تاپ خبر۲۴: رییس کل بانک مرکزی الجزایر‌ و سفیر این کشور در راس هیاتی با رییس کل بانک مرکزی ایران دیدار و بر روابط متقابل بانکی دو کشور تاکید کردند. به گزارش تاپ خبر۲۴ به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی در این دیدار دکترسیف ضمن ابراز خرسندی از حضور لاکساسی رییس کل بانک مرکزی […]

تاپ خبر۲۴: رییس کل بانک مرکزی الجزایر‌ و سفیر این کشور در راس هیاتی با رییس کل بانک مرکزی ایران دیدار و بر روابط متقابل بانکی دو کشور تاکید کردند.

به گزارش تاپ خبر۲۴ به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی در این دیدار دکترسیف ضمن ابراز خرسندی از حضور لاکساسی رییس کل بانک مرکزی الجزایر و هیات همراه در ایران و با تاکید بر روابط حسنه سیاسی دو کشور گفت: امیدوارم روابط بانکی ایران و الجزایر همواره در سطح قابل قبول، گرم و صمیمی باشد البته برای تحکیم روابط نیازمند تبادل تجربیات هیات های دو طرف در این زمینه هستیم.
رییس کل بانک مرکزی روابط مناسب بانکی دو کشور ایران و الجزایر را پیش نیاز و مقدمه روابط تجاری و اقتصادی دو کشور خواند و با اشاره به مشکلات پیمانکاران ایرانی در الجزایر علی الخصوص در زمینه ضمانت نامه های بانکی افزود: خوشحالیم که پیمانکاران ایرانی حضور فعالی در الجزایر دارند لیکن با مشکلاتی از جمله ضمانت نامه های بانکی روبرو هستند که امیدواریم این مشکلات از طریق ارتباط مناسب بانک های دوطرف حل شود.

وی افزود: اولین گام در جهت روابط مناسب بانکی دو کشور ایجاد مکانیزم تسویه مستقل از طریق ایجاد حساب مشترک است تا بر این مبنا تسویه ها انجام گیرد و این امر قطعاً به سرعت و سهولت تسویه و مبادلات بانکی دو کشور کمک خواهد کرد و ایران علاقمند است طرح اولیه خود را در این زمینه ارایه و بعد از توجه به نظرات اصلاحی به اجرا درآید.

ایجاد شعبه بانک های تجاری در سرزمین های طرفین
سیف دومین پیشنهاد بانک مرکزی ایران برای گسترش روابط بانکی ایران و الجزایر را تشویق بانک های دو کشور برای ایجاد شعبه در سرزمین های طرفین عنوان کرد و گفت: مایل هستیم تعدادی از بانک های دو کشور با ایجاد شعبه در خاک ایران و الجزایر زمینه روابط کارگزاری را فراهم کنند و این امر به واردکنندگان و صادرکنندگان در زمینه مکانیزم های بانکی از جمله گشایش اعتبارات اسنادی و تسویه بانکی کمک شایانی خواهد کرد.
رییس شورای پول و اعتبار مبادله کارشناسان هیات های دو طرفه را برای آشنایی و تبادل تجربیات مفید ارزیابی کرد و گفت: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بانک های تجاری خود را به منظور روابط کارگزاری حمایت و تشویق می کند و با توجه به علاقمندی بانک های ایرانی جهت تاسیس شعبه در الجزایر خواهان فراهم شدن زمینه این همکاری هستم و متقابلاً از حضور بانک های الجزایری در ایران استقبال می کنیم.
سیف با اشاره به گسترش روابط بانکی از طریق همکاری های منطقه ای پیشنهاد تاسیس بانک مشترک ایران و الجزایر را مطرح و تاکید کرد: علاوه بر تاسیس بانک مشترک ، لازم است بانک منطقه ای با حضور ایران ، الجزایر و سایرکشورهای منطقه که بازار هدف آن کشورهای همسایه باشد مورد نظر قرار گیرد.

حل مشکلات فعالان اقتصادی ایرانیان در اولویت کار الجزایر
در این دیدار لاکساسی رییس کل بانک مرکزی الجزایر ضمن تشکر از دعوت ایران از هیات الجزایری گفت: روابط بانکی دو کشور ایران و الجزایر خوب و مناسب است و امیدواریم در آینده شاهد گسترش هرچه بیشتر این روابط باشیم ضمن آنکه الجزایر آماده هرگونه همکاری با ایران بویژه در زمینه حل مشکلات فعالین و پیمانکاران ایرانی در الجزایر است.

رییس کل بانک مرکزی الجزایر با اشاره به شروع همکاری بانک های مرکزی طرفین از مسائل فنی و عملیاتی گفت: در گام اول با درک مشترک روابط کاری بانک مرکزی ایران و الجزایر مباحث فنی در اولویت قرار گیرد و در گام دوم تیمی از کارشناسان بانکی دو طرف به منظور تبادل تجربیات و تشکیل مقدمات روابط تعیین شود.
لاکساسی در پاسخ به درخواست رییس کل بانک مرکزی ایران در خصوص ایجاد شعب بانک های تجاری در سرزمین طرفین تصریح کرد: بانک مرکزی الجزایر از این پیشنهاد در چارچوب مقررات کشور الجزایر استقبال
می کند و با توجه به تحت نظر بودن بانک های تجاری با وزارت دارایی الجزایر ؛ پیام ایران را به مقامات وزارت دارایی الجزایر منتقل می کنم.
رییس کل بانک مرکزی الجزایر با استقبال از پیشنهاد طرح اولیه ایران برای گسترش روابط بانکی با الجزایر تاکید کرد: با سفرهیات های کارشناسی دوطرف ایران و الجزایر مفاد این طرح مورد بحث و بررسی قرار گیرد.