنی رئیس فدراسیون این دیدار را از نزدیک تماشا می کردند.

لهستان در آغاز این دیدار از ترکیب بازیکنانی چون رافال بوشک، فابیان درژیزگا، پیوتر نواکوفسکی، متئوش بینیک، داوید کونارسکی، آرتور شالپو، پیوتر گاتسک بهره می برد.

تیم ملی والیبال کشورمان نیز با لباس سورمه ای و ترکیب سعید معروف، محمد موسوی، عادل غلامی، فرهاد قائمی، مهدی مرندی، میلاد عبادی پور و شهرام محمودی کار را آغاز کرد.

ست نخست: ۲۵ – ۲۰ به سود ایران

با ترکیب متفاوتی که لهستانی ها برای این مسابقه به میدان فرستاده بودند کار بازیکنان ایران قدری سخت بود زیرا عملا شناخت کافی از حریف خود نداشتند. آنتیگا سرمربی تیم ملی لهستان چندین بازیکن جوان و با انگیزه خود را برای این رویارویی به میدان فرستاده بود تا به خوبی دستورات تاکتیکی اش را پیاده کنند. در مقابل حضور مهدی مرندی و فرهاد قائمی در شروع این دیدار نشان داد که لوزانو تاکید زیادی روی توپ گیری در این مسابقه دارد. به هر حال لهستانی‌ها بازی را بهتر آغاز کردند، اما دو تیم در امتیاز ۷ به تساوی رسیدند و در ادامه هم شاگردان لوزانو امتیاز ۸ را کسب کردند تا تیم‌ها در امتیاز ۸ بر ۷ به سود ایران راهی وقت استراحت فنی اول شوند.

بازی پایاپایی پیش رفت و تیم‌ها در امتیاز ۱۱ بر ۱۱ به تساوی رسیدند، اما در ادامه ۳ اشتباه از شاگردان آنتیگا نتیجه بازی را ۱۴ بر ۱۱ به سود ایران کرد تا آنتیگا درخواست بازبینی مجدد فیلم کند که البته نظر وی اشتباه بود و بازی با همین نتیجه ماند. در امتیاز ۱۶ بر ۱۲ به سود ایران تیم‌ها به وقت استراحت فنی دوم رفتند. در امتیاز ۱۷ بر ۱۳ تشکری جایگزین موسوی شد و در خط سرویس قرار گرفت. شاگردان لوزانو توپ و میدان را در اختیار گرفته بودند و توانستند نتیجه بازی ۲۰ بر ۱۶ کنند. دفاع کم‌نقص موسوی روی تور اختلاف امتیاز را به ۵ رساند، اما لهستانی‌ها دست از تلاش برنداشتند. در امتیاز ۲۲ بر۱۷ به سود ایران مهدوی و میرزاجانپور جایگزین شهرام محمودی و سعید معروف شدند؛ مهدوی در خط سرویس قرار گرفت و میرزاجانپور هم جلوی تور ایستاد. پاس یک دست و تماشایی مهدوی و اسپک سرعتی موسوی نتیجه بازی ۲۳ بر ۱۸ کرد تا شاگردان لوزانو در آستانه پیروزی در ست نخست دیدار با یکی از پرافتخارترین تیم‌های جهان قرار بگیرند. این ست با نتیجه ۲۵ بر ۲۰ به سود ایران خاتمه پیدا کرد.

ست دوم: ۲۵ – ۱۸ به سود ایران

ست دوم را هم شاگردان لوزانو بهتر از حریف آغاز کردند. در امتیاز ۶ بر ۳ به سود ایران آنتیگا احساس خطر کرده و درخواست وقت استراحت فنی کرد تا وقفه‌ای در جریان بازی ایجاد کند. دژیزگا، پاسور لهستان کمتر از پاس‌های سرعتی استفاده می‌کرد و این موضوع موجب شده بود تا مدافعان ایران اکثر توپ‌ها را زخمی کنند تا سایر بازیکنان از توپ‌های برگشتی استفاده کنند. روند رو به رشد ایران ادامه پیدا کرد تا نتیجه بازی ۸ بر ۵ به سود شاگردان لوزانو شود و تیم‌ها به وقت استراحت فنی اول بروند.

بازیکنان و کادر فنی ایران توجهی به این موضوع نداشتند که لهستانی‌ها با کدام بازیکنان خود بازی می‌کنند و برای تحقق رویای ۵۲ ساله با جدیت کار می‌کردند. ملی‌پوشان ایران اختلاف خود را با حریف حفظ کردند، این در حالی بود که پاسور لهستانی‌ها از آن پس از حرکات سرعتی‌ هم استفاده می‌کردند. در امتیاز ۱۲ بر ۱۱ لهستانی‌های توانستند اختلاف را به یک برسانند. هر چند که شروع ایران کمی ضعیف بود، اما اشتباهات لهستانی‌ها و عملکرد رو به رشد شاگردان لوزانو موجب شد تا در امتیاز ۱۶ بر ۱۲ به سود ایران تیم ها به وقت استراحت فنی دوم رفتند. در امتیاز ۱۹ بر ۱۴ لوزانو بازهم مهدوی و میرزاجانپور را روانه میدان کرد. قائمی پس از زدن سرویس معتقد بود که توپش داخل زمین جای گرفته است و کادر فنی را موجاب کرد تا درخواست بازبینی مجدد کند و ظاهراً نظر وی هم درست بود و خط نگهدار اشتباه کرده بود. به این ترتیب نتیجه بازی ۲۱ بر ۱۵ شد تا آنتیگا درخواست وقت استراحت کند. ملی‌پوشان ایران تا اینجای کار ۵ امتیاز سرویس به دست آورده بودند. قائمی پس از وقت استراحت بازهم پشت خط سرویس قرار گرفت و امتیاز ۲۲ را برای ایران به ارمغان آورد. در امتیاز ۲۳ بر ۱۶ تشکری جایگزین موسوی شد تا در زدن سرویس به تیم ایران کمک کند. این ست با نتیجه ۲۵ بر ۱۸ به سود ایران خاتمه پیدا کرد.

ست سوم: ۲۵ -۲۰ به سود لهستان

امتیاز اول این ست را لهستانی‌ها کسب کردند و بلافاصله با خراب کردن سرویس نتیجه بازی یک بر یک شد. بازی پایاپایی پیش رفت و تیم‌ها در امتیاز ۳ مساوی شدند. در این ست رالی‌های تماشایی بین دو تیم رد و بدل می‌شد و تیم‌ها برای کسب هر امتیاز بسیار جنگنده ظاهر می‌شدند. تیم‌ها در امتیاز ۶ بازهم برابر شدند، اما میلاد عبادی‌پور با سرویس خوب خود نتیجه بازی را ۷ بر ۶ به سود ایران کرد. در ادامه امتیاز هشتم را شهرام محمودی برای ایران به ارمغان آورد تا تیم‌ها به وقت استراحت فنی اول بروند. برخلاف ست‌های گذشته بازی بسیار نزدیک بود، اما امتیاز نهم را عادل غلامی از روی سرویس برای ایران کسب کرد.

برتری ایران چندان دوام نداشت و لهستانی‌ها در امتیاز ۱۱ بازهم بازی را به تساوی کشاندند، اما شاگردان لوزانو با دفاع خوب خود نتیجه بازی را ۱۲ بر ۱۱ به سود خود رقم زدند. تیم ایران دو ست را به سود خود رقم زده و برای تحقق رویای ۵۲ ساله تنها به پیروزی در ست سوم نیاز داشت. لهستانی‌ها در ست سوم و در سرویس شرایط خوبی داشتند و بارها با استفاده از این فاکتور از ایران پیش افتادند. در امتیاز ۱۶ بر ۱۵ به سود لهستان تیم‌ها به وقت استراحت فنی دوم رفتند.اما لهستان در پایان این ست بهتر ظاهر شد و ۲۵ بر ۲۰ پیروز میدان گشت. سرویس های خوب لهستانی ها در پایان این ست کار را برای دریافت کننده های ایران دشوارتر کرد. همین موضوع موجب شد تا بازیکنان با انگیزه لهستان سرانجام یک ست را از شاگردان لوزانو بگیرند.

ست چهارم: ۳۴- ۳۲ به سود ایران

در آغاز ست چهارم لوزانو تصمیم گرفت تا زرینی جایگزین قائمی شود. امتیاز اول برای ایران با سرویس عالی عادل غلامی کسب شد و در ادامه دفاع کم نقص حمزه زرینی امتیاز دوم را برای ایران به ارمغان آورد. امتیاز سوم هم با اشتباه کونارسکی برای ایران حاصل شد تا در امتیاز ۳ بر صفر آنتیگا درخواست وقت استراحت فنی کند. درخواست بازبینی مجددی که لوزانو گرفت امتیاز چهارم را برای ایران به همراه داشت و نتیجه بازی ۴ بر صفر به سود ایران شد. شاگردان لوزانو در این ست برتری محسوسی داشتند و در امتیاز ۸ بر ۳ به سود ایران تیم ها به وقت استراحت فنی اول رفتند.

خطای سرویس موسوی نتیجه بازی ۸ بر ۴ کرد و ناکامی زرینی در حمله پایپ اختلاف را به عدد ۳ رساند. روند رو به رشد لهستانی‌ها ادامه پیدا کرد تا اینکه در امتیاز ۱۱ بر ۹ اختلاف تیم‌ها کمتر شد. اما سرویس حمزه زرینی و پیش از آن حمله کم نقص وی نتیجه بازی ۱۴ بر ۱۱ به سود ایران کرد تا آنتیگا درخواست وقت استراحت فنی کند. لهستانی‌ها تمام تلاش خود را به کار گرفتند تا بازی را به تساوی بکشانند، اما میلاد عبادی‌پور امتیاز شانزدهم را برای ایران کرد و تیم‌ها در امتیاز ۱۶ بر ۱۳ به سود ایران راهی وقت استراحت فنی دوم شوند. تیم ملی والیبال ایران با یک نمایش خوب روند بازی در امتیازهای پایانی ست چهارم را در دست گرفت. اسپک های قدرتی در دستور کار هر دو تیم قرار داشت. ملی پوشان کشورمان بااستفاده از خطای دست دفاع روی تور حریف امتیاز می گرفتند. لوزانو آرام از کنار زمین عملکرد شاگردانش را می دید. ایران در ست چهارم هم به برتری رسید.

تیم ملی والیبال ایران با پیروزی بر لهستان و کسب پنج برد در مجموع شش مسابقه خود یکروز قبل از پایان رقابت های انتخابی المپیک جواز حضور در المپیک ریو را کسب کرد.