تاپ خبر۲۴: معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی از گسترش روابط اقتصادی ایران و چین در پساتحریم خبر داد. به گزارش تاپ خبر۲۴ به نقل شادا، محمد خزاعی معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با تاکید بر اراده تهران و پکن برای توسعه روابط دو جانبه گفت: در نشست اتاق فکر بین دو کشور که […]

تاپ خبر۲۴: معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی از گسترش روابط اقتصادی ایران و چین در پساتحریم خبر داد.

به گزارش تاپ خبر۲۴ به نقل شادا، محمد خزاعی معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با تاکید بر اراده تهران و پکن برای توسعه روابط دو جانبه گفت: در نشست اتاق فکر بین دو کشور که با حضور مقامات بلند پایه چینی برگزار شد موضوع طرح جاده ابریشم مورد بررسی و مذاکرات سازنده ای در این خصوص صورت گرفت.

وی با بیان اینکه در این سفر تعداد ۱۸ سند مهم همکاری بین دو کشور امضا می شود، تصریح کرد: در دوران پسا تحریم باید از همه فرصتهای موجود برای گسترش بیشتر روابط ایران و چین استفاده کرد.

رییس کل سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران اهمیت این روابط را فراتر از یک رابطه ساده اقتصادی دو جانبه ارزیابی کرد و یادآور شد: طرح جاده ابریشم و” یک راه، یک کمربند “که از سوی دولت چین مطرح شده است ۶۵ کشور در مسیر این طرح قرار خواهند گرفت و ایران به عنوان یکی از محوری ترین کشورهای این مسیر تعریف شده است.

وی با اشاره به نقش مهم اقتصادی و سیاسی چین در جهان و منطقه، تصریح کرد: تاسیس بانک سرمایه گذاری زیر ساخت آسیا که جمهوری اسلامی ایران از اعضاء موسس آن است از ابتکارات جمهوری خلق چین بوده که می تواند به عنوان منبعی مطمئن برای تامین مالی خارجی کشورمان عمل کند .

خزاعی همچنین یادآور شد: حضور موثر و سازنده کشورمان در تعاملات منطقه ای و جهانی بعنوان یک قدرت اقتصادی و سیاسی انگیزه پکن را برای ایجاد روابط راهبردی با ما دو چندان کرده است به همین سبب، سفر رییس جمهور چین به ایران در موقعیت کنونی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

گفتنی است اقتصاد چین از جمله بزرگترین اقتصادهای جهان است که به سرعت خود را به ایالات متحده در سطح نخست نزدیک می کند. بر اساس برخی برآوردها تا ۳۰ سال آینده می تواند به اقتصاد برتر جهان تبدیل شود.