تاپ خبر۲۴: تفاهم نامه همکاری های مشترک میان رایتل و سازمان سینمایی کشور با حضور وزرای تعاون،کار و رفاه اجتماعی و فرهنگ و ارشاد اسلامی به امضا رسید. به گزارش تاپ خبر۲۴ به نقل از روابط عمومی رایتل، دراین مراسم که با حضور دکتر علی ربیعی وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی، دکتر علی جنتی وزیر […]

تاپ خبر۲۴: تفاهم نامه همکاری های مشترک میان رایتل و سازمان سینمایی کشور با حضور وزرای تعاون،کار و رفاه اجتماعی و فرهنگ و ارشاد اسلامی به امضا رسید.

به گزارش تاپ خبر۲۴ به نقل از روابط عمومی رایتل، دراین مراسم که با حضور دکتر علی ربیعی وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی، دکتر علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد سالک رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، سید مجید صدری مدیرعامل رایتل، نوید آقایی ناظر سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر، حجت‌الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی، محمد حیدری دبیر جشنواره ، مصطفی ابطحی رئیس مؤسسه رسانه‌های تصویری و تنی چند از اعضای هیات مدیره شرکت رایتل برگزار شد، مدیرعامل رایتل ضمن خوشامدگویی به حضار، از حضور رایتل برای دومین سال متوالی در جشنواره فیلم فجر ابراز رضایت کرد و گفت: رایتل سال گذشته با اجازه دو وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی به این حوزه ورود پیدا کرد و در سال جاری نیز تلاش داریم با برنامه و محتوای غنی تری در این بخش فعالیت کنیم.

سید مجید صدری در ادامه به ارایه توضیحاتی در خصوص عملکرد رایتل از ابتدای فعالیت تاکنون پرداخته و عنوان کرد: رایتل عملا فعالیت جدی خود را در دولت تدبیر و امید آغاز کرد و شاهد رشد اساسی خود بود.
به گفته وی در شهریور سال ۹۲ تنها ۱۲۰ شهر کشور تحت پوشش خدمات رایتل بود که این رقم در حال حاضر به ۴۵۲ شهر رسیده است و رایتل با کمک وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در زمینه راه اندازی رومینگ توانسته است این مسیر را طی کرده واکنون به مرحله ای رسیده که امکان استفاده از خدمات رایتل در تمامی کشور مهیا است.

مدیرعامل رایتل در بخش دیگری از صحبت های خود متذکر شد: در سال ۹۲ تعداد سایت¬های اپراتور سوم ۹۲۶ سایت بود که این تعداد اکنون به رقم ۳ هزار و ۵۵۰ سایت رسیده است و امیدواریم تا پایان سال ۹۵ رایتل ۷ هزار و ۵۰۰ سایت داشته باشد.

وی عنوان کرد: حدود ۸۰ درصد مشترکان رایتل مشترکان دیتا هستند به همین دلیل همواره سعی کرده¬ایم در فضاهایی که محتوای غنی دارد حضور پیدا کنیم و جشنواره فیلم فجر از اینگونه بسترهاست.

صدری در پایان اظهار امیدواری کرد: محتوای خوبی بر بستر رایتل که یک بستر کاملا داخلی است در اختیار مردم قرار گیرد تا مشترکان با پرداخت حداقل هزینه از محتوایی مناسب بهره مند شوند.

هم افزایی سازمان سینمایی و رایتل تبلور اقتصاد مقاومتی بود
پس از صحبت های مدیرعامل رایتل، نوید آقایی ناظر سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر نیز گفت: بنا نبود فعالیتی که در سال گذشته آغاز شد در بازه زمانی کوتاهی به پایان برسد و تصمیم بر این بود تا باری از دوش دولت با همکاری دستگاه های مختلف برداشته شود. این رویه فضای جدیدی در عرصه فرهنگ و هنر باز کرده و فعالیت اقتصادی را به هنر پیوند زده است.
آقایی ادامه داد: از روند فعالیت ها به شکل مستمر به وزرا گزارش هایی ارسال می شد و با گذشت بیش از یک سال از آغاز همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و فرهنگ و ارشاد اسلامی در این حوزه مسروریم که یکی از نشانه های برکات توجه به اقتصاد مقاومتی متبلور شده است.
به گفته وی نظارت مستمر بر فعالیت های مشترک دو دستگاه باعث کاهش بسیاری از هزینه های غیر ضروری شد که در نتیجه امسال نیز چنین همکاری شکل گرفت.
وی با تقدیر از توجه ویژه هر دو وزیر به استمرار این همکاری مشترک گفت: امیدواریم برنامه ریزی های سازمان سینمایی و رایتل برای برگزاری هر چه بهتر این رویداد فرهنگی در سال جاری به الگویی برای همکاری سایر دستگاه ها تبدیل شود.
آقایی همچنین گفت: با همکاری رایتل و سازمان سینمایی یکی از پایه های راه اندازی شبکه ویدئو درخواستی VOD شکل گرفته است و امیدواریم با استمرار چنین حرکاتی مردم نیز شاهد دریافت خدمات بهتری از هر دو نهاد باشند.

ابراز علاقمندی شرکت های اروپایی برای فعالیت در ایران

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون ،کار و رفاه اجتماعی نیز در این مراسم گفت: اینکه مردم زمان بیشتری از اوقاتی که از محصولات هنری استفاده می کنند را به محصولات داخلی اختصاص دهند امر بسیار ارزشمندی است.حال هرچه بیشتر از این زمان به تولیدات داخلی اختصاص یابد ما قطعا بهتر به هدف خود خواهیم رسید و بر همین اساس بر این باوریم که باید در بخش های مختلف فرهنگ به یک هم افزایی برسیم.
وی در ادامه به سه وظیفه فرهنگی – اقتصادی که سازمان تامین اجتماعی برای خود قایل است اشاره کرد و گفت: بنا داریم هرساله به عنوان سنت، همراهی در جشنواره فیلم فجر را در سازمان تامین اجتماعی دنبال کنیم. درا ین میان، تدبیر همکاران ما در رایتل برای حمایت از جشنواره سال گذشته بدین قرار بود که با همکاری شرکت های خارجی کار پیش رود، امسال حتی کشورهای اروپایی هم برای همکاری¬های اقتصادی دراین بخش اظهار علاقمندی کردند اما ما هنوز دراین خصوص تصمیم¬گیری نکرده¬ایم و بر این باوریم که شرکت در جشنواره فجر حتی اگر سود اقتصادی هم نداشته باشد آن را دنبال خواهیم کرد.

ربیعی در پایان با تاکید بر تاثیر فضای مجازی در بخش های مختلف فرهنگی متذکر شد: فضای مجازی اکنون به عنوان ابررسانه کارمی¬کند و ما طی دو سال اخیر سعی کرده ایم پیوندی بین فضای مجازی و سینما ایجاد کرده و از این فرآیند برای اطلاع رسانی در حوزه سینما بهره مند شویم.
قدردانی از حضور رایتل در جشنواره
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این مراسم به ارائه توضیحاتی در خصوص سی و چهارمین جشنواره بین المللی فیلم فجر پرداخته و با اشاره به همکاری های اپراتور سوم ارتباطی در دوره های اخیر این جشنواره متذکر شد: سینمای ایران اهمیت خاصی دارد و نه تنها در داخل کشور بلکه در خارج از مرزها و جشنواره¬های بین المللی هم حضور جدی دارد و این یکی از نقاط درخشان است که می توان به این وسیله فرهنگ و تمدن خود را به دنیا معرفی کنیم.
دکتر علی جنتی همچنین عنوان کرد: سینما در داخل کشور به غیر از کارکرد سرگرمی، از جنبه¬های آموزشی و فرهنگ¬سازی نیز بهره می¬برد و عموم جامعه از مردم عادی گرفته تا سران سه¬قوه علاقمندند برای حضور در جشنواره فیلم فجر بلیط دریافت کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در عین حال متذکر شد: ویژگی جشنواره ۳۴ این است که فیلم¬های این دوره عمدتا دراین دولت ساخته شده و پروانه ساخت آن¬ها هم دراین دولت اعطا شده است اما سال قبل برخی پروانه ها مربوط به دوره های قبل بود که در موارد متعدد ممکن بود این فیلم¬ها با سیاست های ما همخوانی نداشته باشد بر همین اساس در برخی موارد این فیلم ها با اصلاحاتی به نمایش درآمد اما فکر می کنم جشنواره امسال نسبت به دوسال قبل از نقاط قوتی برخوردار است.

وی با اشاره به اهمیت ساخت و نمایش فیلم¬های اجتماعی ادامه داد: نمی توان به فضای اجتماعی، نابسامانی ها و آسیب های آن بی تفاوت بود بر همین اساس در جشنواره امسال به این حوزه نیز پرداخته شده و فیلم¬های مختلفی با موضوعات اجتماعی ساخته شده¬اند البته باید میان سینمای اجتماعی با سیاه نمایی نیز تفاوت قایل شد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با بیان اینکه تحولات زیادی در حوزه فیلم در این دولت اتفاق افتاده است‌، به راه اندازی سیستم VOD یا ویدوی درخواستی اشاره کرد و گفت: در این دولت با همکاری و همفکری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات این سیستم در آینده‌ای نزدیک راه اندازی خواهد شد تا امکان دسترسی وسیع به فیلم‌های مورد علاقه مردم فراهم شود، بیش از سه هزار فیلم داستانی در تاریخ سینمای ایران ساخته شده است که می‌تواند روی شبکه VOD قرار بگیرد و مخاطبان با قیمتی نازل به آن دسترسی یابند.
جنتی با بیان اینکه رویکردهای مقام معظم رهبری در اقتصاد مقاومتی نیز در این کار تحقق پیدا می‌کند و به مباحث عدالت محوری‌، دانش‌محور بودن‌، درون زا بودن‌ و برون گرا بودن و مردمی بودن طرح راه اندازی VOD اشاره کرد و گفت: راه‌اندازی این سیستم کاری دانش محور است که تولیدات فرهنگی ما را به جهان صادر می‌کند و عموم مردم نیز می‌توانند از آن استفاده کنند.
وزیر ارشاد در ادامه با بیان اینکه در دو سال و نیم گذشته شعار ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اقتصاد فرهنگ و هنر بوده است‌ که در آینده نتایج آن نمود پیدا خواهد کرد، اظهار کرد: بحث اقتصاد خلاق نیز که پیش از این اصلا مطرح نبود‌، در وزارتخانه به طور جدی پیگیری می‌شود‌ و می‌تواند در جامعه فرهنگی ارزش افزوده ایجاد کند، ما نیز باید با آینده نگری به این سمت برویم زیرا اقتصاد خلاق می‌تواند سهم خوبی در تولید ناخالص داخلی داشته باشد.
جنتی با اشاره به اینکه تاکید دولت بر واگذاری تصدی‌گری به بخش‌های خصوصی است‌، اظهار کرد: بخش عمده نمایشگاه کتاب را به اتحادیه ناشران واگذار کرده‌ایم که در آینده نیز احتمالا سهم آنها در این امر بیشتر خواهد و در برگزاری جشنواره‌ها نیز به این سمت حرکت کرده‌ایم. در همین راستا سال گذشته با همکاری وزارت رفاه شروع به این کار کردیم که برای هر دو طرف مفید بود و امیدواریم در سال‌های آینده نیز این همکاری ادامه پیدا کند، دولت در سال گذشته تنگناهای مالی بسیاری داشته است و مشارکت دستگاه‌های دیگر به خصوص در حوزه فرهنگ بسیار مفید خواهد بود

اما وزیر ارشاد در بخش دیگری از صحبت های خود به حضور رایتل در جشنواره سال گذشته اشاره کرد و افزود: رایتل سال گذشته دیدن برنامه های جشنواره را برای افرادی که ممکن بود در آن لحظه به تلویزیون دسترسی نداشته باشند فراهم کرد که این کار اقدام شایسسته ای بود.
وی در پایان با اشاره به شرایط اقتصادی دولت با توجه به کاهش چشمگیر قیمت نفت، اظهار کرد: دراین شرایط ورود حوزه های اقتصادی به حیطه فرهنگ کشور امر ارزشمندی است که ما آن را ارج می نهیم و امیدواریم سال آینده با اجرای برجام شرایط بهتری فراهم شود.

مظلومیت فرهنگ در کشور
در ادامه حجت‌الاسلام و المسلمین احمد سالک رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس نیز با بیان اینکه صحبت‌های آقای جنتی اعتراف به مظلومیت فرهنگ در کشور ما است و این رسالت دولت را سنگین‌تر می‌کند، اظهار کرد: همتی که برای رشد و گسترش فعالیت‌های فرهنگی در دستور کار دولت است، قابل تقدیر اما مجلس نیز باید برای رفع نقایص به دولت کمک کند.
او با بیان اینکه “کمیسیون فرهنگی مجلس جلسات متعددی برای بسته فضای مجازی با دستگاه‌های مختلف داشته است‌،” اظهار کرد: انقلاب اسلامی ما مبتنی بر مجموعه‌ی ارزش‌های انسانی و اسلامی است و نمی‌توانیم از این اصول دست برداریم. کشورهای غربی نظیر آمریکا‌، برای دور کردن این اصول با اقدامات برنامه‌ریزی شده در جهت تغییر ساختار جمهوری اسلامی،‌ تغییر رفتار جمهوری اسلامی با نفوذ در دستگاه تصمیم سازی‌ و دست برداشتن از اصول انقلاب با القای تفکر لیبرالی و دموکراسی‌ فعالیت می‌کنند که برای مقابله با این مساله باید به راهبردهایی مثل توسعه محتوا در فضای مجازی بپردازیم و تلاش کنیم حداقل پنج برابر مقدار کنونی تولید محتوا کنیم .
وی در ادامه گفت: بومی سازی شبکه‌های اجتماعی و حضور موثر در اجلاس‌های جهانی که در این رابطه برگزار می‌شوند،‌ از دیگر اموری ‌ست که باید به طور جدی انجام شود.
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه همه دستگاه‌ها باید برای موجودیت بخشیدن به فرهنگ ایرانی و اسلامی در شبکه‌های مجازی فعالیت کنند،‌ افزود: حضور موثر نهادهای دولتی و عمومی به منظور توسعه و ترویج فرهنگ در جهت مقابله با تهدیدهایی که نهاد خانواده ایرانی را هدف قرار داده‌اند و با تکیه بر تولید محتوای داخلی از دیگر کارهایی است که باید انجام شود، هرچند شاهد ممیزی و کنترل در این جهت هستیم اما باید برنامه‌ریزی دقیق‌تری صورت گیرد.
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس در پایان خطاب به علی ربیعی و علی جنتی اظهار کرد: از دو وزیر عزیز خواهش می‌کنم در دولت بحث رفع موانع رشد تولید ملی را مطرح کنند. در مجلس قانونی برای این کار تصویب شده اما کافی نیست. رسانه‌های ملی ما نقش اصلی را در حوزه فرهنگ سازی دارند و با ممیزی‌های خوبی که صورت گرفته است‌، از مجموع ۱۹۵ فیلم تولید شده‌، ۴۴ فیلم اجازه اکران در جشنواره را گرفته‌اند. موضوعی که امروزه باید در صدر امور قرار بگیرد، این است که رشد آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی نگران کننده است که یکی از راه‌های مقابله با آن از طریق سینما و محتوای شبکه‌های مجازی است.