تاپ خبر۲۴: روز دوشنبه ۲۰ بهمن ماه مقارن با ایام اله دهه فجر و سی و ششمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، مراسم رونمایی از سامانه معاملات برخط بازار مشتقه کالایی در بورس کالای ایران با حضور رییس سازمان بورس اوراق بهادار و هیات همراه، مدیرعامل بورس کالای ایران و هیات مدیره و مدیران ارشد این […]

تاپ خبر۲۴: روز دوشنبه ۲۰ بهمن ماه مقارن با ایام اله دهه فجر و سی و ششمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، مراسم رونمایی از سامانه معاملات برخط بازار مشتقه کالایی در بورس کالای ایران با حضور رییس سازمان بورس اوراق بهادار و هیات همراه، مدیرعامل بورس کالای ایران و هیات مدیره و مدیران ارشد این بورس برگزار شد.

به گزارش تاپ خبر۲۴ به نقل از  روابط عمومی و امور بین الملل بورس کالای ایران، دکتر حسین پناهیان مدیرعامل این بورس به نخستین سخنران این مراسم گفت: یکی از استراتژی های اصلی شرکت بورس کالای ایران، توسعه بازار مشتقه و ابزارهای مالی است که در این بین یکی از موضوعات مهم، دسترسی آسان، امن و سریع سرمایه گذاران به سامانه معاملات آتی بوده که امروز با راه اندازی معاملات آنلاین آتی، شاهد برداشتن گامی مهم در بازار سرمایه کشور در حوزه ابزارهای مشتقه هستیم.

دکتر پناهیان افزود: حدود ۶ سال از عمر معاملات آتی در بورس کالای ایران می گذرد و نرم افزار های این بازار به صورت کاملا بومی و زیر نظر کارشناسان بورس کالا طراحی و اجرا شده است. او ادامه داد: از ابتدای راه اندازی معاملات آتی در بازار مشتقه بورس کالا  تا به امروز بالغ بر  ۸ میلیون و ۶۹۲ هزار قرارداد در این بازار تسویه شده و ارزش معاملات نیز به ۸۵۰ هزار میلیارد ریال رسیده است. وی تصریح کرد: با توجه به توسعه سیستم نرم افزاری و افزایش بازیگران این بازار ، ما به سمت توسعه دارایی های پایه در بازار مشتقه رفته ایم به طوریکه علاوه بر سکه، امسال قرارداد آتی زیره سبز راه اندازی و تا اواخر امسال معاملات آتی کنجاله سویا نیز افتتاح می شود.

مدیرعامل بورس کالای ایران گفت: هدف گذاری که برای بازار مشتقه داریم، رسیدن نسبت ارزش معاملات آتی به نقدی، ۴ به ۱ (۷۵ درصد مشتقه، ۲۵ درصد نقدی)است که سال ۹۱ این نسبت ۵۰ به ۵۰ درصد بوده، سال گذشته و امسال نیز ۴۵ به ۵۵ درصد بوده که امیدواریم راه اندازی معاملات آنلاین آتی ما را برای رسیدن به هدف اصلی یاری کند. به گفته دکتر پناهیان، یکی از ایده آل های بورس کالا در حوزه مشتقه، معاملات ۲۴ ساعته و ادامه معاملات در روزهای جمعه با توجه به باز بودن بازارهای جهانی است که این هدف گذاری ها نیز انجام شده است.وی با اشاره به اینکه ورود به معاملات آتی به دانش تخصصی نیاز دارد افزود: سرمایه گذارانی که بخواهند معاملات آتی را به صورت آنلاین انجام دهند، علاوه بر حضور در یک آزمون، باید قبلا در سامانه معاملات هزار قرارداد منعقد کرده باشند تا شاهد نوسانات غیر عادی در روند معاملات نباشیم.

مدیرعامل بورس کالای ایران ادامه داد: خوشبختانه با حمایت های سازمان بورس و اوراق بهادار، توسعه ابزارهای مشتقه سرعت گرفته به طوریکه در سال ۹۴ شاهد آغاز معاملات محصولات کشاورزی و صنعتی در سامانه قراردادهای آتی خواهیم بود که این روند در نیمه دوم سال آینده تقویت می شود.دکتر پناهیان در ادامه به یکی از انتقادهای رسانه ها در روزهای اخیر اشاره کرد و گفت: در برخی انتقاد ها عنوان می شود که بورس کالا از مسیراصلی خود یعنی توسعه ابزارهای مشتقه و معاملات کاغذی دور شده است اما در این زمینه باید توجه کرد تجربه و عمر بورس های کالایی از ۲۰۰ سال از گذشته و این بورس ها در ابتدا دارای بازار نقدی قوی بوده اند و بعد از آن اقدام به راه اندازی ابزارهای مشتقه کرده اند.

وی افزود: با توجه به عمر کوتاه بورس کالای ایران در مقایسه با بورسهای کالایی جهان، از برنامه های مهم ما پس از روند مطلوب معاملات نقدی، توسعه معاملات مبتنی بر اوراق بهادار و دارایی های پایه است. وی در پایان با تاکید بر اینکه نرم افزار معاملات آتی کاملا بومی بوده و اکنون به سیستم چند بانکی متصل شده است افزود: با ایجاد معاملات آنلاین آتی، همه سرمایه گذاران در سراسر دنیا می توانند در سیستم معاملاتی آتی بورس کالای ایران ثبت سفارش دهند و معامله کنند.